CHP'nin Roman adayından kızına 'duruma uygun' isim

CHP'nin Roman adayından kızına 'duruma uygun' isim
CHP'nin Roman adayından kızına 'duruma uygun' isim
Türkiye'nin ilk Roman milletvekili olmaya hazırlanan CHP İzmir 1. bölge 5. sıra aday adayı Özcan Purçu, eşi doğum nedeniyle hastaneye kaldırılırken doğacak kızına 'Müjde' adını vereceğini açıkladı.

RADİKAL - Yaklaşık 5 milyon Roman, CHP 1'inci bölge 5'inci sıra kontenjan milletvekili adayı, 1 çocuk babası, 37 yaşındaki Özcan Purçu'nun seçilmesi halinde TBMM'de temsil edilecek. Purçu seçilirse Türkiye ’nin 'Roman' kimliği ile parlamentoya giren ilk, Avrupa’nın da üçüncü milletvekili olacak. Adaylığının açıklandığı saatlerde eşi Aydın'da doğum nedeniyle hastaneye kaldırılan Purçu, kız bebeğine 'Müjde' adını verecek.

Özcan Purçu, Aydın'ın Söke İlçesi'nde doğdu. Evli, 7 yaşında bir oğlu var, bir kızı da bugün yarın doğmak üzere. Çocukluğu Menderes Nehri kenarındaki bir çadırda sepet örerek geçti. Elektrik ve su yoktu, sokak lambası altında ders yaptı. Annesinin terlikleriyle okula gitti, en büyük ideali, her ay yardım almaya gittikleri kaymakam gibi olmaktı. Uludağ Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünü bitirdi. Ancak, kaymakamlığa atanamadı. Askerlik dönüşü CHP’ye üye oldu. Purcu, Türkiye'deki sayılarının 5 milyon 400 bin olduğunu belirttiği Romanlar'ın temsilcisi olmak için harekete geçti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , 2011 genel seçimlerinde 2'nci bölge 11'inci sıradan aday yaptı ancak seçilemedi. Romanlar'ı, Avrupa'da temsil etti. Kılıçdaroğlu, seçim öncesi kontenjan adaylığı sözünü verdi ve tuttu. Kız bebek bekleyen Purçu'nun eşi, bugün doğum sancıları üzerine Aydın'da hastaneye kaldırıldı. Kızına 'Müjde' adını vermeye hazırlanan Purçu, adaylığını şu sözlerle değerlendirdi:

"Genel Başkan sözünü tuttu, tarih yazdı, Romanlar onu unutmayacak. Bu Romanlar için bir milat. Geceden beri 300'e yakın dernek arıyor, telefonlarım susmuyor. Hepsi mutluluktan ağlıyor. Türkiye'nin ayıbını Kılıçdaroğlu kapattı. Temsilde adalet bize uğramamıştı. Bugüne kadar kimse kapımızı çalıp 'siz milletvekili olun' demedi. Roman açılımı böyle olur. Ben yoksulların, ayrımcılığa uğrayanların, önyargıya maruz kalanların, şiddet gören kadınların, hak arama konusunda sıkıntı yaşayan herkesin adayıyım. Bunlarla ilgili çalışma yapacağım. İzmir'de akrabalarım Örnekköy'de oturuyor. Kalacak yer sıkıntım yok. CHP'nin oylarını yüzde 5 artırmayı düşünüyorum. Çünkü ben Türkiye'nin adayıyım." (Elif DEMİRCİ/İZMİR/DHA)