CIA ile PKK için pazarlıklar

CIA Başkanı Goss'un dosyasında küresel teröre karşı işbirliği var. Türkiye ise PKK'ya karşı somut adımlar bekliyor.

ANKARA - Amerikan Haberalma Örgütü CIA'in başkanı Porter Goss'un Ankara temasları dün de büyük bir gizlilik içinde devam ederken, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ile CIA kurmayları gün boyunca teknik görüşmeler yaptı. Kaldığı otele çarşamba sabahı ayrılacağını söyleyen Goss, bugün Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilip Emniyet Genel Müdürü Gökhan Aydıner'le görüşecek.
CIA Başkanı'nın görüşmeler için getirdiği dosyada en önemli konunun 'küresel teröre karşı küresel işbirliği' olduğu belirtildi. Türk tarafı, daha önce Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalanıp getirilmesinde büyük rol oynayan CIA'den PKK konusunda somut adımlar atmasını istiyor. Hükümet sözcüsü Cemil Çiçek, ziyaretin terörle mücadele konusunda bilgi alışverişi boyutuyla değerlendirilmesini istedi.
Herkesi atlattı
CIA Başkanı Goss, üç günlük Ankara ziyaretinde, dün gazetecilerle adeta köşe kapmaca oynadı. Ziyaretin programıyla ilgili Dışişleri, ABD Ankara Büyükelçiliği ve Emniyet'e kısıtlı bilgi verildi. Bütün programlar gizlilik konusunda uzman olan CIA ve MİT tarafından organize edilince de Goss'u yakalamak imkânsız hale geldi. Gazeteciler geceyi, ABD Başkanı George W. Bush'un Ankara ziyareti sırasında kaldığı süitte geçiren Goss'u, sabah saatlerinde konakladığı Hilton Oteli'nden ayrıldıktan sonra takip etmeye çalıştı. Ancak, eski MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun'un makam aracı olarak kullanılan BMV'ye binen Goss, konvoydaki ciplerin perdelemesi sayesinde üç kilometre içinde kendisini takip eden gazetecileri atlatmayı başardı.
Porter Goss'un yakın korumasını yaklaşık 20 CIA ajanı üstlenirken, MİT'e bağlı özel ekipler de dış koruma görevi yaptı. Goss'u taşıyan konvoyda, özel bir minibüsün de görev aldığı gözlendi. Elektronik kalkan görevi yapan minibüsün, uzaktan kumandalı bir suikasta önlem olarak radyo dalgalarını bozduğu öğrenildi. Aynı minibüs, ziyaretinde, ABD Başkanı George Bush'un konvoyunda da görev yapmıştı.
MİT'te işbirliği konuşuldu
Goss'un gazetecileri atlattıktan sonraki durağı MİT'in Yenimahalle'deki kampüsü oldu. MİT Müsteşarı Emre Taner'le bir araya gelen Goss, Taner'le heyetlerarası görüşmelere de başkanlık etti. Edinilen bilgilere göre, görüşmelerin gündemini 'küresel terörle, küresel mücadele' oluşturdu. Toplantıda, Türkiye'deki Kaide bağlantıları, Irak, Suriye ve İran'la ilgili istihbarat paylaşımı gibi konular gündeme geldi. Türk tarafı Kuzey Irak'taki PKK varlığına ilişkin talepleriyle PKK'nın Avrupa'daki ekonomik bağlantılarına ilişkin işbirliği istedi.
Çiçek: Önemli gelişmeler var
Bakanlar Kurulu toplantısının ardından soruları yanıtlayan hükümet sözcüsü bakan Cemil Çiçek de devletlerin istihbarat örgütlerinin zaman zaman bir araya gelerek karşılıklı bilgi alışverişinde bulunduklarını söyledi. Çiçek, şöyle dedi:
"İlk defa bir CIA Başkanı Türkiye'ye geliyor değil. Kaldı ki bu türlü ziyaretlerin yapılması kadar da tabii birşey yok. Çünkü, çevrede, bölgede çok önemli gelişmeler var, önemli hareketlilikler var. Dolayısıyla Türkiye'de bilgi alışverişinde bulunulması, içinden geçilen sürecin de tabii sonucudur.
Bir başka husus önemlidir, benim de katıldığım bir çok toplantıda, özellikle terörle mücadelede bütün ülkelerin en fazla vurgu yaptığı şey, terör örgütleriyle ilgili istihbari bilginin paylaşımını terörle mücadelede birinci şart olarak hep zikretmişlerdir. Bunu öncelikli konu olarak görmüşlerdir. O nedenle Türkiye'nin hem ABD hem de başka ülkelerle istihbari konularda bu anlamda bilgi paylaştığı bilinen bir gerçek. Yapılan ziyaretler bu çerçevede değerlendirilmeli. Kaldı ki Türkiye'nin özellikle bölücü terör örgütüyle ilgili olarak ABD' den beklentileri var. Bu istihbari paylaşımdan tutun, bunun üzerine inşa edilebilecek başkaca tedbirlere kadar, o nedenle bu çerçevede yapılan ziyaretler diye bakılmalı."
Bugün Erdoğan'la görüşecek
CIA Başkanı Goss, bugün Başbakan Erdoğan tarafından kabul edilecek. Erdoğan, Goss'la görüşeceğini açıklamış, ancak zaman konusunda bilgi vermemişti. Başbakanlık kaynakları Erdoğan'ın Goss'a salı (bugün) için randevu verdiğini belirtti.
Porter Goss bugün ayrıca Emniyet Genel Müdürü Göhhan Aydıner'i de ziyaret edecek. Goss, Aydıner'le Emniyet'in Dikmen'deki binasında saat 11.00'de bir araya gelecek. Goss'un Emniyet'e yapacağı ziyaretin 'nezaket' amaçlı olduğu belirtildi.
Emniyet Genel Müdürü Aydıner, geçen cuma günü de FBI Başkanı Robert Mueller'i ağırlamıştı. Aydıner ve Mueller, terör örgütlerinin mali kaynaklarının kurutulması konusunda işbirliğini geliştirme kararı almıştı. Ziyareti basına sızdığı için zor durumda kalan Goss, Başbakanlık ve Emniyet'teki görüşmelerinde basına görüntü vermek zorunda kalacak.