CHP'yi Yarkadaş: Erdoğan, pazar günü erken seçim kararını açıklayacak

CHP'yi Yarkadaş: Erdoğan, pazar günü erken seçim kararını açıklayacak
CHP'yi Yarkadaş: Erdoğan, pazar günü erken seçim kararını açıklayacak
CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, demokratik kamuoyunun hükümet kurma görevinin Kılıçdaroğlu'na verilmesi için çağrı yapması ve Erdoğan'a yönelik baskı kurması gerektiğini belirtti. Yarkadaş "Tayyip Erdoğan, pazar gününe kadar top çevirecek ve programında bir değişiklik olmadığı takdirde, pazar günü saat 10.00'da Türkiye'yi erken seçime götürme kararını açıklayacak"dedi.

RADİKAL- CHP Kartal İlçe Örgütü'nün Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi'nde düzenlediği toplantıya katılan ve sürece ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, mahalle delegeliği seçimlerine katılan tüm üyelere teşekkür etti. Türkiye'nin çok zor ve sancılı bir süreçten geçtiğini hatırlatan Yarkadaş, "Partimiz CHP'ye düşen tarihsel sorumluluğun farkındayız. Türkiye'yi yönetecek güce, enerjiye, birikime ve siyasal yeterliliğe sahibiz'' dedi. 
Cumhurbaşkanlığı makamında oturan Recep Tayyip Erdoğan 'ın CHP'nin Türkiye'de yaratacağı değişimin farkında olduğu için hükümet kurma görevini kendilerine vermekten kaçındığını belirten Yarkadaş, şöyle konuştu: 
"Erdoğan, demokratik tüm teammüleri ayaklar altına alarak, görevi Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu 'na vermekten kaçınıyor. Bu tavrı sürecek ve görevi yeniden Ahmet Davutoğlu'na verecek. Davutoğlu ise (Bu kez de üç parti bir araya gelsin, görüşmeleri sürdürelim) diyecek. Şu an çok sıkıştılar ve zaman kazanmaya çalışıyorlar. Halkımız, CHP'nin görevden kaçmadığını, Türkiye'yi yönetmek için görev talep ettiğini ve iktidar olmak istediğini gördü. Erdoğan CHP iktidarını kendisi için sonun başlangıcı olarak görüyor ve demokratik teamülleri ayaklar altına alarak görevi vermiyor.''

CHP'lilerin yanı sıra demokratik kamuoyunun da görevin CHP'ye verilmesi için kampanya başlatması gerektiğini belirten Yarkadaş, sözlerine şöyle devam etti:"Tayyip Erdoğan, pazar gününe kadar top çevirecek ve programında bir değişiklik olmadığı takdirde, pazar günü saat 10.00'da Türkiye'yi erken seçime götürme kararını açıklayacak. Erdoğan'ın anayasayı ve yasaları ayaklar altına alan bu kararını her yerde anlatmalıyız. Bugün bir hak gaspı ile karşı karşıyayız. Sayın genel başkanımızın Başbakan, partimizin iktidar olma hakkı gasp ediliyor. Buna karşı demokratik mücadeleyi yükseltmeliyiz.''

CHP'nin Türkiye'yi yönetebileceğini ve sorunları çözebileceğini belirten Yarkadaş, "Hükümet kurma görevi bize verildiği takdirde, sayın genel başkanımız kabineyi kurar ve güvenoyuna sunar. Emin olun ki; mecliste bulunan tüm partilerden güven oyu alırız. Bize, AKP'de siyaset yapan ve durumdan memnun olmayan vekiller de oy verir'' dedi. 
CHP'nin olası bir erken seçimde ''tek bir oy''a dahi hitiyacı olduğunu belirten Yarkadaş, "Bu yüzden mahalle ve ilçe kongrelerimizi birlik bütün beraberlik içinde tamamlayalım'' çağrısını yaptı. Yarkadaş, mahalle ve ilçe kongrelerinde taraf olmayacağını da açıkladı.?