@sarikayaercan

CHP'nin Doğu ve Güneydoğu'daki 'DYP açılımı' çöktü

CHP'nin Doğu ve Güneydoğu'daki 'DYP açılımı' çöktü
CHP'nin Doğu ve Güneydoğu'daki 'DYP açılımı' çöktü
Doğu ve Güneydoğu'da yüzde 10 barajının altında kalan CHP, bu seçimde daha önce DYP'den Meclis'e girmeyi başaran 'aşiret, kanaat önderi ve güçlü aile' temsilcilerini aday göstererek barajı aşmayı ve vekil çıkarmayı hedefledi. CHP'nin bu planı tutmadı. Vekil çıkarmak bir yana birçok ilde oyları düştü.
Haber: ERCAN SARIKAYA - ercan.sarikaya@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKALCHP , bu seçimlerde Doğu ve Güneydoğu’da vekil çıkarmayı hedefliyordu. Bunun için de ‘aşiret, kanaat önderi ve güçlü aile' temsilcilerini aday gösterdi. Daha önce DYP ve ANAP’ta siyaset yapmış ve vekil seçilmiş hatta bakanlık yapmış isimleri aday gösteren CHP’nin ‘evdeki hesabı çarşıya’ uymadı. Şanlıurfa hariç diğer illerde 2011 seçimlerinden daha kötü sonuç aldı. Birçok ilde oy artırmak bir yana oyları düştü. CHP, gerek HDP etkisi gerekse aday kaynaklı yanlışlar nedeniyle bazı ilerde MHP ’nin bile gerisinde kaldı. İşte CHP’nin DYP planını çöktüğü iller…

AĞRI’DA CEMİL ERHAN HEZİMETİ

CHP, Ağrı’da eski Devlet Bakanı ve DYP Ağrı Milletvekili Cemil Erhan’ı aday gösterdi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ’nun danışmanı da olan Erhan, Ağrı’nın Diyadin ilçesinde seçim öncesi çıkan çatışma için oluşturulan heyetin de başında yer aldı.  2011 seçimlerinde Ağrı’dan 4 bin 500 oy Alan CHP, bu seçimde ise daha iddialı bir adayla girmesine rağmen sadece 3 bin 559 oy alabildi.  

VAN’DA BURUKAN AŞİRETİ

CHP’nin Van’dan vekil çıkarma formülü ise Burukan aşireti oldu. Doğu Anadolu’nun en büyük aşiretlerinden biri olan Burukan aşiretinin önde gelen isimlerinden eski DYP Van Milletvekili Nadir Kartal'ı CHP 1. sıradan aday gösterdi. 2011 seçimlerinden 15 bin 900 oy alan CHP bu seçimlerde ise ancak 6 bin 790 oy alabildi.

SEPTİOĞLU PALU’DA BİLE ANCAK ÜÇÜNCÜ OLABİLDİ

CHP, yıllardır milletvekili çıkaramadığı Elazığ’da sürpriz bir isimle, Feyzi Septioğlu ile seçime girdi. Septioğulları, 27 Mayıs Darbesi sonrasında Sivas Kampı'na sürülen aşiretlerden birisiydi. Bu sürgün pek çok aşirette olduğu gibi Septioğulları'nı da Demokrat Parti çizgisine yaklaştırdı. Ailenin büyüğü 2001 yılında 88 yaşında yaşamını yitiren baba Ali Rıza Septioğlu, uzun yıllar Demokrat Parti geleneğinde siyaset yürüttü. Elazığ'ın Palu ilçesinde belediye başkanlığı da yapan Ali Rıza Septioğlu, dört dönem Demokrat Parti ve ardından da DYP'den Elazığ Milletvekili oldu. DYP hükümetlerinde de Devlet Bakanlığı görevini de yürüttü. AK Parti Elazığ Milletvekili Faruk Septioğlu’nun kardeşi olan Feyzi Septioğlu’nun ismi 2011 seçimlerinde de CHP ile anılmıştı ancak Ali Özcan tercih edilmişti.  Ali Özcan’ı aday gösteren CHP kentten 41 bin 722 oy almıştı. Büyük umutlar bağlanan Feyzi Septioğlu ise tam bir hayal kırıklığı yaşadı. Sadece 22 bin 528 oy alabildi. Septioğlu kendi ilçesi Palu’da bile 622 oy alarak üçüncü parti olabildi.   

URFA’DA BUCAK VE OĞUL KENDİ İLÇELERİNDE HEZİMET YAŞADI

CHP'nin iki dönemdir milletvekili çıkaramadığı Şanlıurfa’da iki önemli adayla girdi. Bu isimlerden birisi Siverek'te oldukça etkili olan Bucak aşiretinden Ali Murat Bucak. 2007-2014 arasında Demokrat Parti'den Siverek Belediye Başkanı olan Bucak, 2014 Mart ayındaki yerel seçimlere yine Demokrat Parti'den girmiş ve seçilememişti. CHP'nin bir diğer aday adayı ise Hasan Oğul. Büyükşehir Yasası ile ilin en büyük mahallesiyken ilçeye dönüşen Eyyubiye'nin etkili isimlerinden olan Hasan Oğul, 2014 yerel seçimlerinde AK Parti'den Eyyübiye Belediye Başkanı adayı olmak istedi ancak parti bu talebini reddetti. Oğul da seçime Saadet Partisi'nden girdi. Ve 32 bin 218 oy ile yüzde 22,8 oranı yakaladı. Ali Murat Bucak’a eski milletvekili Sedat Bucak da kente giderek destek verdi. Ancak CHP bu ilde oy sayısını artırmasına rağmen vekil çıkaramadı.  2011 seçimlerinde kentte 21 bin oy alan CHP, pazar günü yapılan seçimde AKP ’nin 365 bin, HDP’nin 297 bin, MHP’nin 44 bin oy aldığı kentte CHP ise sadece 34 bin 306 oy alabildi. CHP adayları Siverek’te bile bağımsız Fatih Mehmet Bucak’ın ardından 7 bin744 oyla dördüncü olabildi. Hasan Oğul’un yerel seçimde 32 bin oy aldığı Eyyübiye’de de CHP sadece 4 bin 622 oy alabildi.

 KARS VE IĞDIR HEZİMETİ

CHP, Kars, Iğdır ve Ardahan da hezimet yaşadı. Kars’ta eski SHP Kars Milletvekili Zeki Nacitarhan ile seçime giden CHP,  2011 seçimlerinde 23 bin 800 oy almış ve milletvekili çıkaramamıştı. Bu seçimde ise sadece 18 bin oy alabildi. Iğdır’da eski ANAP Milletvekili Adil Aşırım’ı aday gösteren CHP, 2011 seçimlerinde bin 300 olan oyunu, 3 bin 500’e çıkarabildi. Ardahan’da ise kentte Mete Özdemir’in aday gösterilmesi istenmesine rağmen milletvekili Ensar Öğüt birinci sıradan aday gösterildi. CHP’nin 2011 seçimlerinde 34 bin olan oyu bu seçimde 12 bine kadar geriledi üçüncü parti oldu.  Ardahan CHP’nin bölgede nadir vekilinin olduğu illerden biriydi.