@sarikayaercan

Çılgın projelerin mimarı: Gülay Yedekçi Arslan

Çılgın projelerin mimarı: Gülay Yedekçi Arslan
Çılgın projelerin mimarı: Gülay Yedekçi Arslan
Ön seçimde İstanbul 2. Bölge'de Mustafa Sarıgül, Melda Onur,  Çetin Soysal gibi 110 aday adayını geride bırakarak sandıktan 3. sıradan çıkmayı başaran Yüksek Mimar Yrd. Doç. Dr. Gülay Yedekçi Arslan,  Mars'ta yaşam alanı, ekolojik kadın köyü gibi farklı ve 'çılgın' projelerin mimarı olarak biliniyor.
Haber: ERCAN SARIKAYA - ercan.sarikaya@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - CHP ’de yapılan ön seçimde sürpriz yaparak İstanbul 2. Bölge’den birçok tanınan ismin önünde 3. sırada çıkmayı başaran Yüksek Mimar Yrd. Doç. Dr. Gülay Yedekçi Arslan ilginç projelerin mimarı olarak biliniyor. Yeni Yüzyıl Üniversitesi Mimarlık Bölümü Başkanı görevinden istifa ederek milletvekili aday adayı olan Yedekçi 1992 yılında bu yana CHP örgütü içinde çalışıyor. Fatih'de Gençlik Kolları Başkanlığı yaptı. CHP İl Merkezinde Gençlik Yeniden Yapılanma toplantıları düzenledi. İl Kongre Delegesi, Kıraç Belediye Başkanı aday adayı, 2001 yılında CHP Parti İçi Eğitim Programının düzenleme sorumlusu olarak hizmet verdi. 2009-2014 yılları arasında Fatih Belediye Meclis Üyeliği yaparken İmar Komisyonu ve Kültür varlıklarını koruma komisyonunda görev aldı. Projeler üretimi amacıyla oluşturulan Genç Akademisyenler Hareketi’nin kurucu başkanlığını yaptı. 

 MARS’TA YAŞAM ALANI  KURMAYI HAYAL EDİYOR 

 Dünyada ‘Geleceğin Mimarisi ve Şehirleri’ eğitimin veren 5 akademisyenden biri olduğunu iddia eden Mimar Yrd. Doç. Dr. Gülay Yedekçi ‘nin çılgın projelerinden biri ‘Mars’ta yaşam alanları’ projesi. Projesinde Mars’ta, öncelikle bitkilerin yetişeceği sera alanları oluşturulup, hayvan çiftlikleri kurularak azot döngüsü ve bitkilerin fotosentezi sayesinde oksijen üretimi sağlanacağını belirten Yedekçi Arslan, Mars’ta yaşam alanı kurmanın bir hayal olmaktan çıktığını söylüyor. Yedekçi Arslan; “ Marsta, yaşam koşulları sağlandığında insan yerleşimine uygun fanus kentler oluşturulabilir. Her bir kentin altında meteor saldırısı gibi dış etkenlerle oluşacak tehditlere karşı yeraltı şehirleri tasarladık” diyor.

CHP'nin ön seçiminde İstanbul 1,2 ve 3. bölge sıralamaları belli oldu

 EKOLOJİK KADIN KÖYÜ 

 Yelekçi’nin ‘çılgın’ projelerinden biri de Harran’da  ‘Ekolojik Kadın Köyü’  projesi.  Yedekçi’nin  çizdiği ve  Harran’da Şiddet mağduru kadınların yaşayacağı “Ekolojik Kadın Köyü”ün Harran Belediye Başkanı Mehmet Özyavuz tarafından bağışlanan 10 bin metrekare arazi üzerine kurulmasını planlanıyor. Köy, kadınlara kendi ayakları üzerinde durabilmeleri için destek sağlamayı amaçlıyor. Sürdürülebilir ve erişilebilir tasarım ilkeleriyle oluşturulan bir projeyi de tasarlandı. “Gelecekte yer altı şehirlerine ve denizlerde yaşam gibi farklı yaşam alanı arayışına gereksinim duyulacak” ilkesi ile hareket eden Dr. Yedekçi’nin projeleri arasında geleceğin kentlerini tasarlamak da var, böyle bir durumda da çağdaş ve teknolojik yapım sistemleriyle bu gereksinimler çözülecek” diyor.

Halkın doktoru, Baykal'a fark attı

 Yüksek Mimar Yrd. Doç. Dr. Gülay Yedekçi dünyadaki doğru dönüşüm modellerini inceleyerek Türkiye ’de özgün ESKD (Erişilebilir Sürdürülebilir Kentsel Dönüşüm) model geliştirdiğini söylüyor. Harvard Üniversitesi yaz okulunda “Kentsel Dönüşüm”, “Kent İçindeki Tarım Alanları” konulu dersler veren Gülay Yedekçi Arslan,  binaları “turuncu bayrak” projesinin de fikir sahibi.

CHP'de Tuğba Özay kaç oy aldı?

 ENGELLİLER İÇİN ‘TURUNCU BAYRAK’LI BİNALAR

  “Tıpkı plajlar için uygulanan Mavi Bayrak gibi yapılarda da Turuncu Bayrak uygulaması gerçekleştirilebilir” diyen Yedekçi Arslan projeyi “Binaların engelsiz olduğunu göstermek için turuncu bayrak verelim diyoruz. Bunu da çeşitli flamalarla belirleyelim. Her yaş grubundan ve her sağlık koşulundan insanın yaşayabileceği huzurlu ve konforlu mekanları yaratabilirsek engelli yaşamın önündeki büyük engeli de aşmış oluruz” diye açıklıyor.

Ön seçimde kadın devrimi 

 SOKAK HAYVANLARI İÇİN FARKLI YUVA MODELİ

Yedekçi Arslan kendi enerjisini üreten, alttan ısıtmalı sokak hayvanları barınak projesini de geliştiren isim.

Baykal, Sarıgül ve Sav'a ön seçim şoku

Kılıçdaroğlu ile aynı oyu aldı, ama seçilemedi

Örgütten milletvekillerine büyük tırpan