Çiçek'ten Balyoz Davası sorusuna iade

Çiçek'ten Balyoz Davası sorusuna iade
Çiçek'ten Balyoz Davası sorusuna iade
MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan 6 Eyül'de TBMM Başkanlığı'na Adalet Bakanı Sadullah Ergin'in yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

Radikal.com.tr Türkkan, önergesinde MHP Milletvekili Engin Alan’ın da bulunduğu Türk subaylarının ‘kaçma düşencesi’ var diye tutuksuz yargılanmasına izin verilmediğini vurgulayarak, Adalet Bakanı’ndan şu sorularına yanıt istedi:

“- 57 kişinin ölmesine, yüzlerce kişinin de yaralanmasına sebep olan El Kaide’nin 71 tutuklularından biri ve Suriye ’de çatışmada ölen Baki Yiğit eylemin organizatörlüğünü yapmaktan dolayı ağırlaştırılmış müebbet hapis talebiyle yargılanırken Balyoz Davası’nın görüldüğü İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından ‘El Kaide militanlarının kaçmayacağı’ düşüncesiyle tutuksuz yargılanmalarına karar vermiştir. Aynı mahkeme aralarında Engin Alan’ın da bulunduğu Türk Subaylarının ‘kaçma düşüncesi’ var diye tutuksuz yargılama kararı vermemesinin haklı gerekçeleri nelerdir? El Kaide militanlarına güvenen mahkeme heyetinin Türk Subaylarına güvenmemesinin dayanakları nelerdir?

- Bazı karanlık güçlerin talimatıyla yapılan ve sahte delillere dayanan kararların verildiği bir yargı sisteminin bağımsız olduğunu hala düşünüyor musunuz? Bu konularda kamuoyunu bilgilendirici açıklamalarınız olacak mıdır?”

MHP’li Türkkan’ın soru önergesi TBMM Başkanlığı’ndan geri döndü. TBMM Başkanı Cemil Çiçek, yazılı soru önergesini iade gerekçesinde, “Anayasanın 138’inci maddesinin üçüncü fıkrası ‘Görülmekte olan bir dava hakkında Yasama Meclisinde yargı yetkisinin kullanılması ile ilgili soru sorulamaz, görüşme yapılamaz veya herhangi bir beyanda bulunulamaz’ hükmünü içermektedir. Anayasanın yukarıdaki amir hükmü kapsamında, ilgi önergeniz yargı yetkisinin kullanılması ile ilgili görüldüğünden işleme konulamamış ve ekte iade edilmiştir. Anayasa hükümlerine uygun olarak yeniden düzenlendiği takdirde önergeniz işleme konulabilecektir” dedi.

MHP’li Türkkan ise, yazılı soru önergesinin iade edilmesine tepki gösterdi.