CHP'nin seçim vaadi: Dar gelirliye kredi kartı kolaylığı

CHP'nin seçim vaadi: Dar gelirliye kredi kartı kolaylığı
CHP'nin seçim vaadi: Dar gelirliye kredi kartı kolaylığı
CHP, 7 Haziran seçim stratejisini ekonomi üzerine kuracak. Vaatler arasında dar gelirli aileler için kredi kartı borçlarının yapılandırılması da var.

RADİKAL- CHP 'nin Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke de partinin öngördüğü ekonomi politikasını anlattı. Hürriyet'ten Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre CHP ekonomi programının özünün "vatandaşın hayatını kolaylaştırmak" olduğunu kaydeden Böke, bunun için uzun ve kısa vadeli çözümler üzerinde çalıştıklarını söyledi. CHP'nin vatandaşı rahatlatacak kısa vadeli çözümleri arasında dar gelirli vatandaşlara kredi kartı borcu kolaylığı getirilmesi de var, CHP'nin daha önce açıkladığı, ancak seçim öncesinde geliştirdiği aile sigortası da.

"KREDİ KARTI PROJESİ DAR GELİRLİ AİLELER İÇİN"

CHP'nin ekonomi programının "ekonomik ve sosyal politikalarını birleştirmeyi" hedeflediğine dikkat çeken Böke, kredi kartı borçlarının silinmesi projesinin de "dar gelirli aileler için düşünüldüğünü" söyledi. Ancak ayrıntı vermedi. CHP kaynaklarına göre, parti yönetiminin üzerinde düşündüğü diğer kısa vadeli önlemler arasında aile sigortası projesinin revize edilmesi ile emeklilere dini bayramlarda verilecek iki ikramiye de yer alıyor.

UZUN VADELİ ÇÖZÜM: VATANDAŞA VE TEKNOLOJİYE YATIRIM

Böke'ye göre, CHP'nin uzun vadeli çözümleri içinde ise ekonomide makro dengelerin tutturulması, cari açığın düşürülmesi bulunuyor." Türkiye 'de şu anda kötü yönetimden kaynaklanan bir sıkıntı var. Bu kötü yönetim çözüldüğünde, gelirlerde de kendiliğinden bir düzelme görülecek" diyen Böke, kötü yönetime örnek olarak ise son dönemde merkez bankası odaklı faiz tartışmasını gösterdi. Böke şöyle konuştu: "Şu anda Türkiye ekonomisinin makro sorunlarının başında cari açık bulunuyor. Cari açığın giderilmesi için iki yöntem var. Birincisi, daha çok mal satmak için, fiyatını ucuzlatmak. Bunun için de Türk Lirası'nın değerini düşürmek. İkinci yöntem ise dışarı sattığınız malların katma değerini arttırmak. Bunun için de insanlara ve teknolojiye yatırım yapmak. 12 yıllık AKP iktidarı, birinci yolu tercih ediyor. Kısa vadeli, palyatif çözümlerle sorunları çözmeye çalışıyor. Bu da, vatandaşın gelir kaybına yol açıyor. Bizim felsefemiz günü kurtarmak, palyatif çözümler üretmek değil; yapısal çözümler bulmak, bunun için de öncelikle insana yatırım yapmak."

 

5.8 MİLYAR LİRA BORÇ VAR

Kredi kartı borçlarının 5.8 milyar liraya yaklaştığı Türkiye’de, bankaların kullandırdığı kredi kartı sayısı ise 57 milyon 7 bine çıktı. Merkez Bankası verilerine göre bankalarda takibe giren kredi kartı borcu 20 Şubat haftasında 5 milyar 795 milyon 446 bin liraya ulaştı. Mevduat bankalarında tasfiye olunacak kredi kartı borçları yüzde 10.39 artışla 5 milyar 646 milyon 661 bin liraya çıkarken, katılım bankalarında yüzde 9.34 azalışla 148 milyon 785 bin lira oldu. Bankacılık sektöründe Aralık 2014 itibariyle 32 mevduat, 13 kalkınma ve yatırım, dört de katılım bankası olmak üzere toplam 49 banka bulunuyor. Bu bankaların üçü kamu, 10 tanesi özel, 19 tanesi de yabancı sermayeli.