Çiller: 28 Şubat'ta hedef alındım

Çiller: 28 Şubat'ta hedef alındım
Çiller: 28 Şubat'ta hedef alındım
Tansu Çiller 28 Şubat için konuştu: Bu süreçte hedef alındım, yanlış mesajlar verildi, halkın yanlış karar verilmesi sağlandı

Eski Başbakan Tansu Çiller, Darbeleri Araştırma Komisyonu'na konuştuktan sonra gazetecilere açıklama yaptı. Çiller açıklamasında şunları söyledi: "Aslında 28 şubat bir darbedir. Ama farklıdır. Ezber bozan bir darbedir. İki konuda farkı vardır. Birincisi bu darbenin bir kesit olmayışından kaynaklanmaktadır. İkincisi de tankla tüfekle yapılmamıştır. Meclisin kapısına bir kilit vurulmamıştır. Meclisin çoğunluğunu temsil eden partilere rağmen meclisin çoğunluğuna iktidar kurulma yetkisi verilmiyorsa azınlığa bu yetki veriliyorsa ve beklenerek iktidar kurmam çabası içinde geçen sürede bir parti ikna odalarında bir diğer azınlığa korku, menfaat sağlam gibi bir takım unsurlarla çoğunluk azınlık haline getiriliyorsa buna demokrasi denilemez.


ÇOĞUNLUK AÇINLIĞA ÇEVRİLDİ


28 şubatta bir çoğunluk bir azınlığa çevrilmiştir. 28 Şubat bir darbedir ve bir süreçtir. Bunları özel düşüncelerimiz olarak algılamak mümkündür. Devam eden bir süreçtir. 28 Şubat'ın amacı beni bitirmekti. Tansu Çiller eğer siyaseten bitirilirse Doğru Yol Partisi düşürülecek.  Bu şekilde planlı icra ediliyorsa bunun adına demokrasi demek mümkün değildir. Azınlığı çoğunluğa, çoğunluğu da azınlığa çeviren bir iradenin sürecidir. Bu süreçte Tansu Çiller hedef alınmış, yanlış mesajlar verilmiş, halkın yanlış karar verilmesi sağlanmıştır. 28 Şubat'ta asıl bedel millete çıkmıştır. Milletvekilleri korkuyla DYP'den koparıldı. Tansu Çiller siyaseten bitirilmiştir. Ama esas mağdur millet olmuştur. Bütün batan bankaların, krizin toplam bedelinin 251 milyar TL olduğu resmi kayıtlara geçmiştir. Bu rakam o günün milli gelirinin 1,5 katıdır. 251 milyar TL olan krizin bedeli millete çıkarıldı. 2 milyon kişi işsiz kalmıştır."