CHP'ye ikinci savcılık uyarısı

CHP'nin tüzük kurultayı toplamasını isteyen Yargıtay Başsavcılığı, dün de feshedilen Ordu İl Yönetimi için kongre gerektiğini açıkladı. CHP ise başsavcılığa 'direnme' kararı aldı.

ANKARA - Muhaliflerin tüzük kurultayı isteğini reddeden CHP'ye 'Kurultayı toplayın' çağrısı yapan Yargıtay Başsavcılığı şimdi de CHP yönetiminin görevden aldığı Ordu İl Yönetimi konusunda bilgi istedi. Başsavcılık, "Görevden aldıysanız, bir an önce kongre yapın ve il yönetimini bildirin" uyarısında bulundu. CHP ise, tüzük kurultayını toplamayarak konunun Anayasa Mahkemesi'ne taşınmasını göze aldı.
Yargıtay Başsavcılığı, 28 Mart yerel seçimi öncesinde görevden alınan CHP Ordu İl Başkanı Hüseyin Avni Şeker ve İl Sekreteri Mustafa Eren'in noter yoluyla yaptığı başvuru üzerine CHP Genel Başkanlığı'na ihtarname gönderdi. İhtarnamede, Ordu İl Yönetimi'nin görevden alındığı konusunda Yargıtay Başsavcılığı'na herhangi bir bildirimde bulunulmadığı belirtilerek, Ordu il başkanı ve yönetimin görevden alınıp alınmadığı soruldu.
İhtarnamede, Ordu il başkanı ve yönetim kurulu görevden alınmışsa yerlerine geçici yönetim oluşturulup oluşturulmadığının ve 2820 sayılı Siyasi Partiler Yasası'nın 19. maddesi ile CHP tüzüğünün 44. maddesi uyarınca il kongresinin yapılarak, sonucunun bildirilmesi istenildi. Parti tüzüğü uyarınca görevden alınan ilçelerde 30 gün, illerde 45 gün içinde kongrenin toplanması gerekiyor.
CHP Merkez Yönetim Kurulu, Yargıtay Başsavcısı'nın '348 delegenin imzasıyla yapılan olağanüstü tüzük kurultayı için tarih belirlenmesi ve beş gün içinde Yargıtay Cumhuriyet Savcılığı'na bildirilmesi' yönündeki talebine uymama ve bu konuda Anayasa Mahkemesi'nin vereceği kararı bekleme kararı aldı. CHP yönetiminde yapılan değerlendirmeden sonra üst düzey bir yönetici bu kararı şöyle açıkladı:
'Başsavcı karışamaz'
"Yargıtay Başsavcısı'nın bu konudaki talebinin hiçbir ciddiyeti ve hukuki dayanağı bulunmuyor. Başsavcının herhangi bir siyasi partiye 'Bunu yapın, şunu yapın' deme yetkisi yok. Başsavcı siyasi partilerin muhatabı değil. Anayasa'da siyasi partilere özel davranılmış. Partilerin muhatabı Anayasa Mehkemesi'dir.
Yargıtay Başsavcısı, Siyasi Partiler Yasası dışındaki uygulamalar karşısında Anayasa Mahkemesi'ne 'Bu uygulama yasanın şu maddesine aykırı, bu partiye ihtar verin' diye müracaat eder. O kadar. Geçmişte DSP üç yılı geçmesine karşın kurultayını toplamayınca Yargıtay Başsavcılığı Anayasa Mahkemesi'ne müracaat etmiş, mahkeme DSP'ye uyarı cezası vermişti."