Çiçek: 301'i AB biliyordu

Adalet Bakanı Çiçek: 301. madde, AB'nin bilgisi dahilinde çıktı. Yetkim, AB isteğiyle kalktı. Sabah kalkınca, 'Türkiye şunu değiştirsin' derlerse... Bu kıravat değiştirmeye benzemiyor.

ESKİŞEHİR - Adalet Bakanı Cemil Çiçek, 301. maddenin AB'nin bilgisi dahilinde olduğunu belirterek, "AB veya bazı çevreler işine geldiği zaman yargıya siyasi müdahaleye davetiye çıkarıyor. Yargıya müdahale Anayasa'ya aykırı" dedi. Doğan Yayın Holding'in (DYH) Anadolu'daki Avrupa Toplantıları 2005 konulu toplantısına katılan Çiçek, 'AB Yolunda Bizleri Neler Bekliyor?' konulu panele, protokol kısmından mikrofonla katılarak özetle şunları söyledi:
En çok sıkışan kurum yargı: Türk yargısına haksızlık yapılıyor. 1963'ten bu yana reformlar yapılsa, son üç yıla sıkışmazdı. En çok sıkışan kurum yargıdır. Devlet ne kadar hızlı çalışırsa, yargı o kadar hızlı çalışır.
AB demeç sıkıntısı çekince: AB'dekiler demeç sıkıntısı çekince Türkiye'yi konu alıyor. AB vazgeçilmez hedeftir ama sağlam basarak yürümek gerekir. Toplumu birbirine kaynaştıran dikiş noktalarına jilet atarsak, bir süre sonra bu parçayı tutmakta zorlanırız. 1 Haziran'da yürürlüğe girmiş yasalarla ilgili mesela... Size göre farklı bana göre farklı yasa değiştireceksek o zaman yargıda istikrar kalmaz.
Pamuk davası: Orhan Pamuk savcı ifadesinde 'Böyle bir şey söylemedim' dedi. Keşke konu basın gündeme getirildiğinde bunu açıklasaydı. Belki bu davalar da açılmaz, sıkıntılar yaşanmazdı. Herkes görevini tam yapmış da yargı yapmamış gibi bir sonuçla, kurumlar yıpranır. Hakaret etmeden de düşünce açıklanabilir. Bu ve benzeri davalar üzerinden yeni bir muhalefet türü geliştirilmeye çalışılıyor. Herhalde Meclis içi muhalefetin muhalefetinden bazılarımız fazla memnun değiliz ki, bu davalar üzerinden işi bu noktaya getirebilir miyiz diye.
301. madde: B'nin bilgisi dahilinde olan bir madde. Şimdi gürültü çıkarmanın anlamı yok... Her sabah kalktığında 'Türkiye şunu değiştirsin' derlerse.. Bu kravat değiştirmeye de benzemiyor. Savcılıklara 1 Haziran'dan itibaren bu konuyla ilgili olarak 'Adalet Bakanlığı izni almanız gerekmiyor, kalkmıştır' dedik. AB istediği için kalktı. Sonra da bize Adalet Bakanı, hükümet olarak 'Neden müdahale etmiyorsun?' diyorlar. Hani yargı bağımsızdı. AB veya bazı çevreler, işine geldiği zaman yargıya siyasi müdahaleye davetiye çıkarıyor. Ben müdahaleyi doğru bulmuyorum. Son iki aydan beri yapılan tartışmalarda adeta 'siyaset yargıya müdahale etsin' diye davetiye çıkarılıyor.
'Türkiye'de değişiklik kolay değil'
VIP muamelesi isteniyor: Türkiye ayrıcalıklar ülkesi. Yargılamada VIP muamelesi olmaz. Farkında olmadan şimdi bazı şahıslarla ilgili VIP muamelesi isteniyor. Memleketi soyan, VIP muamelesinden yararlanıyor. Bunu değiştirmeliyiz. Şu üç senede yapılacak değişikliklerde anamdan emdiğim süt burnumdan geldi. Kim suç işliyorsa işlesin bunun kriteri olmalı. AB bizimle ilgili taleplerinde dürüst olmuyor.
Adalet Bakanı Cemil Çiçek önceki akşam TBMM Genel Kurulu'nda bakanlığının bütçesiyle ilgili görüşmelerde de, Yargıtay'a üye seçim yönteminden rahatsız olduğunu belirtti, "Yargıtay Kanunu değişmeli" dedi. (dha/Radikal)