Çiçek: Nihai metin Meclis'ten çıkacak

Hükümet sözcüsü Cemil Çiçek, TBMM'nin Kıbrıs'ta 24 Nisan referandumundan sonra ortaya çıkacak 'nihai metni' onaylayacağını, 7 Nisan'da BM'ye sunulacak onay belgesi için ise 'bir bakan imzasının yeterli olacağını' söyledi.

ANKARA - Hükümet sözcüsü Cemil Çiçek, TBMM'nin Kıbrıs'ta 24 Nisan referandumundan sonra ortaya çıkacak 'nihai metni' onaylayacağını,
7 Nisan'da BM'ye sunulacak onay belgesi için ise 'bir bakan imzasının yeterli olacağını' söyledi.
Kıbrıs'ta İsviçre görüşmeleri ile gelinen nokta, MGK toplantısı öncesinde Bakanlar Kurulu'nda değerlendirildi. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, kabineye bilgi verirken, bakanlara 'Annan Planı'nın Türk Tarafı İçin Olumlu Unsurları' adlı yedi sayfalık bir rapor sunuldu. Toplantı sonrası hükümet sözcüsü Çiçek, hükümetin Kıbrıs konusunu 'bir milli mesele' olarak gördüğünü belirtti ve "Şu anda bir takvim işliyor. Son kararı Kıbrıs Türkleri ve Rum tarafı verecek. Umarız iki tarafın da hayrına bir sonuç çıkar. Biz soruna adil ve kalıcı barışın nasıl sağlanacağı açısından bakıyoruz" diye konuştu. Çiçek, prosedür sorulunca "TBMM'nin onayına sunulacak olan metin 24 Nisan'daki referandumdan sonra ortaya çıkacak. 7 Nisan'da BM'ye sunulacak.
Çiçek, KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın itirazlarının hatırlatılması üzerine, "Kimse birilerini karşı karşıya getirmeye çalışmasın. Bu, Türkiye'nin ve Kıbrıs'ın aleyhine olur" diye konuştu.