CHP'nin Meclis Başkanı adayı Gülsün Bilgehan oldu

CHP'nin Meclis Başkanı adayı Gülsün Bilgehan oldu
CHP'nin Meclis Başkanı adayı Gülsün Bilgehan oldu
CHP'nin Meclis Başkanı adayı İsmet İnönü'nün torunu ve Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan oldu.

CHP'nin Meclis Başkanı adayı İsmet İnönü'nün torunu ve Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan oldu. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ve Özgür Özel, CHP Ankara Milletvekili Ayşe Gülsün Bilgehan'ın adaylığına ilişkin başvuruyu TBMM Genel Sekreterliği'ne teslim etti.

Altay daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, parlamentonun yemin törenini gerçekleştirdiğini, 22 Kasım Pazar günü de yeni başkanının seçileceğini hatırlattı.  Altay, "Bizler Ankara Milletvekili Ayşe Gülsün Bilgehan İnönü'nün Meclis Başkanlığı'na adaylığını yaklaşık 131 imza ile TBMM Genel Sekreter Yardımcısı'na bıraktık. CHP, kadının siyasete katılımı noktasındaki hassasiyeti de dikkate alarak Sayın İnönü'yü TBMM Başkanlığına aday olarak göstermiştir. Hayırlı olsun. Milletvekillerimizin özgür iradeleri ile ortaya koyacakları tercihle Meclis, başkanını seçecek ve çalışmalarına devam edecek" diye konuştu.

CHP'nin Meclis Başkanı adayı için iki kadın ismi öne çıkıyor

Adaylık için ise İsmet İnönü’nün torunu olan Ankara Milletvekili Gülsün Bilgehan Toker ile Meclis Başkanvekilliği’ne aday olmayan İstanbul Milletvekili Şafak Pavey’in adı öne çıkıyordu. Yönetim tercihini Bilgehan Toker'den yana kullandı.

AA/DHA