Çok organize bir linç girişimi

Çok organize bir linç girişimi
Çok organize bir linç girişimi

TAYAD lı gruba saldırmak isteyenleri polis güçlükle engelledi. Ancak saldırganlar ellerinde taş, sopa, tornavida ve levyelerle tekrar toplandı ve saldırdı.

BOLU / İSTANBUL - Daha önce Edirne, Trabzon ve Erzincan’da linç edilmek istenen  Tutuklu Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (TAYAD) üyeleri Bolu’da çok organize bir saldırıya uğradı.  Taş ve sopalarla saldıran genç bir gruba ülkücü ve sanayi esnafı da levye, tornavida ve sopalarla katıldı. Avukat Behiç Aşçı, polislerin halkı, ‘ PKK ’lılar cenaze taşıyor’ diyerek provoke ettiğini öne sürdü.
İstanbul’dan Ankara ’ya hasta tutuklu ve hükümlülerin tahliye edilmesi ve tecritin kaldırılması talepleriyle yürüyen TAYAD’lı grup, önceki gece gece Düzce’nin Kaynaşlı İlçesi’nden yoğun güvenlik önlemleri altında Bolu Dağı’nda bir akaryakıt istasyonuna getirildi. Burada kurdukları çadırlarda konaklayan TAYAD üyeleri dün sabah saat 09.30’da, D -100 Karayolu’nu takiben Bolu’ya yürümeye başladı. 44 kişiden oluşan grup yol üzerindeki köylerde bildiri dağıttı. Grup ilerlerken bir kişi eline Türk bayrağı alarak yol üzerinde bulunan bir akaryakıt istasyonunun üzerine çıktı. İstasyonda müzik sisteminden mehter marşı çalınmaya başlandı.  Saat 13.00 sıralarında, TAYAD üyeleri Paşaköy kavşağına geldiğinde grup tek sıra oldu. Polis de yanlarında sıralandı. Kent merkezi Cici Taksi mevkiine gelindiğinde ise gençlerden oluşan yaklaşık 50 kişilik bir gösterici grup küfürler ederek, taş ve cam şişelerle TAYAD’cılara saldırdı. Saldırıda bulunanlar ‘Kahrolsun PKK’, ‘En büyük asker bizim asker’ diye slogan atarak küfürler yağdırdı. Sanayi kavşağına gelindiğindeyse ellerine tornavida, levye, İngiliz anahtarı alan esnaf, bozkurt işareti yapan bir grup da saldırganlara katıldı. TAYAD üyeleri kol kola girerek birbirlerini korumaya çalıştı ancak grup saldırmaya devam etti. Polis biber gazı ve cop kullanarak olaylara müdahale etti. Yaşanan kargaşa nedeniyle yolun her iki istikameti de ulaşıma kapandı. TAYAD üyeleri Bolu İl Jandarma Komutanlığı’nın önüne geldiğinde jandarma da güvenlik önlemi aldı. İl Jandarma Komutanı Aybay İbrahim Ertaş saldırıda bulunan gençlerin bulunduğu gruptan bir kişiyle görüşerek yolun açılmasını istedi ve yol açıldı. Jandarma kordonunu aşan iki gençse polislerin arasındaki TAYAD üyelerine taş atıp, tekmeyle saldırdı. Polis biber gazı kullanarak etkisiz hale getirdi. Polis ve jandarma kent çıkışına kadar yürüyen TAYAD üyelerini minibüslere bindirdi. TAYAD üyeleri Bolu’nun Gerede İlçesi’ne doğru hareket etti.


Örgütlenmiş bir provokasyon
TAYAD’lı ailelere eşlik eden avukat Behiç Aşçı, yürüyüş boyunca polislerin halkı, ‘PKK’lılar cenaze taşıyor’ diyerek provoke ettiğini öne sürdü: “Abant sapağında bir kişi bize küfretti. ‘İleride göreceksiniz’ dedi. Bolu’ya girdiğimizde taş yağmuru başladı. Polis müdahale etmedi.  İki arkadaşımız yaralandı. Kitleyi ne dağıttılar ne gaz sıktılar. Yanımızda yürüttüler. Baştan beri örgütlenmiş bir provakasyon bu. Polis ‘PKK’lılar geliyor’ demiş. Bir imam arkadaşlarımıza ‘Polisler geldi, PKK’lılar cenaze taşıyorlar’ dedi. ‘Biz TAYAD üyesiyiz’ dedik. Bunun üzerine imam, ‘Gideyim kahvedekiler söyleyeyim, saldırmasınlar’ demiş.
(dha, Radikal)


  ETİKETLER:

  PKK

  ,

  Ankara

  ,

  İstanbul