'CHP'yi değiştiremezler'

CHP lideri Deniz Baykal dünkü grup toplantısında, seçim sonuçlarını gerekçe göstererek parti yönetimindeki görevinden istifa eden İstanbul Milletvekili Kemal Derviş'i eleştirdi.

ANKARA - CHP lideri Deniz Baykal dünkü grup toplantısında, seçim sonuçlarını gerekçe göstererek parti yönetimindeki görevinden istifa eden İstanbul Milletvekili Kemal Derviş'i eleştirdi. "Bizden DNA'mızı, kromozomlarımızı değiştirmemizi istiyorlar. Kimse bunu beklemesin" diyen Baykal, CHP'nin hezimete uğramadığını kabul etme konusunda bazı çevrelerde direnç olduğunu savundu.
Baykal, CHP'nin kimliğinin temelinde emperyalizme karşı yürütülen milli mücadele ve Atatürk ilkeleri olduğunu, CHP'nin bu değerleriyle, sosyal demokrasinin evrensel değerleri arasında çelişki bulunmadığını söyledi. Türkiye'yi bilmeyen bir ekolün bu görüşü savunduğunu belirten Baykal, bunların CHP'yi 'çelişki kompleksine' sokmaya çalıştığını ileri sürdü. Baykal, "Dünyaya anlatmamız gereken doğrularımız yok mu? Hep başkalarından mı doğrularımızı söylemesini bekleyeceğiz" dedi.
'Kuzey, Türk yurdu olmaktan çıkıyor'
Kıbrıs konusuna da değinen Baykal, Annan Planı ile Kuzey'in Türk yurdu olmaktan çıkarılmaya çalışıldığını savundu. Baykal, şunları söyledi:
"Güney'deki Rumların bir kısmını Kuzey'e yerleştirip, orayı Türk toplumu olmaktan çıkarmaya yönelik adım atarsanız, biz de, 'Siz Kıbrıs'ta tabloyu değiştirmeye çalışıyorsunuz. Yanlış yapıyorsunuz' deriz. Türklerin nüfusuna oranla daha çok yer işgal ettiği söyleniyorsa, bu da konuşulabilir. Ama, 'Kuzey bir Türk yurdu olmaktan çıkarılacak, Güney bizim yurdumuzdur. Kuzey de ortak yurdumuzdur. Sizin kendi yurdunuz olmayacak' derseniz ve bunu da uluslararası çözüm diye ortaya çıkarırsanız yanlış olur. Bu bir ilk adımdır. Kuzey'e gelecek Rum nüfusu ebediyen yaşayacaktır. Bu bir süreçtir. 20 yıl sonra bu başka noktaya gider. Irak'la ilgili politikamızın haklılığı bir yıl sonra tescillendi. Kıbrıs konusunda da tarih bizi haklı çıkaracak."