Çiçek: PKK istese de silah bırakamaz

Çiçek: PKK istese de silah bırakamaz
Çiçek: PKK istese de silah bırakamaz
Meclis Başkanı Cemil Çiçek, PKK ile ilgili yaptığı açıklamada, PKK'nın istese bile silahı bırakamayacağını belirterek, "Bu enstrümanı bir çok ülke kullanıyor" dedi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, terör örgütünün silahı bırakma iradelerinin bile kendilerinde olmadığını belirterek, ”İsteseler de bırakamazlar, bıraktırmazlar. Çünkü bu enstrümanı bir çok ülke kullanıyor” dedi.

Çiçek, Tvnet’in canlı yayınına katılarak gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Terörün dış boyutu da olduğunu belirten Çiçek, ”Bu tür eylemler, 14-15 yaşında dağa çıkmış olan, bıyığı bile çıkmamış olan gençlerin, çocukların yapacağı bir iş değil, çok üst düzeyde planlamadır” diye konuştu.

PKK istese de silah bırakamaz’ diyen Çiçek şöyle devam etti:
”Dağdakiler deseki, ’biz silahı bırakacağız’, emin olun silahı bırakma iradeleri bile kendi ellerinde değil. İsteseler de bırakamazlar, bıraktırmazlar. Çünkü bu enstrümanı bir çok ülke kullanıyor. Örgüt bizim insanlarımızı kurşunla, roketle öldürüyor, Avrupa’yı uyuşturucu ile öldürüyor. PKK artık Avrupa’da uyuşturucunun patronudur. ABD, örgütün üst düzey yöneticilerinden 8’inin uyuşturucu kaçakçısı olduğunu ilan etti. Bunun 5 tanesi o zaman ABD’nin kontrolünde olan Kuzey Irak’ta. ABD ’mal varlığını dondurdum’ dedi. Çocukları dağa çıkan anne ve babalara sesleniyorum: Sizin çocuklarınız kendilerince idealize ettikleri olayların peşinde koşturuyor ama onların ABD’de mal varlıkları var. Bunlardan bir tanesi Venedik’te gondol sefası yaparken yakalandı. Uyuşturucu paralarıyla kimisi Venedik’te tatil yapar, keyif çatar; buna karşılık 16 yaşındaki çocuklar, gençler dağa çıkarılıyor.” Siyasi partilerin biraraya gelme mecburiyetinde olduğunu ifade eden Çiçek, herkesin terörle arasına mesafe koyması gerektiğini söyledi.

KİMSENİN SUÇ İŞLEME HAKKI YOKTUR
TBMM Başkanı Çiçek, gazetecilerin, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından BDP Milletvekili Sabahat Tuncel’e PKK terör örgütü üyesi olmaktan dolayı verilen hapis cezasına ilişkin sorularını yanıtladı. Çiçek, şöyle konuştu:

Yargı aşaması devam ediyor, kesinleşmiş bir durum yok, temenni ederiz ki, bu sıkıntılar hiç yaşanmasın ülkemizde, ama temenni etmek ayrı hayatın realitesi ayrı, hiç kimsenin bu ülkede suç işleme hakkı yoktur. Hepimiz hukuka saygılı olmak zorundayız. Bir milletvekilinin mahkum olmasından ben Meclis Başkanı olarak memnun olmadım. Bunu peşinen söyleyilim. Ama hepimizin daha sorumlu davranması gerekir. Sorunlu insanlar biz olmamalıyız.