Çiçek: Müzakere yöntemi Erdoğan'ın önerisi

Adalet Bakanı, "New York'ta yöntem olarak kararlaştırılan husus, bir süre önce Başbakanımızın Simitis'e Belgrad'ta teklif ettiği husustur" dedi.

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, Türk hükümetinin Kıbrıs'ta müzakere sürecinin başlamasından memnun olduğunu belirterek, "Burada yöntem olarak kararlaştırılan husus, bir süre önce Başbakanımızın Sayın Simitis'e Belgrad'ta teklif ettiği husustur" dedi.
Çiçek, yaklaşık 3.5 saat süren Bakanlar Kurulu toplantısının ardından, Başbakanlık'ta gazetecilere açıklamalarda bulundu. Toplantıda, Başbakan ve Dışişleri Bakanı tarafından, önceki Bakanlar Kurulu toplantısından bugüne dış politikadaki gelişmelere ilişkin bilgi verildiğini ifade eden Cemil Çiçek, New York'taki sürecin basınla birlikte müşahede edildiğini kaydetti. Türkiye ve KKTC tarafı olarak Kıbrıs'ta sorunun halli açısından çok yapıcı bir tavır içinde olunduğunu, bu sürecin başlatılabilmesi noktasında Türk tarafının kararının fevkalade belirleyici olduğunu anlatan Çiçek, sürece katkıda bulunan, başta KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş olmak üzere heyetteki tüm üyelere teşekkür etti. Türk hükümetinin, Kıbrıs'ta müzakere sürecinin başlatılmasından memnun olduğunu ifade eden Hükümet Sözcüsü Çiçek, şöyle konuştu:
"Bugün müzakere yöntemi olarak kararlaştırılan husus, Sayın Başbakanımız'ın bir süre önce Belgrad'ta sayın Simitis'e teklif ettiği husustur. Kıbrıs'ta perşembe gününden itibaren başlayan süreçte, umarız mutlu sona ulaşmış oluruz; adaya huzur ve barış gelir. Orada 1974'ten önce yaşananlar bir daha yaşanmaz, adil ve kalıcı bir barış tesis edilmiş olur. Türkiye olarak biz elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.
Perşembe gününden itibaren başlayacak süreç, zorlu bir süreçtir. Üzerinde çokça çalışmamız gereken bir süreçtir. Bu süreçten Türk tarafının başarıyla çıkabilmesi için, elimizden gelen gayreti göstermeliyiz. Kıbrıs'ın Türkiye ve KKTC için ne ifade ettiğini biliyoruz. Geçmişte yaşanan sıkıntıları biliyoruz. Dolayısıyla, 1 Mayıs'a kadar geçecek süre içinde sonuca varılabilmesi için elden gelen gayret gösterilecektir."
Kıbrıs konusunun seçimler öncesinde gündem oluşturduğunu vurgulayan Cemil Çiçek, "Bu hepimizin milli davası olması hasebiyle, iç politikada bu konunun kullanılmaması gerektiği aşikardır" dedi. Bu konuda dayanışma içinde olunmasının gerektiğini belirten Çiçek, 'aksi davranışın Kıbrıs davasına zarar vereceğini' söyledi.
Şu anda sürdürülen Kıbrıs politikasının, başta Cumhurbaşkanı olmak üzere devletin tüm birimleri, başta Denktaş olmak üzere KKTC'nin tüm makamlarıyla işbirliği içinde oluşturulduğuna işaret eden Cemil Çiçek, şunları kaydetti:
"Ortada bir devlet politikası vardır. Ana hatları ve özüyle ilgili olarak da Dışişleri Müsteşarımız, New York görüşmeleri öncesinde CHP ve DYP'ye bilgi vermiştir. MHP'ye de isteği üzerine yazılı olarak cevap verilmiştir. Yarın TBMM'ye bilgi verilecektir ve daha sonra da bu süreç devam edecektir. Perşembe gününden itibaren başlayacak süreçte, bu istişareler ve bilgilendirmeler ışığında bu zorlu sınavı birlikte aşacağımıza inanıyoruz."

KUVEYT ZİRVESİ

Bakanlar Kurulu toplantısında, Dışişleri Bakanı Gül'ün, Kuveyt'te, Irak'ın komşuları ve BM temsilcisinin katıldığı 5. toplantı hakkında bilgi verdiğini anlatan Bakan Çiçek, bu toplantıları Türkiye'nin başlattığına dikkati çekti.
Türkiye'nin, bu platformda Irak'taki gelişmelere, Irak'ın barışa ve huzura bir önce kavuşmasına ilişkin düşüncelerini dile getirme fırsatı bulduğunu bildiren Çiçek, "Irak'taki her gelişme, Türkiye'yi ve komşularını ilgilendirmektedir. Bu toplantıların faydalı olacağına inanıyoruz" diye konuştu. Çiçek, bundan sonraki toplantının Mısır'da yapılmasının kararlaştırıldığını da anımsattı.