Cindoruk, Meclis'i darbeye zemin hazırlamakla suçladı

Cindoruk, Meclis'i darbeye zemin hazırlamakla suçladı
Cindoruk, Meclis'i darbeye zemin hazırlamakla suçladı

Cindoruk, Meclis i araştırma ve incelemeden çok sorgulama komisyonu gibi çalımakla suçladı

TBBM komsiyonunun davetini reddeden Hüsamettin Cindoruk yeni bir darbe olgusunun geliştirildiğini iddia etti
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

Radikal.com.tr - 27 Mayıs darbesi ve 12 Mart muturası ile ilgili bilgisine başvurulmak istenen Cindoruk, Meclis’in davetini reddederken “Yeni bir darbe olgusunun geliştirildiği ve yeni bir darbe ihdas edildiği”ni savundu. Meclis’i araştırma ve incelemeden çok sorgulama komisyonu gibi çalımakla suçlayan Cindoruk, “Komisyon sorgulama yaptığı için yetkisini aşıyor. Yasama organına yakışmayan tarzda, İçtüzüğe aykırı nitelikte çalışıyor. Bazı komisyon üyeleri, geçmiş dönem yasama faaliyetlerini, yetki ve görevlerini sorgulayan tutum içinde” görüşünü dile getirdi. Eski Cumhurbaşkanlarının kapsama dahil edilmesini eleştiren Cindoruk, “Bir dönemin, önceki dönem Meclisini ve üyelerini suçlayamayacağını ve yargılayamayacağını, aksi halin, arada yapılan Meclis seçimlerini geçersiz kılacağı” iddiasında da bulundu.

Cindoruk’un bu çıkışına anında tepki geldi. TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu bünyesinde oluşturulan 27 Mayıs-12 Mart Alt Komisyon Başkanı AK Parti ’li Cengiz Yavilioğlu, halk adına Meclis’in verdiği yetkileri kullandıklarını söylerken, “Yapılan çalışmalar, her alanda demokrasi çıtamızı artırmaya yöneliktir. Darbe araştırmalarının yeni bir darbeye zemin hazırladığı nasıl düşünülebilir?” diye sordu. Komisyonun hiç kimseyi sorgulamadığını sadece görevini yaptığını kaydeden Yavilioğlu, şöyle devam etti: ”Sayın Cindoruk’tan başka da davetimizi kabul etmeyen veya edemeyenler olmuştur. Fakat bu şahısların hiç birisinin bu şekilde bir suçlaması olmamıştır. Halkımız, her yönüyle kendisine açık olan bu süreci değerlendirme olgunluğuna ve demokrasi ahlakına sahiptir. Bütün araştırma ve incelemeleri halkımız değerlendirecek ve kararını verecektir.”

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu’nun davetini Cindoruk’tan önce de eski Başbakan Mesut Yılmaz, Sivas Davası’nın hakimi Orhan Karadeniz ve gazeteci Cüneyt Arcayürek reddetmişti. Yılmaz, sorulara yazılı cevap vermek istemiş ancak Komisyon kabul etmemişti.