CHP'nin 'kamu' direnişi sürüyor

CHP'nin direnişi nedeniyle kamu yönetimi tasarısının Meclis Genel Kurulu'ndaki görüşmelerinde üç günde ancak 15 madde ele alınabildi.

ANKARA - CHP'nin direnişi nedeniyle kamu yönetimi tasarısının Meclis Genel Kurulu'ndaki görüşmelerinde üç günde ancak 15 madde ele alınabildi. Görüşmelerine geçen hafta başlanan tasarı üzerindeki CHP'nin direnişi bu hafta da devam ediyor. Geçici maddeleriyle birlikte toplam 60 maddeden oluşan tasarının üç günlük görüşmelerinde 15 madde kabul edilebildi.
Genel Kurul'da önceki günkü görüşmelerde AKP'li Hüseyin Tanrıverdi, tasarının bir maddesini bile okumayanların beş sayfalık eleştiri yazdıklarını ileri sürerek, "Kimse birtakım hassasiyetleri kullanarak ülkenin önünü tıkamasın. Cumhuriyet, kimsenin malı değil" dedi.
CHP'li Nurettin Sözen ise tasarıyı hazırlayan grubun başındaki Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer'in devlet, cumhuriyet, laiklik konusundaki görüşlerini yansıtan makalesinden bölümler okuyarak, bu düşüncenin ürünü olan tasarıya karşı olduklarını söyledi. Sözen, Dinçer'in istifa etmesini, tasarının da geri çekilmesini istedi.
Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin de görüşmelerde yaptığı konuşmasında, günlerdir muhalefete, "Başbakanlık Müsteşarı'nın makalesindeki hangi kelime tasarıya yansıdıysa gösterin çıkaralım" çağrısında bulunduklarını, ama bir yanıt gelmediğini söyledi.