Çocukları belediyede işe alınan CHP'lilere 'kınama'

Çocukları belediyede işe alınan CHP'lilere 'kınama'
Çocukları belediyede işe alınan CHP'lilere 'kınama'
CHP'li Zonguldak Belediyesi'nde çocukları işe alındığı için ihraç istemiyle parti Disiplin Kurulu'na verilen CHP'li Belediye Meclis Üyeleri'ne sadece kınama cezası verildi. Gerekçe: Kararı başkan vermiş.

ZONGULDAK – Zonguldak Belediyesi’nde çocukları işe alınan Belediye Meclis Üyeleri CHP ’li Orhan Yücel, Sinan Kalender, Selim Cansızoğlu ve Kadir Engin Marangoz’a, parti İl Disiplin Kurulu kınama cezası verdi.
20 CHP, 11 AK Parti olmak üzere 31 meclis üyesine sahip CHP’li Zonguldak Belediyesi’nde, geçen 23 Ağustos’ta CHP’li Orhan Yücel’in kızı Menekşe Yücel çözümleyici, Sinan Kalender’in oğlu Erdinç Gökhan Kalender jeofizik mühendisi, Selim Cansızoğlu’nun kızı Selcan Cansızoğlu çözümleyici ve Kadir Engin Marangoz’un gelini Çiller Marangoz tekniker olarak sözleşmeli işe başladı.
CHP İl yönetimi çocuklarını 2 bin 330 TL ile 3 bin 236 TL arasında değişen ücretlerde işe yerleştiren 4 Belediye Meclis üyesini ihraç, oylamaya katılan 8 CHP’li Belediye Meclis üyesini ise uzaklaştırma ve uyarı cezası istemiyle geçen Eylül ayında İl Disiplin Kurulu’na sevk etti.


İTİRAZ HAKLARI DA VAR


İl Disiplin Kurulu’nun dün yapılan ve akşam saatlerine kadar süren toplantısında meclis üyelerine ihraç kararı çıkmadı. Avukat Şenol Köktürk başkanlığında toplanan İl Disiplin Kurulu’nda, işe alma yetkisinin kanunla Belediye Başkanı’na verildiği gerekçe gösterilerek 4 belediye meclis üyesine yönelik ihraç talebi reddedildi ve kınama cezası verildi. Belediye Meclisi toplantısında oy kullanan diğer 8 üyeye ise ceza verilmedi. Belediye Başkanı Muharrem Akdemir hakkında ise zaten ceza istemi yoktu.
CHP İl Disiplin Kurulu Başkanı Avukat Şenol Köktürk, kınama cezası alan meclis üyelerinin, parti Yüksek Disiplin Kurulu’na itiraz etme haklarının bulunduğunu söyledi. (Durmuş SEVİNDİK/DHA)