CHP'nin 'sol ittifakı' için iki partinin adı geçiyor

CHP'nin 'sol ittifakı' için iki partinin adı geçiyor
CHP'nin 'sol ittifakı' için iki partinin adı geçiyor
Kulislerde DSP Genel Başkanı Türker ve ÖDP Genel Başkanı Taş'ın, CHP'den milletvekili adayı olarak gösterilebileceği, Kılıçdaroğlu'nun İP ve Anadolu Partisi'ne ise soğuk baktığı konuşuluyor.

RADİKAL - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 'nun önceki gün DSP Genel Başkanı Masum Türker ile görüşmesinin ardından başlayan iktidar alternatifi yaratacak sol bir ittifak girişimlerinde, CHP'nin DSP ve ÖDP genel başkanlarını vekil adayı olarak göstermesi ve üçlü bir güçbirliğinin kamuoyuna deklare edilmesi formülü üzerinde durulduğu öğrenildi. Kılıçdaroğlu'nun bir süre önce partiden ayrılan Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan'ın kurduğu Anadolu Partisi ve İşçi Partisi'nin ise birliktelik içinde yer almasına soğuk baktığı öğrenildi.

Milliyet'ten Meriç Tafolar'ın haberine göre, Türker'in önceki gün Kılıçdaroğlu ile CHP Genel Merkezi'nde gerçekleştirdiği sürpriz birliktelik toplantısında, olası güç birliğinin nasıl ve kimlerden oluşabileceği konuları da gündeme geldi. Birlikteliğin içinde "merkez sağ"dan "radikal sol"a uzanan geniş bir yelpazenin bulunmasına sıcak bakıldığı öğrenilirken, CHP ve DSP'nin dışında ÖDP'nin de ittifakta yer almasının istendiği belirtildi. Ancak bu konuda resmi girişimlerin pazartesi günü başlayacağı ifade ediliyor.

Kılıçdaroğlu'nun geniş bir birliktelik talebine karşın, İşçi Partisi ve Anadolu Partisi'nin "arayış" çalışmalarına katılmasına soğuk baktığı öğrenildi.

TAŞ VE TÜRKER'E SICAK

Kılıçdaroğlu'nun bu birliktelik çalışmaları kapsamında ÖDP ve DSP'den birer ismi CHP listesinden vekil adayı yapmaya sıcak baktığı ifade ediliyor. Bu doğrultuda DSP Genel Başkanı Masum Türker ve ÖDP Eş Genel Başkanı Alper Taş isimlerinin milletvekili yaptırılması formülünün gündemde tutulduğu belirtiliyor. Kulislerde, Kılıçdaroğlu'nun özellikle 30 Mart seçimlerinde CHP'den aday yaptırılmayan 5 belediye başkanının DSP'ye transfer edilerek, o bölgelerde oyları bölmesi nedeniyle DSP'ye soğuk baktığı ancak önemli olarak gördüğü Haziran 2015 seçimlerinde olabildiğince geniş bir birlik aradığı konuşuluyor. Parti yönetiminde ÖDP'nin CHP yerine seçimlere HDP ile işbirliği yaparak girmesi olasılığının bulunduğu, bu nedenle CHP'nin görüşmeleri hızlandırması gerektiğini düşünenler de bulunuyor.


  http://www.radikal.com.tr/128837412883746

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  .. - krizantem

  HDPnin içinde geçen 'halk' CHPdekinden daha samimi. Solda birlik olacaksa halkçı partiler yapsın, Kılıçdaroğlu öncelikle genel kurulda partiyi içki masasında ülkeyi kurtaranlardan temizliyeceğine dair verdiği sözü tutsun.

  CHP ne yaparsa şaşırmayız artık... - user985662

  İşin aslı CHP günümüzde AKP ile işbirliği yaparsa dahi ona bile şaşırmayız. Mansur Yavaş'ı Ankara'dan aday gösteren MHP ile ölümüne yol alabilecek ve hatta sözde "laik" CHP'nin Ekmeli aday göstermesi..... sizce sırada ne var......

  Sayin Kiliçdaroglu.. ABD`yi bu kadarda dinlemeyin !! - baizzet1925_379

  Bizi CHP li oldugumuza bin pisman etmeyin. haziran`da mümkün oldugu kadar genis birlik ne demek? Tam birlik olmali. HDP ile ise olmamali. HDP ile bir isbirligi bilerek Erdogan`nin ekmegine yag sürecek, CHP, kendi kalelemizde oy kaybina ugrayacagiz. Doguda ise HDP ile AKP oylari paylasacak. Su anki milletvekillerimizin sayisini bile bulamayacagiz. Bu sebeble Isçi Partisi ile mutlak bir beraberlik olmali. çünkü isçi partisi her kesimden insani Strasburg`da bir araya getiren tek parti oldu. Sayin Dogu Perinçek meclise girmelidir.

  Hangi sol? - serdaresen

  DSP ve CHP sol mu? İkisi de merkez sağ partiler. Şu anda Türkiye'de solu HDP temsil ediyor

  HALKI ANLAMAK,HALKIN BEKLENTİLERİNE CEVAP VERMEK... - Sebodil

  CHP, ne yazık ki halkı anlamakta,halka umut aşılamakta yetersiz kalmaktadır. Vitrin ve ittifaklar , halkın beklentilerini umuta dönüştürürse işe yarar.Bunun dışındaki uğraşılar fayda vermez.Sonucu görmek için çok uzun süre beklemeyeceğiz. Selam sevgi ve saygılar

  FAŞİST BİR PARTİ NE ZAMAN SOL OLDU? - m.rozbilen

  İP'i sol bir parti mi? Güldürmeyin allahaşkına. Sayın Kılıçdaroğlu doğru yapıyor, aksi halde hayatının yanlışını yapmış olur.