CHP'nin kadın cumhurbaşkanı adayı kim?

CHP'nin kadın cumhurbaşkanı adayı kim?
CHP'nin kadın cumhurbaşkanı adayı kim?

Yorumlara görr, Emine Ülker Tarhan, Ümit Boyner ve Gülsün Bilgehan 'olmayacağı belli olanlar' arasında...

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Cumhurbaşkanı adayımız kadın" sözleri üzerine bu ismin kim ya da kimler olacağı tartışılıyor. Kılıçdaroğlu dışında sadece 2-3 kişinin bildiği ifade edilen ismin "Çok sürpriz" olduğu belirtildi.

Radikal.com.tr - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu önceki akşam katıldığı bir TV programında Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adayı olması halinde kazanamayacağını savunarak, “Erdoğan kazanamaz. Herkesi kucaklayan bir aday olmalı. CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı kadın olacak. Türkiye Cumhuriyeti’ne bir kadının cumhurbaşkanı seçilmesini doğru buluyorum. Bunun için herhangi bir isim veremem. Yıpranmaması gerekiyor. Bu isim bizim partimizin içinden değil. Fakat düşündüğümüz birden fazla kadın isim var, yıpratmak istemem” açıklaması yaptı. CHP liderinin bu sözleri sonrasında “O isim kim” sorusu sorulmaya başlandı.

Vatan'dan Kıvanç El'in haberine göre, Kılıçdaroğlu’nun "aday parti dışından" demesi üzerine daha önce kulislerde Cumhurbaşkanı adayı olarak konuşulan Emine Ülker Tarhan, Güldal Mumcu, Gülsün Bilgehan gibi isimler gündemden düştü. Gazetecilerin Kılıçdaroğlu’na, "Adayınız Ümit Boyner mi?" diye sorması üzerine Kılıçdaroğlu, "Herkesin gönlünden biri geçer ama bu ismi gazetelerden okuyoruz" demesi de, adayın Boyner olmadığı yorumlarına neden oldu.


'SÜRPRİZ OLACAK'

CHP’de daha önce Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Tülay Tuğcu ve CHP Milletvekili Şafak Pavey’in annesi gazeteci Ayşe Önal’ın isimleri kulislerde konuşulmuştu.

CHP kaynakları, kamuoyuna yansıyan hiçbir ismin CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı olmadığını söyledi. Sadece Kılıçdaroğlu ile 2-3 kişide olan kadın aday isimleri sır gibi saklanıyor. Seçimlere az bir süre kalmadan adayların açıklanmayacağı, bu yönde Kılıçdaroğlu’na soru yönelten Genel Başkan Yardımcılarına dahi aday ismi verilmediği bildirildi. Kılıçdaroğlu’na yakın kaynaklar, “İsim çok sürpriz olacak ve kamuoyunun büyük çoğunluğunda kabul görecek” değerlendirmesi yaptı.


  http://www.radikal.com.tr/115009511500953

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - optikbaykus

  Öncelikle CHP sempatizanı dahi olmadığımı belirtmek istiyorum. Cumhurbaşkanlığı adayı olarak burjuvazinin en tepesindeki şahıslardan birinin aday olarak gösterilmesi sosyal demokrat kimliğini yeniden kazanmaya çalışan bir parti için büyük felaket demektir. Ucundan köşesinden sol görüşü savunan her hangi bir kişi bile burjuvazinin karşısında durması gerektiğini bilir. CHP'nin yapacağı en mantıklı hamle Sayın Emine Ülker Tarhan'ı aday göstermek olur. Böylece partililer dışında da destek sağlayabilir.

  adayımız usta - likapa

  bizim adayımız USTA.çırakların öğreneceği daha çok şey var.sonuçta sandık var vatana millete hayırlı olsun

  şafak pavey - asilhan_zade

  şafak pavey hoşgörüsü anlayışı makamlar üstü insaniyetiyle cumhuru temsil etmeye aday olmalı derim :)