CHP'ye İzmir tesellisi

Üç büyük ilde yapıldı
Tarhan Erdem'e ait olan A&G Araştırma şirketinin NTV televizyonu için adaylar belirlendikten sonra yaptığı yerel seçim anketi AKP'nin oylarını ikiye katladığını ortaya koydu. Ankara, İzmir ve İstanbul'da 7 bin 113 kişiyle görüşülerek yapılan ankete göre AKP dışındaki partiler ise oy kaybetti.
Genel seçimi de alıyor
Bugün seçim olsa AKP Ankara'da oyların yüzde 68.4'ünü, İstanbul'da 58.5'ini, İzmir'de 33.7'sini alıyor. İzmir'de yüzde 49.5'le birinci parti olan CHP ise İstanbul'da 19.1, Ankara'da yüzde 11.7'lik oy oranına sahip. Bugün bir genel seçim olsa AKP bütün milletvekilliklerini kazanıyor.

İSTANBUL - Tarhan Erdem'e ait A&G Araştırma şirketi, 28 Mart yerel seçimleri öncesinde NTV için İstanbul, Ankara ve İzmir'in nabzını tuttu. Üç büyük şehirde toplam 7 bin 113 kişiyle görüşülerek yapılan araştırmada, deneklere genel seçim ve yerel seçim durumunda tercihleri soruldu.
Partilerin adaylarını belirlemesinin ardından yapılan ankette deneklere,
'Bugün büyükşehir belediye seçimi olsa kime oy verirsiniz?' ve 'Genel seçim olsa kime oy verirsiniz?' soruları yöneltildi.


Büyütmek için tıklayınız

Ankete göre AKP 3 Kasım seçimleriyle karşılaştırıldığında İstanbul, İzmir ve Ankara'daki oylarını ikiye katladı, AKP dışındaki tüm partiler oy kaybetti. Bugün bir genel seçim olsa, AKP parlamentodaki milletvekilliklerinin neredeyse tamamını kazanarak anayasa değiştirecek güce erişecek.
3 Kasım'da İstanbul'da yüzde 24.6 oy alan CHP'nin oyları 16.6'ya düşüyor. CHP'nin oyları Ankara'da 28.4'ten 18.9'a düşerken, İzmir'deki oylarını koruyor. 3 Kasım'da İzmir'den yüzde 29.6 oy alan CHP'nin oyu yeni bir genel seçimde yüzde 29 olacak.