CHP'nin Van raporu: Baronlara cesaret geldi

CHP lideri Baykal, Hamit Bayram'ın polisten kaçırılmasıyla ilgili hazırladıkları raporu açıkladı. AKP'nin, uyuşturucu baronlarını cesaretlendirdiğini öne süren Baykal "Baskıncılarla pazarlık yapılması politik desteğin kanıtı. Bu pazarlığın merkezi Ankara mıdır?"diye sordu.

ANKARA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, eski milletvekili Mustafa Bayram'ın, uyuşturucu kaçakçılığı sanığı Hamit Bayram'ı Van'da polis karakolunu basarak kaçırması olayında hükümetin uyuşturcu baronlarını cesaretlendirdiğini söyledi. Baskın sırasında polisin meşru müdafa hakkını kullanmaması ve Bayram'la pazarlığa girilmesini 'politik desteğin kanıtı' olarak niteleyen Baykal, "Bu pazarlığın merkezi Van mıdır, Ankara mıdır?" diye sordu.
CHP lideri Baykal dün, CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi başkanlığında oluşturulan heyetin hazırladığı Van Raporu'nu açıkladı. Van'daki olayın Türkiye'de 'uyuşturucu, eroin baronlarını' ortaya çıkardığını ve cesaretlendirdiğini ifade eden Baykal, hükümeti uyardı: "Uyuşturucu trafiği beraberinde büyük karapara getirir, karapara etrafında kara iktidar oluşturur, meşru iktidara nüfuz eder, etkisi altına alır."
'Nİye karşı koymadılar?'
Van'daki baskın sırasında Emniyet güçlerinin baskıncılara müdahale etmediğini, meşru müdafa haklarını bile kullanmadıklarını öne süren CHP lideri Baykal, "Bu neyi ifade etmektedir? Orada bir etkinlik mi var? Bu etkinlik hangi düzeydedir? Bunun anlaşılması lazım" dedi. Baykal, bu manzara karşısında idari yetkililerinin durumu toparlayabilmek için baskını düzenleyenlerle pazarlık yaptıklarını anlatarak şu soruyu sordu: "Pazarlık hangi düzeyde yapıldı, düzeyi Van mı, Ankara mı? Van'da yapılan pazarlık Ankara'nın bilgisi dışında mıdır?"
'Susmak desteğin kanıtı'
Baykal, bütün bu süreç içinde "Ankara'nın, anlamlı sükûtunun, rahat, vurdumduymaz tavrının' sorgulanması gerektiğini dile getirerek, "Hükümetin suskunluğu politik desteğin en önemli kanıtıdır" diye konuştu. Baykal, olayla ilgili olarak disiplin cezasına tabi tutulması gerektiği belirtilen Emniyet görevlilerinin, Ankara'da uyuşturucuyla mücadele birimlerinde etkin konumlara atandığına dikkat çekti. Olaydan sonra Milli Eğitim Bakanı yanında vali varken, baskını düzenleyen Mustafa Bayram'la telefonda konuşup 'Geçmiş olsun' dediğini hatırlatan Deniz Baykal, şöyle devam etti:
'Geçmiş olsun' eleştirisi
"Neden dolayı 'Geçmiş olsun' diyor anlamak mümkün değil. Diyen Cumhuriyet hükümetinin bakanıdır. Orada vali de bakanın yanındadır. Eski milletvekilinin yanında da Emniyet müdürü vardır. Böyle bir ilişkiler ağının bulunduğu ortamda anlamlı bir soruşturmayı gerçekleştirmek gerçekten olanaklı değildir.
Burada olay bir-iki Emniyet görevlisine disiplin cezası verilmesi şeklinde bağlanmak istenmektedir. Tıpkı, tren kazasında iki makinistin sırtına bu işin yıkılmak istenmesi gibi. Yani, soruşturulması gereken soruşturma yaptı mı, sonuç bu oluyor."'Onlara gücü AKP verdi'
CHP'nin Van raporunda, Hamit Bayram'ı polisin elinden kaçıranların bu gücü AKP'den aldığı ileri sürüldü. Raporda, dikkat çeken diğer bazı noktalar şöyle sıralandı:
  • Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Van'da bulunduğu sırada Bayram ile görüştüğünü kabul etmiş ve 'yapılan müracaatların hepsini kesin bir dille reddettiğini' söylemiştir. Kendisine Bayram lehine, müdahil olması için dolaylı müracaat edenler kimlerdir? Sayın Bakan bu konuda soruşturmayı sürdüren savcıyı bilgilendirmiş midir?
  • Hamit Bayram'ın babası Mustafa Bayram'ın baskından hemen sonra avukat olan oğlu Hişar Bayram'la birlikte Van Emniyet Müdürlüğü'ne gitmesi gariptir. Hişar ayram, avukat olmasına karşın Van Emniyeti'ne ait konut inşaatlarının müteahhitliğini (Bayram İnşaat) yapmaktadır.
  • Bu olay, aysbergin su üstünde kalan bölümünün sadece bir kısmıdır. Olayın Emniyet'le sınırlı kalmayacağı olasılığı yüksektir.