CHP'nin İstanbul aday adaylarında son durum

CHP'nin İstanbul aday adaylarında son durum
CHP'nin İstanbul aday adaylarında son durum
CHP'de parti yönetiminin aldığı karar doğrultusunda aday adaylığı başvuruları yapılırken, en fazla başvuru yapılan iller arasında İstanbul ilk sıralarda yer alıyor. Büyükşehir için şu ana kadar iki isim başvuru yaparken, ilçelerde toplam 228 aday adayı başvuruda bulundu.

Eski Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Celal Doğan ve Prof. Dr. Halil Semih Eryıldız, Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adayı başvurusu yapan iki isim oldu. Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün ise halen partiye üyelik başvurusu bulunmuyor.
CHP 'de, Adalar, Ataşehir, Beykoz, Çekmeköy, Kadıköy, Kartal, Maltepe, Pendik, Tuzla, Sancaktepe, Sultanbeyli, Ümraniye, Şile ve Üsküdar'dan oluşan 1. Bölge için 87 aday adayı başvurdu.

ÜMRANİYE'DE TEK ADAY ADAYI

Birinci bölgede en fazla aday adaylığı başvurusu 13 ile Beykoz'da olurken, en az başvuru Ümraniye ve Sultanbeyli'de oldu. Ümraniye'de doktor Mehmet Özkaya tek başvuru sahibi olurken, genel seçimlerde bölgeden milletvekili adayı olan Reşat Şahin Öztürk'le birlikte 3 kişi daha Sultanbeyli de aday adaylığını açıkladı.

SELAMİ ÖZTÜRK'E RAKİP ÇIKTI

Yaklaşık 20 yıldan bu yana Kadıköy Belediye Başkanlığını yürüten Selami Öztürk yeniden aday adayı olurken, aynı ilçeye PM üyesi Ayşe İnci Beşpınar da aday adaylığı başvurusu yaptı. Beşpınar'ın, çoğunluğu Öztürk döneminde olmak üzere belediyede 15 yıllık görevi bulunuyor.

Kartal'daki aday adayları arasında ise eski Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlarından Mustafa Kul da var. Partinin yurt dışı örgütlenmesinden sorumlu Ali Kılıç da Maltepe'den aday adayı olanlar arasında.

2. BÖLGEYE 75 BAŞVURU

Bayrampaşa, Beşiktaş , Beyoğlu, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Kağıthane, Sarıyer, Sultangazi, Zeytinburnu ve Şişli ilçelerinden oluşan 2. bölgeye ise 75 aday adaylığı başvurusu yapıldı.

16 başvuru ile Eyüp ilçesi ilk sırada yer alırken, Gaziosmanpaşa da 2, Bayrampaşa ve Sultangazi'de 3'er isim başvuru yaptı.

Yazar Orhan Kemal'in oğlu Işık Öğütçü Beyoğlu Belediye Başkanlığı için CHP'den aday adayı olurken, aynı ilçeden geçtiğimiz aylarda MYK üyeliğinden istifa eden PM üyesi Gülseren Onanç da aday adayı başvurusu yaptı.

BAKIRKÖY VE AVCILAR DA 12'ŞER ADAY ADAYI

Avcılar, Bağcılar, Bahçelievler, Başakşehir, Beylikdüzü, Bakırköy, Büyükçekmece, Çatalca, Esenyurt, Güngören, Küçükçekmece, Silivri ve Büyükçekmece ilçelerini kapsayan 3. bölgede ise 66 başvuru oldu.

Bakırköy ve Avcılar da 12'şer aday adayı başvuru yaparken, Güngören ve Çatalca'da iki aday adaylık başvurusu gerçekleşti.

ERZEN VE DEĞİRMENCİ YENİDEN ADAY
Silivri'de mevcut başkan Özcan Işıklar, Bakırköy'de Ateş Ünal Erzen, Avcılar'da da Mustafa Değirmenci yeniden aday adaylığını açıklayan isimlerden oldu. (AA)