CHP'nin Şemdinli izlenimleri

CHP'nin Şemdinli izlenimleri
CHP'nin Şemdinli izlenimleri

CHP heyeti Şemdinli'deki incelemeleri tamamladı.

Şemdinli'ye giden CHP heyetinden Yüksel: Burnumuzun dibinde top atışları yapılıyordu, helikopterler üzerimizde uçuruyordu. Bölgede oluk oluk kan akıyor. Bölge halkı böyle bir şeye hazır. Eksik olan siyasi irade

ANKARA- CHP heyeti, Şemdinli'deki temaslarını tamamladı. Şemdinli'de meydana gelen olayları incelemek üzere görevlendirilen İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel, Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, Isparta Milletvekili Ali Haydar Öner ve Adıyaman Milletvekili Salih Fırat'tan oluşan heyet, incelemelerini tamamlayarak, şehirden ayrıldı.
Heyet, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşerek, hazırladıkları raporu sunacak.

Heyet Başkanı Alaattin Yüksel, Şemdinli'deki izlenimlerini anlattı. Bölgeden doğru haber gelmemesi, yetkililerin açıklama yapmaması üzerine CHP'den bir heyet oluşturulduğunu belirten Yüksel, heyetin oluşmasıyla yetkililerin de açıklama yapmaya başladığını söyledi.
İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in, Şemdinli'deki çatışmalarda 115 terör örgütü üyesinin etkisiz hale getirildiği açıklamasının, “doğru olmasının mümkün olmadığını” iddia eden Yüksel, “Bizim orada, resmi makamlardan aldığımız rakamlarda 39 kişi civarında olduğu söyleniyor. Çukurca'da da 14 denilse... Bize, 'Çatışma devam ediyor, tarama, otopsi yapmadan bu bilgiyi veremeyiz' diyorlardı. Burnumuzun dibinde top atışları yapılıyordu, helikopterler üzerimizde uçuruyordu, bölgede çatışmalar devam ediyordu, belki bugün bile devam ediyor. Ne zaman bölgeyi teslim aldınız, kim saydı 115 kişi deniliyor. PKK da Hükümet de dezenformasyon yapıyor” diye konuştu.

Yüksel, evlerini, köylerini terk etmek zorunda kalan köylülerle görüştüklerini, durumlarının acıklı olduğunu, iki ateş arasında kaldıklarını vurguladı.

Yüzlerce vatandaşla yaptıkları görüşmelerde, “Bölgede yoksulluk, işsizlik var ama biz huzur, barış istiyoruz, barışı getirin” dediklerini aktaran Yüksel, “Bölge halkı böyle bir şeye hazır. Eksik olan siyasi irade. Oluk oluk bölgede kan akıyor, bu sorunun çözülmesi gerekiyor. Hiçbir partinin, 'bundan nasıl nemalanırım' anlayışını taşımamalı. Gün, cumhurbaşkanı koltuk savaşları, koltuk ikram etme günü değildir” dedi.-“Çocuklar bile helikopter isimlerini biliyor”-


Heyette yer alan CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, Şemdinli'deki izlenimlerini anlatırken, bu bölgede yaşayanların savaş istemediğini, savaştan bıktığını söyledi. Şeker, vatandaşların, “Eşit yurttaş olarak bu ülkede yaşamak, bu toplumda bir yerimiz olsun istiyoruz, ayrı bir devlet kurmak istemiyoruz, başka bir beklentimiz yok. Savaştan usandık. Bir an öne huzur olsun istiyoruz” dediğini anlattı.
Bölgede, işsizliğin, yoksulluğun olduğunu, yolların yapılmadığını, devletin elini uzatamadığını savunan Şeker, vatandaşların, ölümü kanıksadığını, ölümle yatıp, ölümle kalktığını söyledi.

CHP heyeti olarak, kaldıkları otelde huzursuz olduklarını, top, helikopter seslerinden uyuyamadıklarını dile getiren Şeker, “Otelde bile huzursuz olduk, bir de mezraadakileri düşünün. İnsanlar çok huzursuz, rahatsız. Küçücük çocuklar, helikopterlerin ismini biliyor. İnsanlar artık silah, tank, topa, uçağa alışmışlar” diye konuştu.

Görüştükleri vatandaşların, “Ne yapılacaksa bir an öne yapılsın. Savaşın, kanın durması lazım” görüşünü paylaştığını belirten Şeker, yönetici, asker, polisin de bunu söylediğini belirtti. Şeker, “Burada savaş isteyen, bir Allah'ın kulu yok” dedi.
Eğitimin çok zayıf olduğunu, belediyelerin hizmet üretemediğini, ulaşımın olmadığını anlatan Şeker, “Hakkari'ye üniversite kurmuşlar; öğretim görevlisi, yeri, binası yok. İyi bir eğitim yapılması lazım. Bir an önce, burada yaşayanlara, eşit yurttaş olduklarını, değer verildiklerini gösteren adımların atılması lazım” diye konuştu.
Mehmet Şeker, siyasilerin de elini taşın altına koyması gerektiğini ifade ederek, bu işe el koyacak kurumun, TBMM olduğunu sözlerine ekledi. (aa)