Çiçek: Devleti rüşvete alıştırdılar

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, kimsenin rüşvete suçüstü yapmaya yanaşmadığını belirterek, "Devleti rüşvete alıştıran biziz, sonra karşıya geçip yakınan da biziz" dedi.

ANKARA - Adalet Bakanı Cemil Çiçek, kimsenin rüşvete suçüstü yapmaya yanaşmadığını belirterek, "Devleti rüşvete alıştıran biziz, sonra karşıya geçip yakınan da biziz" dedi. Adalet Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının 2005 yılı bütçesi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda dün kabul edildi. Komisyonda özellikle CHP milletvekillerinin yargıya ilişkin yakınmalarıyla karşılaşan Çiçek, şunları söyledi:
Milletvekili dokunulmazlığı: Gelin uzlaşma komisyonunu çalıştıralım ve Anayasa'yı değiştirelim. Milletvekili dokunulmazlığını çağdaş ülklerde nereye kadarsa oradaya kadar sınırlandıralım.
Yargıda dokunulmazlık: Yasamanın, yürütmenin zırhı olacak, yargı don gömlek kalacak. Bu haksızlık olur.
Yolsuzlukla mücadele: Herkes teorik olarak yolsuzluğa karşı, ama pratiğe gelince 'Bir yolu yok mu' diyor. Bakın yılbaşı geliyor. Yine devlet kuruluşlarının kapılarına hediye TIR'ları yanaşacak. Bu ülkede yolsuzlukla mücadele olacaksa, herkes taşın altına elini koyacak. İki yıldır dilimde tüy bitti. Ama bir tek kişi bile rüşvete suçüstü yaptırmaya yanaşmadı. Devleti rüşvete alıştıran biziz, karşıya geçip düşvetten yakınan da biziz. Böyle bir ülkede hukuk tesis edilebilir mi?
Resepsiyonlara çağırmayın: Herkesin şikâyet ettiği, elini sıkmaya imtina ettiği adamlar gittiğimiz resepsiyonlarda. Bari resepsiyonlarınıza çağırmayın.