Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ankara'daki saldırı için DDK'yı görevlendirdim

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ankara'daki saldırı için DDK'yı görevlendirdim
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ankara'daki saldırı için DDK'yı görevlendirdim
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da 97 kişinin hayatını kaybettiği canlı bomba saldırısına ilişkin Devlet Denetleme Kurulu'nu görevlendirdi. Saldırının Suriye kaynaklı olduğu istihbaratı olduğunu söyleyen Erdoğan "Cumartesi ile ilgili olan hadiseyle ilgili derin devlet deniyor. Bu neye göre söyleniyor? Derin devlet diyenler aslında kendini gizliyorlar. Mutlaka bir yerlerde bir zafiyet, eksiklik vardır ama hemen istifa mekanizmasını çalıştırmak doğru değil" dedi. Erdoğan, yabancı bir gazetecinin sorduğu "Halk sizden korkuyor. 'Diktatör' olduğunuzu söyleyenler var. Ne diyorsunuz?" sorusuna ise "Diktatörün olduğu bir ülkede herhalde böyle bir soru soramazsınız. Özgürlüklerin sınırsız yaşandığı ülke Türkiye'dir" yanıtını verdi.

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Ankara’da 97 kişinin hayatını kaybettiği canlı bomba saldırısına ilişkin yaptığı açıklamada, “Devlet Denetleme Kurulu’nu görevlendirdim. Saldırıyla ilgili hiçbir ihtimalin göz ardı edilmemesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Fillandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'daki bombalı saldırıya ilişkin şunları söyledi:

SALDIRI TÜRKİYE ’YE YAPILDI: 97 arkadaşımız hayatını kaybetti, çok sayıda arkadaşımız da yaralandı. Öncelikle bu terör olayında hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet geride kalanlara sabır diliyorum. Bu saldırı Türkiye’ye yapılmıştır, saldırının hedefi milletimizin tamamıdır.

40 YILIN BİLANÇOSU: Türkiye terör ile ilk defa karşılaşmıyor. Sadece son 40 yılın bilançosunu çıkardığımızda dahi bu gerçeği görmemiz mümkündür. Örneğin Ermeni terör örgütü ASALA, 1970’lerde çok sayıda eylem gerçekleştirdi. PKK ’nın 1984 yılından bu yana gerçekleştirdiği saldırılardan 14 binden fazla güvenlik görevlimiz hayatını kaybetti. Son olarak Suriye ve Irak’ta ortaya çıkan DAEŞ de ülkemiz sınırları içinde yaptığı çeşitlerle Türkiye’ye karşı faaliyet gösteren örgütler olarak ortaya çıktı. Biz terörü hangi grubu temsil ettiğine göre bakmıyoruz. Bizim PKK tarafından Ceylanpınar’da evlerinde uyurken evlerinde şehit edilen askerlerimiz için de. Evlerinin önünde, çarşıda, pazarda, özel araçlar içinde alçakça şehit edilen assubayımız, polisimiz için de, son 3 ay da şehit edilen, Silvan’daki ekmek almaya giderken bomba ile katledilen Fırat için de, Reyhanlıda katledilen 52 vatandaşımız için de Suruç’ta canlı bomba ile hayatını kaybeden 33 vatandaşımız ve son olarak Ankara’da canlı bomba ile kaybettiğimiz 97 vatandaşımız için de aynı derecede üzücüdür.

ANKARA’DAKİ PATLAMA BİR SINAV: Ankara’daki patlama da bir sınavdır. Bu sınavdan başarıyla çıkacağımıza inanıyorum. Diğer hadiseler gibi çalışmalar titizlikle devam ediyor.

TÜM İHTİMALLER DEĞERLENDİRİLMELİ: Cumhurbaşkanı olarak şu anda Devlet Denetleme Kurumu’na gerekli yetkiyi verdim. DAEŞ, PKK, PYD ve DHKP-C dahil tüm ihtimaller sorgulanmalıdır. İnşallah bir süredir yoğunlaşan bu saldırıları aynı şekilde boşa çıkaracağız. Millete kardeşliğimizin sınandığı bu dönemde hepimize düşen görevler var.

TARİH KAYDEDİYOR: Tarih herkesi bu kritik dönemlerde gösterdiği tavra göre kaydecektir. Ülkesinin yanında olanlarla, kendi çıkarları için hareket edenler için böyle dönemler turnusol kağıdı görevi görür. Alçakça katledilen vatandaşlarımızı, çocuklarımızı taş kesilmiş gibi görmeyenleri tarih kaydediyor. Terör örgütlerinin hepsini de onların karşısında durmayanları da tarih kaydediyor. Yaralılara müdahale edilmeden Ankara’da, suçlu yarışına girenlerin samimiyetsizlerin durumunu kaydettik. Kendilerince romantik kasım güzellemeleri yapanları izledik, henüz cenazeler kaldırılmadan iş bırakanlara milletçe şahit olduk. Sosyal medyada kalemini silah gibi kullananları gördük. Bu tutumların hepsinin terör örgütlerine hizmet ettiklerini vurgulamak istiyorum. Bu süreçte en iyi imtihanı milletimiz verdi. Milletimiz tercihinin birlikten güvenden istikrardan yana olduğunu gösterdi. Milletimiz kendisinin ve çocuklarının geleceğine sahip çıkma konusunda kararlıdır. Siyasi,ekonomik sosyal çalkantıların milletimize etkisini hep birlikte görüyoruz. Yaşadığımız bu elim olay nedeniyle, çeşitli kanallarla üzüntülerimizi paylaşan tüm ülkelere teşekkür ediyorum . Acılarımızın bizleri birbirimize daha da yakınlaştıracağına inanıyorum. Değerli dostum ministodan böyle bir açıklama yapacağımın iznini almıştım, kendileri de bunu farklı bir yaklaşımla benimsediler kendilerine çok çok teşekkür ediyorum.

DERİN DEVLET DİYENLER KENDİNİ GİZLİYOR: Cumartesi ile ilgili olan hadiseyle ilgili derin devlet deniyor. Bu neye göre söyleniyor? Bilgiyle değil, dedikoduyla konuşuluyor. Derin devlet diyenler aslında kendini gizliyorlar. Saldırının ardında kimler varsa ortaya çıkacak.

MUTLAKA EKSİKLİK VAR: Mutlaka bir yerlerde bir zafiyet, eksiklik vardır. Eksikler neredendir, bunların üzerine gidilecektir. Her olayda hemen istifa mekanizmasını çalıştırma yaklaşımı doğru değildir. Biz devlet yönetiyoruz ve insanız. Hepimizin hatası olabilir. Bunu söyleyenler istifa mekanizmasını bu kadar kolay yakıştırıyorlarsa, siz siyasi partiyi iktidara taşıyamıyorsanız neden istifa etmiyorsunuz.

SURİYE KAYNAKLI: DNA testleri yapılırken. Günler, haftalar öncesine gidilip, istihbarat örgütünün vermiş olduğu, ülkemize girerek, değişik eylemlerde bulunmaya yönelik bazı hazırlıkların yapıldığı ki, bu Suriye kaynaklı olduğuna dair burada bazı istihbaratlar var. İstihbarat örgütü bize taşır. Tüm bunların sonucunda eksiklerimiz nerede bunun üstüne gidilecektir. 

DİKTATÖRÜN OLDUĞU ÜLKEDE BU SORUYU SORAMAZSINIZ: Erdoğan, yabancı bir gazetecinin sorduğu "Halk sizden korkuyor. 'Diktatör' olduğunuzu söyleyenler var. Ne diyorsunuz?" sorusuna da "Diktatörün olduğu bir ülkede herhalde böyle bir soru soramazsınız. Diktatörün olduğu bir ülkede o ülkenin başbakanı ve cumhurbaşkanına ailesi dahil sınırsız hakaretin olduğunu göremezsiniz. Özgürlüklerin sınırsız yaşandığı ülke Türkiye'dir" yanıtını verdi.