Çiçek: Bir daha DGM'ler olmasın

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Anayasa değişikliğiyle kaldırılan Devlet Güvenlik Mahkemelerinde görev yapan hâkimlere teşekkür ederek, Türkiye'nin bir daha böyle mahkemelere ihtiyaç duymamasını temenni etti.

ANKARA - Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Anayasa değişikliğiyle kaldırılan Devlet Güvenlik Mahkemelerinde görev yapan hâkimlere teşekkür ederek, Türkiye'nin bir daha böyle mahkemelere ihtiyaç duymamasını temenni etti.
TBMM Genel Kurulu'nda Anayasa paketinin kabul edilmesinin ardından söz alan Çiçek, değişiklikleri 'bir dönüm noktası' olarak niteledi. Düzenlemelerin demokrasiye büyük katkı yapacağını vurgulayan Çiçek, şunları söyledi:
"Temennim odur ki Türkiye'nin bir daha DGM'lere ihtiyacı ortaya çıkmasın. Ancak, çok değerli insanlar yıllardır buralarda, bu can pazarında görev yaptılar. Bu arkadaşlarımıza tüm vatandaşlarımız adına şükranlarımı sunuyorum."
Anayasa Komisyonu Başkanı AKP'li Burhan Kuzu da teşekkür konuşmasında, Meclis'in önüne bundan sonra daha büyük Anayasa değişikliği paketinin geleceğini belirtti.
'Türk demokrasisi kuvvetlendi'
Kuliste gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de, şu değerlendirmeyi yaptı:
"Türkiye önemli ve büyük bir adım attı. Avrupa sistemine entegre olundu. 1934'ten beri kadın-erkek eşitliğiyle ilgili en büyük hamle yapıldı. Şeffaflık sağlandı, Meclis denetimi her sahaya yayıldı. Parlamentonun denetimi en etkin hale getirildi. Paket büyük çoğunlukla yapıldı. Türk demokrasisi çok kuvvetlenmiş oldu."