Çiçek: Türkiye saf değil

Adalet Bakanı Çiçek, TBMM'deki seminerde AB'ye mesaj yolladı: "Matruşka gibi şart içinden şart çıkarmasınlar. Heyecanlıyız, çünkü önem veriyoruz. Türkiye'nin, 'Her şeye rağmen AB' demek saflığı da yok." Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi Gosses: "Biz de 17 Aralık'ı heyecanla ve umutla bekliyoruz."

ANKARA - Adalet Bakanı ve hükümet sözcüsü Cemil Çiçek, AB'nin Türkiye'ye şart üstüne şart koşmaya çalıştığına dikkat çekerek "Türkiye'nin 'Her şeye rağmen AB' demek gibi bir saflığı yoktur" dedi.
Adalet Bakanlığı, Türk Parlamenterler Birliği ve ASSER Enstitüsü'nün işbirliğiyle dün TBMM'de düzenlenen 'AB'ye Katılımın Yeni Üye Devletlerin Ulusal Hukuk Düzenlerine Etkisi' konulu uluslararası seminerin açılışını yapan Çiçek, Türkiye'nin 17 Aralık'ı heyecanla beklediğini söyledi.
Çiçek, şöyle devam etti: "Önem verdiğimiz için tabiatıyla biraz heyecanlıyız. Ama şunun da çok iyi bilinmesi lazım ki, Türkiye AB'yi önemsemektedir, ama 'Her şeye rağmen AB' demek gibi bir saflığı da yoktur. Bunun altını çiziyorum; herkesin bunu çok iyi anlaması lazım. AB bizim için önemli, ama her şeye rağmen AB... Bizim gündemimizde böyle bir konu yok.
Türk milleti, Türkiye Cumhuriyeti devleti, hükümeti ve Türk Parlamentosu olarak, iktidarı ve muhalefetiyle verdiği sözün arkasında duran, gereğini yapmış, başı dik olarak biz 17 Aralık gününü bekliyoruz.
Türkiye'nin Avrupa'nın parçası olduğu konusunda kuşku duyulmaması gerektiğini anlatan Çiçek, AB'ye sitem etti: "17 Aralık öncesinde AB'nin matruşka gibi kutu içinden kutu, şart içinden şart çıkararak işi komediye de dönüştürmemesi lazım gelir."
Hollanda Büyükelçisi Sjoerd Gosses ise AB'ye üyeliğin Türkiye kadar AB için de önemli olduğunu belirterek şunları söyledi: "Bu konuda iyimserim ve ümitliyim. Eğer karar olumlu çıkarsa söylenen tüm kötü sözleri ve senaryoları unutmalıyız. Unutmayalım ki sizin açınızdan söylenen kötü sözlerin büyük bölümü, ülkelerin iç politikasına yönelik ve bir deyimle her şarta uygun sözlerdi. 25 ülke yetkilileri aldıkları karardan emin olmak istiyorlar, bir süpriz yaşanmasını istemiyorlar."