Çözüm sürecinde kritik viraj: PKK'ya tarihi çağrı!

Çözüm sürecinde kritik viraj: PKK'ya tarihi çağrı!
Çözüm sürecinde kritik viraj: PKK'ya tarihi çağrı!
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, çözüm sürecine ilişkin gelişmeleri değerlendirmek için HDP heyeti ile bir araya geldi. Toplantının ardından açıklama yapan Sırrı Süreyya Önder, PKK'nın silah bırakması için kongresini toplaması için çağrı yaptı.

RADİKAL - Hükümet ile HDP arasında çözüm sürecinin gidişatıyla ilgili karşılıklı suçlamaların geldiği bir dönemde sürecin koordinatörü Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ve İçişleri Bakanı Efkan Âlâ ile İmralı-Kandil arasında görüşmeleri yürüten HDP heyeti İstanbul Dolmabahçe'deki Başbakanlık çalışma ofisinde bir araya geldi. Görüşmeye, HDP heyetinden Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken ile İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder katıldı.

Buldan'dan Arınç'a: Bu arada Bülent Bey'e selamlar!
 

Görüşmenin ardından yapılan ortak açıklamada, ilk olarak HDP'li Sırrı Süreyya Önder konuştu. Önder, Abdullah Öcalan'ın, PKK 'ya bahar aylarında olağanüstü kongre çağrısı yaptığını duyurdu, "Öcalan bu kongrede silahlı mücadele yerine demokratik siyasetin yer alması gerektiğini söylüyor" dedi. 

 

10 MADDELİK TASLAK METİN

Tarafların ortak açıklama yapacağı yönündeki iddialar daha önce de gündeme geldi ancak beklenen tarihlerde böyle bir açıklama olmadı. 

Son olarak Selahattin Demirtaş, 10 maddelik taslak metin üzerinde hükümetle anlaşmazlık yaşandığını ve sürecin krizde olduğunu söylemişti.

Hükümet tarafı PKK’dan silahların bırakılmasıyla ilgili açıklama yapmasını isterken, Kandil’in önceliği ise PKK lideri Abdullah Öcalan’ın sunduğu, Kürt sorununun çözümünü öngören yeni yol haritası olarak belirlediği 10 maddelik paketin kabul edilmesi ve müzakerelere geçilmesi. Söz konusu 10 madde şunlar:

1.    Demokratik siyaset; tanımı ve içeriği

2.    Demokratik çözümün ulusal ve yerel boyutlarının tanımlanması

3.    Özgür vatandaşlığın yasal ve demokratik güvenceleri

4.    Demokratik siyasetin devlet ve toplumla ilişkisi ve bunun kurumsallaşmasına dönük başlıklar

5.    Çözüm sürecinin sosyo-ekonomik boyutları

6.    Çözüm sürecinin yol açacağı yeni güvenlik yapısı

7.    Kadın, kültür ve ekolojik sorunların yasal çözümleri ve güvenceleri

8.    Kimlik kavramı, tanımı ve tanınmasına dönük çoğulcu demokratik ve eşit mekanizmaların güvenceleri

9.    Demokratik cumhuriyet, ortak vatan ve milletin demokratik ölçütlerle tanımlanması, çoğulcu demokratik sistem içerisinde yasal ve anayasal güvencelere kavuşturulması

10.  Bütün bu demokratik hamle ve dönüşümleri içselleştirmeyi hedefleyen yeni bir anayasa


Son görüşme 11 Şubat'ta olmuştu


Meclis'teki iç güvenlik paketi tartışmaları nedeniyle hükümet ile HDP arasında temasların kesildiği bir dönemde sürecin son somut gelişmesi, HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve Ceylan Bağrıyanık'ın üç gün önce Kandil'e gitmesi olmuştu.  

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, Salı günü yaptığı açıklamada HDP'yi eleştirmiş ve "Top bir süredir HDP’nin sahasında. HDP 4 Şubat’tan beri top çeviriyor. Kandil’de topu patlatmaya çalışıyor" demişti. 

HDP ile Akdoğan arasındaki son görüşme 11 Şubat'ta gerçekleşmiş, görüşmede iç güvenlik paketi ve çözüm sürecinde müzakere aşamasına geçilmesi ele alınmıştı. (AA)


  http://www.radikal.com.tr/1303234130323412

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Kürtler - meakdağ

  Kürtler ve dostları faşistler,silah tacirleri,iran vs şer müttefikleri için savaşmak zorunda değil. Artık konuşabiliyoruz dolayısıyla bu şekilde sorunlarımızı çözebilriz. Kardeş kavgası bitmek zorunda. Kimse kanacak kadar saf da değil. Şer ittifakı bunu çok kullanıyor: Kürtlere kandırılıyorsunuz, Türklere bölünüyorsunuz. bu tutmaz artık...

  Fotoğraftaki yanlışlıklar. - vemerald

  HDP en güvenilir parti bana göre. Yapılanlar yıllardır barış isteyen kitleleri ziyadesi ile memnun etmiştir. Türkiye'nin demokratikleşmesi kadar güzel bir şey olabilir mi? Ama sanki eksik bir şeyler var. Mutlu olmamız gerekirken, ortamda bir burukluk var, ortalık puslu, serin ve gri. Huzurun sıcaklığını, aydınlanmanın ışığını arıyoruz yüzlerde ama, yok.Bir tarafta takiyye sanatının büyük ustaları; Bilmem ne tipi başkanlık isteyen muhteris bir irade. Toplumun efendisi. Karşısında isviçre tipi demokratik bir yönetim isteyenler. Eş başkanlar, toplumun hizmetkarları. Anlayış farkı, iç içe iki paralel evren gibi, yan yana ama hiç bir zaman aynı boyutta olamayan. Fotoğrafta varlığı hissedilen ama, görünmez bir takım yanlışlıklar var. Anlayabilen gözler güvensizliklerini ifade ediyorlar, haklı gibiler. Barışa, demokratikleşmeye karşı çıkanlara ise bir şey söylemek gereksiz. Hala aynı ağacın altında, kar da yağsa, güneş de yaksa değişmeden öylece... İçlerindeki faşizm açığa çıkmış, insanlık tükenmiş, iflah etsin.

  İNŞAALLAH - m.rozbilen

  Barış ve demokrasi'yi hedefleyen bu tarihi çağrıya ve niyetine katılmamak mümkün değil. Şahsen Türkiye'mize barışın gelmesi için daha büyük bir arzumun olduğunu düşünmüyorum. Buna rağmen Hükümet'in samimiyetine inanmıyorum. Zira bir taraftan alınan güvenlik önlemleri, takınan Kürt düşmanlığı, demokrasiyi rafa kaldıacak adı iç güvenlik paketine çıkan yasal düzenlemeler, bir taraftan da yürütülen süreç çabalarını düşündüğümde hiç bir şey anlamıyorum. Bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu misali iki yüzlülük samimiyetin ölçüsü olmaktadır. Kaldı ki bana göre hükumet, samimiyet ya da iyi niyet testlerinden 100 kere kalmıştır. O zaman ne isteniyor? Badiresiz, olaysız önümüzdeki seçimi atlatıp bir kesim Kürtlerden beklemediği ilgiyi oy'a tahvil etmek. Sonra artık Allah ne verdiyse. Süreç müreç, barış marış rafa ve bir sonraki Seçim'e kadar difiriz'e. Benim Kürtlere tavsiyem, yeterince süt'ten dili yanmışken elli kere düştüğü çukura bir daha düşmemeye ve oyun'a gelmemeye odaklanmalarıdır. Ayni hatayı sadece iki kez bile yapan adam ahmaktır.

  1222 - user958381

  inanmayın bu bır secım malzemesı

  Metni Doğru Dürüst Anlayan Var mı? - user506241

  Allahaşkına metni doğru dürüst anlayan var mı? Tamamen Öcalan'ın bilinen üslubunu yansıtan ve onun tarafından kaleme alındığı aşikar bir metin. Türkiye'yi zor günler bekliyor..

  Mutabakatın sebebi ne - user771112

  "Siz silah bırakmış gibi görünün, biz apo'yu salalım, karışlığında da Tayyip'in Başkan olmasına destek verin. Hemen arkasından yeni Başkan Güneydoğu'yu Kürt eyaleti yapsın." Pazarlığın özeti bu.

  Daha dün Meclis'te kavga etmiyorlar mıydı? - user1018020

  Arkadaşlar, sakin olun. Sadece Türkiye'de değil tüm dünyada siyaset arenası bir şov işi. Dün Meclis'te tokmaklarla kavga ederler bugün kalemlerle kapalı kapılar ardında yapılan sözleşmelerini imzalarlar.