Cindoruk: Meclis darbeye zemin hazırlıyor

Cindoruk: Meclis darbeye zemin hazırlıyor
Cindoruk: Meclis darbeye zemin hazırlıyor
Eski TBMM başkanlarından Hüsamettin Cindoruk, Meclis'i darbeye zemin hazırlamakla suçlayıp, komisyonun davetini reddetti.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

Eski TBMM Başkanlarından Hüsamettin Cindoruk, Meclis Darbeler ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’nun davetini reddetti. 27 Mayıs darbesi ve 12 Mart muhtırası ile ilgili bilgisine başvurulmak istenen Cindoruk, Meclis’in davetini reddederken ‘yeni bir darbe olgusunun geliştirildiği ve yeni bir darbe ihdas edildiğini’ öne sürdü. Meclis’i araştırma ve incelemeden çok sorgulama komisyonu gibi çalışmakla suçlayan Cindoruk, “Komisyon sorgulama yaptığı için yetkisini aşıyor. Yasama organına yakışmayan tarzda, içtüzüğe aykırı nitelikte çalışıyor. Bazı komisyon üyeleri, geçmiş dönem yasama faaliyetlerini, yetki ve görevlerini sorgulayan tutum içinde” görüşünü dile getirdi. Eski cumhurbaşkanlarının kapsama dahil edilmesini eleştiren Cindoruk, ‘bir dönemin, önceki dönem Meclis’i, üyelerini suçlayamayacağını ve yargılayamayacağını, aksi halin, arada yapılan Meclis seçimlerini geçersiz kılacağı’ iddiasında da bulundu.

 

Komisyondan tepki

Cindoruk’un bu çıkışına anında tepki geldi. Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu bünyesinde oluşturulan 27 Mayıs-12 Mart Alt Komisyon Başkanı AK Parti ’li Cengiz Yavilioğlu, halk adına Meclis’in verdiği yetkileri kullandıklarını söylerken, “Çalışmalarım, demokrasi çıtamızı artırmaya yöneliktir. Darbe araştırmalarının yeni bir darbeye zemin hazırladığı nasıl düşünülebilir?” dedi. Komisyonun kimseyi sorgulamadığını sadece görevini yaptığını kaydeden Yavilioğlu, şöyle devam etti: ”Sayın Cindoruk dışında da davetimizi kabul etmeyen veya edemeyenler olmuştur. Fakat bu şahısların bu şekilde suçlaması olmamıştır. Halkımız, her yönüyle kendisine açık olan bu süreci değerlendirme olgunluğuna ve demokrasi ahlakına sahiptir. Araştırma ve incelemeleri halkımız değerlendirecek ve kararını verecektir.” Komisyonun davetini daha önce de eski Başbakan Mesut Yılmaz, Sivas Davası’nın hâkimi Orhan Karadeniz ve gazeteci Cüneyt Arcayürek reddetmişti.

 

Bayar’ın kızı dinlendi

Darbe ve Muhtıraları Araştırma Alt Komisyonu, Dolmabahçe Sarayı Toplantı Salonu’da da çalışmalarını sürdürüyor. Komisyon dün eski Cumhurbaşkanlarından Bayar’ın kızı Niüfer Bayar Gürsoy ile torunu Emine Gürsoy Naskali’yi ve bazı gazetecileri dinledi. Komisyonun davetini Kaynak da reddetti. { İSTANBUL / DHA}