@sarikayaercan

CHP'nin yeni İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat oldu

CHP'nin yeni İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat oldu
CHP'nin yeni İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat oldu

Cemal Canpolat

CHP İstanbul İl Başkanlığı için iki aday yeterli imzayı toplayabildi. Kongrede, Gökhan Zeybek ve Cemal Canpolat il başkanlığı için yarıştı. CHP İstanbul İl Başkanı seçilen Cemal Canpolat 320 oy alırken, Gökhan Zeybek ise 293 oy aldı.
Haber: ERCAN SARIKAYA - ercan.sarikaya@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Bostancı Gösteri Merkezi’nde dün başlayan CHP 35. Olağan İstanbul İl Kongresi’nin ikinci günü adaylar kesinleşti. 10’a yakın isim adaylık açıklaması yapmıştı. Ancak kongrede, adaylık için 64 delegenin imzası gerekiyordu. Sadece Gökhan Zeybek ve Cemal Canpolat yeterli imzayı toplayarak aday olabildi. Kongrede iki günde 55 partili konuşma yaptı. 

SARAÇ SUÇLAYIP ÇEKİLDİ

İl başkanlığı yarışına giren ancak yeterli imzayı toplayamadığı için aday olamayan Necdet Saraç imzalara müdahale edildiğini öne sürdü. Saraç "Siyasette 24 değil 12 saat bile çok uzunmuş. Benim için verilen imzalara hem genel hem yerel düzeyde müdahale edildi" iddiasında bulundu. Aday olamadığını söyleyen Saraç mücadeleye devam edeceğini dile getirdi ve ekledi:

"Biz bugün burada aday olsaydık, diyecektik ki; Cumhuriyet Halk Partisi 12 milyon oy almış devasa bir güç. Dünyadaki 160 ülkeden daha büyük nüfusa sahip olan bir gücü harekete geçirmek mümkün. 1 milyon 200 bin üyeyi harekete geçirmek mümkün.

'KİRLİ OPERASYONLA KARŞI KARŞIYA KALDIK'

Sivil toplum hareketlerini, sendikaları, odaları yan yana getirmek ve geniş bir demokrasi bloku oluşturmak mümkün diyecektik. Bu mümkünlük bugün de var, yarın da var. Ama buna değerli arkadaşlar müdahale ediliyor. Bakın 13 ilçe merkezi düzeyde müdahale edildi, yerel düzeyde müdahale edildi. Kirli operasyonla karşı karşıya kaldık. CHP'deki siyasi kirlenme buraya da yansıdı. 12 saatte delegelerin bir biçimde imzalarının yer değiştirdiğini gördük. Bu aslında ciddi bir talihsizlik ama bir gerçeği görmek açısından önemli arkadaşlar.

'SİYASİ KİRLİLİĞE ALET OLMAMAK İÇİN ADAYLIKTAN ÇEKİLDİM'

"Siyaseten duruşumuz belli olursa, haksızlıklara, adaletsizliklere, parti içi kirli oyunlara tavır alamazsak değerli arkadaşlar, gerçekten özgür bireyler olamayız. Biz değerli arkadaşlar, özgür birey olmayı tercih ediyoruz. Bu sürece katkı sunan bütün ilçe başkanlarımıza, İstanbul İl Başkanlığı adayı olmam için destek veren, dayanışmada bulunan bütün arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Siyasi kirliliğe, kirli oyunlara alet olmamak için adaylıktan çekildim. Çekilmek durumunda kaldım. Ama ben biliyorum ki gönüllerin adayıyım, gönüllerin başkanıyım."

ÖNCE PARTİLİLER KONUŞTU

Kongrenin bugünkü bölümünde Divan Başkanı Ercan Karakaş, söz isteyen partililere söz verdi. Konuşan partililer CHP’nin yüzünü sola dönmesi gerektiğini dile getirdi.

Kongreye CHP eski genel başkanlarından Altan Öymen, CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya, Parti Meclisi Üyesi Burhan Şenatalar, milletvekilleri Dursun Çiçek, Mahmut Tanal, İstanbul Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Nurettin Sözen ile belediye başkanları ve partililer katıldı.

CANPOLAT: PARTİ YÜZÜNÜ SOLA DÖNMELİ

Adaylar Canpolat ve Zeybek, oylamaya geçilmeden önce birer konuşma yaptılar. İlk sözü Cemal Canpolat aldı. Yaklaşık 50 dakika konuşan Canpolat, 1989 yılında aldıkları belediye başkanlığını 1994 yılında AKP iktidarına terk ettiklerini belirterek, "1994 yılından beri yürüttüğümüz politikalarla İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni alamadığımız bir gerçek. 1994 yılından beri partinin yüzünü sağa döndüren, sağa çeviren, sağ siyaset anlayışıyla İstanbul'u, Türkiye'yi almak isteyen anlayışla İstanbul'da belediyenin alınmadığı, alınamayacağı, sağ siyaset çemberiyle İstanbul'da iktidar olunamayacağını, Türkiye'de iktidar olamayacağını, 1994'ten beri yapılan bütün politikalar ortaya koymuştur" dedi.

Adaylığının gündeme gelmesi ile yoğun bir kampanya başlatıldığını öne süren Canpolat bu kampanyayı başlatanların son 20 yıldır CHP'yi iktidar yapamayanlar olduğunu belirterek, "Bu kampanyanın yürümesi CHP'nin iktidara gelmemesi için önemli bir propaganda aracıdır" dedi.

ZEYBEK: 19 İLÇEYİ DAHA ALABİLİRİZ

Canpolat'tan sonra söz alan diğer aday Gökhan Zeybek ise, CHP il, ilçe ve belediyelerin aralarında birleşmeyi ve bütünleşmeyi tam olarak sağlamaları durumunda İstanbul'da 19 ilçeyi daha yönetecekleri iddiasında bulundu. CHP'li İzmir Belediyesi'nin metronun kilometresini 20-25 milyon dolara, AK Parti'nin ise İstanbul'da 50 milyon dolara mal ettiğini savunan Zeybek, "Bizim tavrımız ve iddiamız AKP'nin 50 milyon dolara mal ettiği bu yolsuzlukları ortaya çıkarmak üzerine kurulu" dedi.

Hiçbir zaman partisinin dışındaki bir partiye oy vermediğini belirten Zeybek, "Hiçbir zaman hükümetlerin, bakanların masalarında dağıtılan ulufelerin kenarından, köşesinden geçmedim" diye konuştu.

"Tarih sizi kahraman yapacaksa sizi geliyor ve buluyor diyen" Zeybek, "Tahir Elçi, Diyarbakır Baro Başkanı. Türkiye'nin kahramanıdır" ifadesini kullandı. Zeybek, "Hem belediyeleri kazanacağız, hem meclislere arkadaş sokacağız, parti politikalarımızın buralarda hayata geçmesini savunacağız" diye devam etti.

Adayların konuşmasından sonra Divan Başkanı Ercan Karakaş, sandıkların kurulması için kongreye 45 dakika ara verdi. Sandıkların kurulması ile birlikte oylamaya geçildi. Saat 20.10 itibariyle sona eren oy verme işleminin ardından sayıma geçildi. 

CHP İstanbul İl Başkanı seçilen Cemal Canpolat 320 oy alırken, Gökhan Zeybek ise 293 oyda kaldı. Sonuçların açıklanmasından sonra Divan Başkanı Ercan Karakaş, İl Başkanı seçilen Cemal Canpolat birlikte kaybeden Gökhan Zeybek'i kürsüye davet etti. Teşekkür konuşmasını yapan Cemal Canpolat, birlik ve beraberlik mesajı verip, 39 ilçe başkanını kürsüye davet ederek, kazanın CHP olduğunu belirtti.