Coşkun: Kadınlar istismar ediliyor

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, bazı gazetelerdeki bir krem reklamında çıplak kadın fotoğraflarının kullanılmasını eleştirerek kadın hakları savunucularının tepki göstermesini istedi.

ANKARA - Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, bazı gazetelerdeki bir krem reklamında çıplak kadın fotoğraflarının kullanılmasını eleştirerek kadın hakları savunucularının tepki göstermesini istedi.
Ankara Ticaret Odası (ATO) ile Türk Standartları Enstitüsü'nün (TSE) '15 Mart Dünya Tüketiciler Günü' nedeniyle ATO'da düzenlediği 'Tüketici Hakları ve TSE' konulu panelin açılışında bir konuşma yapan Ali Coşkun, ağırlıklı olarak basını eleştirdi. Coşkun, ünlü bir markanın günlük gazetelerin bazılarında yer alan krem reklamında, bir kadının çıplak fotoğrafını kullanmasına da tepki gösterdi.
Eşi aracılığı ile 10 üst düzey bürokratın eşine söz konusu kremi kullanıp kullanmadıklarını sordurduğunu ve dört kişinin reklamdan etkilenerek bu kremi kullandığını öğrendiğini anlatan Coşkun şöyle konuştu: "Demek ki reklamlar da tüketiciyi aldatıcı yönde olabiliyor. Kaldı ki reklamın, kutsal bildiğimiz kadını istismar etmemesi lazım. Buradan sesleniyorum; kadın haklarını koruyucu derneklere, vakıflara, basına, bu konuda tepki göstermeleri lazım. Eğer Almanya'da, Fransa'da olsa okumazlar
o yayını ve yayınevi de vazgeçer."
Coşkun, fotoğrafı dinleyicilere de göstererek, "Arkadaşlar, bu bizim örfümüze, âdetimize, ticari anlayışımıza yakışır mı? Bu bir krem reklamı. Bunu bir firma yaptırıyor. Altında bir ticari kuruluşun ismi var. Grafiker bunu hazırlıyor. Ve gazete de basıyor. Her şeyi bakanlıktan, bürokrattan beklemek de herhalde doğru değil" dedi.