'Çorba Başbakan' demek suç değil

Erdoğan'ın seçim sürecinde kendisi için "Çorba bu Başbakan" diyen CHP lideri Baykal aleyhinde açtığı 25 milyar liralık tazminat davası reddedildi.

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, kendisi hakkında "Çorba bu Başbakan" diyerek 'kişilik haklarına saldırdığı' iddiasıyla CHP Genel Başkanı Deniz Baykal aleyhine açtığı 25 milyar liralık manevi tazminat davası, mahkeme tarafından reddedildi.
Ankara 13. Asliye Hukuk Mahkemesi'nde görülen davanın dünkü karar duruşmasına, Erdoğan ve Baykal'ın avukatları katıldı. Erdoğan'ın avukatı Fatih Şahin, Baykal'ın sözlerinin müvekkilinin kişilik haklarına saldırı teşkil ettiği yönündeki iddialarını yineleyerek, davanın kabulünü istedi. Baykal'ın avukatı Ahmet Çörtoğlu ise konuşmanın eleştiri niteliğinde olduğunu ifade ederek davanın reddini istedi. Yargıç Mahmut Ülgey, gerekçeli kararı daha sonra açıklanmak üzere davanın reddine karar verdi. Baykal, 28 Mart yerel seçimleri öncesinde, 9 Mart'da düzenlenen Aksaray mitinginde yaptığı konuşmada, Erdoğan için "Çorba bu Başbakan" tabirini kullanmıştı. Dava dilekçesinde Baykal'ın bu sözlerinden dolayı 25 milyar lira manevi tazminat ödemesine karar verilmesi isteniyordu.