@sarikayaercan

CHP'nin kapalı grup toplantısında 'HDP'ye oy verdim' kavgası

CHP'nin kapalı grup toplantısında 'HDP'ye oy verdim' kavgası
CHP'nin kapalı grup toplantısında 'HDP'ye oy verdim' kavgası
Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP)kapalı grup toplantısında 'HDP'ye oy verdim' tartışması çıktığı öğrenildi. Tartışma, Genel Başkan Yardımcı Murat Özçelik ile İzmir Milletvekili Musa Çam arasında yaşandı. Çam, tartışmayı doğruladı.
Haber: ERCAN SARIKAYA - ercan.sarikaya@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL- CHP kulisleri kapalı grup toplantısında yaşanan 'HDP’ye oy verme' tartışması ile çalkalanıyor. Seçim sonuçları, HDP’ye giden CHP oyları ve Meclis Başkanı adayı gibi konuların tartışıldığı kapalı grup toplantısında büyük tartışma çıktığı belirtildi. Tartışma sırasında iddiaya göre CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik’in ayağa kalkarak “Ben ve çevremdekiler de HDP'ye oy verdik” diye konuştu. Bu sözler salonda soğuk duş etkisi yaptı.

MUSA ÇAM TEPKİ GÖSTERDİ

Kamu Güvenliği eski Müsteşarı ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Özçelik’in bu konuşması üzerine CHP İzmir Milletvekili Musa Çam’ın ayağa kalkıp “Sen nasıl partilisin bunu nasıl yapar ve söylersin?” diyerek Özçelik’e tepki gösterdiği öğrenildi. Tartışmanın daha büyümesinin diğer vekiller tarafından önlendiği dile getiriliyor.

ÇAM 'OLAY DOĞRU AMA…'

Bu iddialar üzerine telefonla ulaştığımız ve olayı anlattığımız CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, olayı doğruladı. HDP’nin barajı geçmesini kendisinin de istediğini belirten Çam ancak toplantının ‘kapalı’ olması nedeniyle yorum yapmak ve konuşmak istemediğini önümüzdeki günlerde bu konuyla ilgili çalışma yapacağını dile getirdi.  

 CHP'DEN AÇIKLAMA 

CHP Grup Yönetimi, kapalı grup toplantısında yaşanan tartışmayla ilgili açıklama yaptı. CHP Grup Basın Danışmanı İsmet Demirdöğen yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi: "Sitenizde yer alan "CHP'de 'Oyumu HDP'ye verdim' Kavgası' başlıklı haberde geçen tartışma yaşanmamıştır. Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik haberinizdeki cümleyi kullanmamıştır. İki milletvekilinin seçim sonuçlarıyla ilgili değerlendirme yapmaları ve farklı görüşler öne sürmeleri son derece doğaldır" dedi.

Murat Özçelik, PM'ye giremedi 11. kat krizi çıktı

'DEMİRTAŞ GİBİ SİYASETÇİYE İHTİYAÇ VAR' DEMİŞTİ 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik, 7 Haziran seçimleri öncesinde Zaman gazetesine verdiği röportajda HDP'nin barajı geçmesini istediğini söylemiş ve şunları dile getirmişti: HDP’nin Meclis’e girmesinin önemini biliyoruz. Birçok denge ona bağlı. Ancak düşeceğimiz nokta koalisyon olabilir. CHP’den HDP’ye oy kayması en fazla yüzde 1 civarında olur diye görünüyor. Bu nedenle başlarda HDP’ye hafif bir giydirdik. Kemal Bey de eleştirdi. Sonra HDP karşıtı dilden vazgeçtik. Niye biliyor musunuz, çünkü Kürt meselesini de biz çözeceğiz. Bunun için de HDP’nin çıkmasında fayda var. Çünkü o takdirde Türkiye , Kürt meselesinin meşru zeminde çözümüne daha ağırlık verebilir. Demirtaş farklı karakter... Bakın bağlamayı almış, türkü söylüyor. İyi bir siyasetçi. Allah’tan da öyle. Kürt meselesinin Parlamento içinde çözümü için Demirtaş gibi bir siyasetçiye ihtiyaç var. 

'SÖZLERİM YANLIŞ AKSETTİRİLDİ'

 CHP Genel Başkan Yardımcısı Murta Özçelik, Milliyet'e yaptığı açıklamada CHP kapalı grup toplantısında yaşanan tartışmada sözlerinin yanlış  aksettirildiğini belirterek şunları söyledi: "Bir şeyleri çarpıtarak söylemeleri beni üzüyor. Bir defa ben, milletvekilleri toplantısında dış politikayla ilgili söz aldım. Dış politikadaki sorunları anlattım ve bu sorunların ancak sayın genel başkan başbakanlığında çözülebileceğini söyledim. Bu arada 'CHP'nin Türkiye'nin kurucu partisi olmakla verdiği hizmetin yanı sıra bu seçimlerde yaptığı fedakarlıklar da önemlidir. AKP 'nin bu seçimde tek başına iktidar olamaması için HDP'nin barajı geçmesi hususunda, bir takım CHP'lilerin HDP'ye oy vermesi konusuna sessiz kalınmıştır' mahiyetinde bir şeyler söyledim. Bu çerçevede barajın geçirilmesine verilen destekle, Türkiye'de otoriterleşmenin durdurulması ve demokrasinin tesisi açısından önemli bir görev ifa edildiğini, HDP'ye giden emanet oylar olduğunu söyledi. Bunu yanlış aksettirmek, CHP'lilikle bağdaşmıyor. Ne yapmaya çalıştıklarını anlamıyorum. Bu şekilde konuşan arkadaşların parti disiplini içinde edeplerini takınmalarının önemli olduğunu zannediyorum. Bu tartışmayı fazla uzatmasınlar. Benim konuşmamın ne anlama geldiğini, CHP milletvekillerinin yüzde 99'u anlamıştır. Anlamayanlar, anlayanlardan öğrenirse iyi olur. Genel Başkan Yardımcısı olan bir kişinin başka bir partiye oy verdiğini iddia etmek, CHP'lilikle bağdaşmamaktadır. Ama bu meselenin kendi içimizde doğru bir biçimde hallolacağına da, bu arkadaşların bir an önce CHP'lilik anlayışına döneceğine de inancım sonsuzdur."