CHP'nin MHP'yi ikna kozu başbakanlık

CHP'nin MHP'yi ikna kozu başbakanlık
CHP'nin MHP'yi ikna kozu başbakanlık
CHP, HDP'nin dışarıdan destek vereceği bir CHP-MHP koalisyonuna yanaşmayan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi ikna için sürpriz bir teklifi gündemine aldı. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşen CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın, "MHP'ye dönüşümlü başbakanlık teklifinde bulunalım" önerisini getirdi.

Seçimin ardından koalisyon seçenekleri konusunda çalışmalarını sürdüren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , parti tabanının nabzını tutmak için de görüşmelerini hızlandırdı. CHP Lideri, dün TBMM’deki makamında hem kurmaylarıyla hem de ziyaretçileriyle olası koalisyon seçenekleri için görüş alışverişinde bulundu. 

KARAYALÇIN DENEYİMİNİ AKTARDI

Kılıçdaroğlu’nun görüştüğü isimlerden biri de CHP İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın’dı. SHP-DYP koalisyonu döneminde Dışişleri Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı görevini üstlenen Karayalçın’ın, koalisyon deneyimlerini ve parti örgütünün olası koalisyon seçenekleri konusundaki görüşlerini Kılıçdaroğlu’na aktardığı öğrenildi.

İKNA KOZU BAŞBAKANLIK

Habertürk'ün haberine göre Karayalçın CHP Lideri’ne, “İstanbul il teşkilatının nabzını yokladıklarını ve teşkilatın olası bir AKP ortaklığına sıcak bakmadığını” iletti. Teşkilata rağmen Ak Parti ile koalisyon kurulmasının “büyük sorunlar” yaratabileceğini kaydeden Karayalçın, “CHP- MHP koalisyon seçeneği üzerinde durulması daha doğru olur” mesajını verdi.

Karayalçın, Kılıçdaroğlu ile görüşmesini şöyle anlattı: “Seçime AKP ve AKP karşısında olanlar girdi. AKP’ye karşı olan partiler yüzde 60 oy aldı, yani AKP karşısındakilerin bir siyasi birlikteliği görülüyor. Bu partiler aslında üçlü olarak (CHP-MHP-HDP) hükümet kurmalı ama MHP ve HDP bir araya gelemiyorsa, HDP Genel Başkanı da ‘Türkiye’yi hükümetsiz bırakmayız’ diyerek dışarıdan destek verebileceğini ifade ediyorsa, o zaman CHP-MHP koalisyonu olmalı.” Murat Karayalçın, MHP’yi koalisyona ikna etmek için gerekirse Bahçeli’ye ‘dönüşümlü Başbakanlık’ teklifinde bulunulabileceğini de söyledi.


  http://www.radikal.com.tr/137879413787943

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  hatırlatırım - jumpercoco

  Hatırlatayım hdp 4. parti değil.MHP ile HDP'nin eşit milletvekili var.CHP HDP ile iktidara gelsin MHP dışarıdan desteklesin. Kılıçdaroğlu 'da Demirtaş ile beraber eşbaşkanlık yapsın.

  a - user1052107

  Akp'yi indirmek için milletçe o kadar uğraştık, mhp'nin kan tutkusu yüzünden her şey daha kötü bir yere gidiyor. AKLINI BAŞINA GETİR ARTIK MHP ÇOCUK GİBİ İNATÇILIK YAPMA

  Inat etme MHP - harmankordon

  Halk akp yı hukumet te istemiyor , sayin Bahceli inadi birak Turkiye nin menfaatine bak , Cozum Sureci konusmayin tamam, ama ulkeye yapilmis tahribati duzeltin CHP-MHP ve HDP olarak .