@ismailsaymaz

CHP'nin 'geçersiz' tartışması

CHP'nin 'geçersiz' tartışması
CHP'nin 'geçersiz' tartışması

Kongrede Oğuz Kaan Salıcı (solda) 282, Ali Özcan (sağda) ise 158 oy aldı.

İstanbul'daki seçimde Salıcı delegenin yüzde 30'unun oyuyla (282) seçildi. Oyu 'geçersiz' kabul edilenlerle Özcan'ın toplam oyu 337'yi buldu.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - CHP ’nin 34. İstanbul Olağan İl Kongresi’nden mevcut başkan Oğuz Kaan Salıcı galip çıktı. Salıcı ve listesi 634 delegeden 282’sinin oyunu alarak başkan seçildi. Diğer aday Ali Özcan ise 158 oyda kaldı. Seçimde, 184 delegenin oyu geçersiz sayılarak, iptal edildi. Geçersizlerin bu denli yüksek oluşu, tartışmaları da beraberinde getirdi. Salıcı cephesi, bu 184 oyun çarşaf liste deneyimsizliğine kurban gittiğini savunuyor. Muhalif cephe ise Salıcı’ya yönelik bir tepkinin yansıması olduğunu düşünüyor. Abdi İpekçi Spor Salonu’nda dün yapılan kongre sönük geçmişti. İki yıl sonraki İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) seçimlerindeki iddiasının aksine, kongredeki katılım az, salonun yarısı boş, heyecan hayli düşüktü. Kurullara bin civarında adayın başvurduğu seçimlerden, mevcut başkan Oğuz Kaan Salıcı galip çıktı. Salıcı’nın karşısına aday olarak çıkan eski il başkanı Ali Özcan ise 158 oyda kaldı. Fakat 40 kişilik yönetim kurulu için yapılan sayım işlemi henüz tamamlanmadığından Salıcı’nın anahtar listesinin delinip delinmediği bilinmiyor. Bu arada, delegelerden 184’ünün oyu ise geçersiz sayılarak, iptal edildi. Oyu geçersiz kabul edilen delegelerin kongrenin ‘ana muhalefetini’ oluşturması, ‘geçersizler’ ile Özcan’ın toplam oyunun 337’i bulması, çarpıcı sonuçlardan biriydi. 

Çarşaf liste deneyimsizliği
Oğuz Kaan Salıcı’nın listesinde yer alan Canan Kaftancıoğlu, bu sayıyı CHP’lilerin ‘çarşaf liste’ deneyimini ilk kez yaşamasına bağlıyor. Kurallara göre, 173’ün üzerine çıkan ve 153’ün altına düşen her işaretleme, iptal gerekçesi sayılıyor. Bu nedenle Kaftancıoğlu, hatalı işaretlemeler nedeniyle bu manzaranın doğduğunu kaydediyor. Kaftancıoğlu, 40 kişilik yönetim içerisinde bir başkanlık divanı oluşturularak, derhal 2014’teki yerel seçimlere hazırlanacaklarını ifade ediyor. CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner de aynı aynı görüşleri savunuyor. Kongerede adaylık pozisyonlarının çok oluşu ve daha önce çarşaf listenin uygulanmaması nedeniyle geçersiz oyların artış gösterdiğini vurgulayan Cihaner, “Bizim birçok ilimizde bir oy farkla bile kazanan adaylarımız var. Bu bir yarıştır. Farka bakarak meşruiyet tartışması yapmak, demokratik olmaz. Ne kadar fark olursa sonuç demokratik olacak? Ne kadar açık ara olursa meşru olacak?” diye soruyor. 

‘Bu, bir reaksiyon’
Aday olup Ali Özcan lehine çekilen muhalif kanattan Dr. Bülent Kerimoğlu, çarşaf liste deneyimsizliğinin ihtimallerden biri olduğunu belirtirken, “Usule, bunca baskıya ve parti genel merkezinin bir aday üzerinde bu kadar lehte taraf olunmasına tepki verilmiş de olabilir” diyor. Kerimoğlu, tepkinin Salıcı’ya yöneldiğini, Kılıçdaroğlu ’na yönelmediğini ifade ediyor.
Kongreyi izleyen bir eski CHP milletvekili de geçersiz oylar için, “Bu hata değil, reaksiyondur” diyor. Salıcı’nın delegelerin yüzde 30’undan onay alabildiğine dikkat çeken eski vekil, “Kongereden, bize gerekli olan yapının mevcut yönetim olmadığı sonucu çıkıyor. Muhalefet etkili olmuş görünüyor” diyor.
Kongrede ‘çarşaf liste’ yöntemi uygulandı. Çarşaf listeyle seçim, bütün adayların bulunduğu listeden delegelerin beğendikleri başkan, yönetim kurulu ve disiplin kurulu üyelerinin isimlerini işaretlemesiyle gerçekleşiyor.

Tekin: Ben parti içi barışı sağlamıştım
CHP Genel Başkan Yardımcı-lığı’ndan istifa eden İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, kendisinin iki kez İstanbul İl Başkanı seçildiğini hatırlatırken, bunu ‘parti içi barışı’ sağlamasına bağladı. Tekin dün Trabzon’da soruları yanıtlarken, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun İstanbul’daki kongrede parti içi muhalefetle ilgili eleştirilerinin kendisine yönelik olduğu iddiasına katılmadığını söyledi. Tekin şöyle konuştu: “30 yıldır siyaset yapıyorum. Hiç beni parti içi kavgada görmüş olan arkadaşımız var mı? Ben böyle bir parti içi mücadele veya kavganın içinde olan bir insan değilim. CHP tarihinde, İstanbul’da hiç tek aday olmamıştır. İki kez tek aday olarak seçilen bir il başkanıyım. Bunun da altını çizmek istiyorum. Parti içi barışı sağladığım için tek adaydım.”