Çiçek: Türkiye'de yargı birliği yok

Peker'in yakalanması konusunda resmen bilgilendirilmediğini belirten Adalet Bakanı, Türkiye'de yargı birliğinin olmadığını söyledi.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından basın açıklaması yapan Adalet Bakanı ve Hükümet sözcüsü Cemil Çiçek, Sedat Peker'in yakalanması konusunda resmen bilgilendirilmediğini ve Türkiye'de yargı birliğinin olmadığını söyledi. Türkiye'de yargının bazı kişiler için eli kolu bağlı olduğunun altını çizen Çiçek, yargının bazı sıkıntıları olduğunu ve Türkiye'de geriye dönük otorite zaafı yaşandığını da belirtti. Savcıların her yaptığından Adalet Bakanlığı'nın haberi olmadığını belirten Çiçek, Türkiye'nin bir huzur ve hukuk devleti olduğunu, kamuyu rahatsız edecek konuların üstesinden gelineceğini kaydetti.
Türkiye'de yasadışı işlerin, günlük adi vakalar haline geldiğine değinen Çiçek, "geldiğimiz günden beri bu böyle. Ülkemizin huzuru için elimizden geleni yapıyoruz, yasalar çıkarıyoruz. Göz ardı etmememiz gereken her türlü kanunsuzluğun üstesinden gelmek lazım" diye konuştu.
Avrupa Birliği'nde kuralların hakim olduğunu hatırlatan Çiçek, bu durumun Türkiye'de ise tam tersi olduğunu ve 'kuralsızlığın kural' olarak kabul edildiğini belirtti. Bu yanlışın, uygulanacak politika ve zihniyet değişikliği ile düzeltilmesini amaçladıklarını belirten Çiçek, hukuk devleti tanımının netleştirilmesi gerektiğini ve tanıma uygun hareket etmenin önemine dikkati çekti.