Cumhurbaşkanı Erdoğan: Azınlık hükümetinden çare olmaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Azınlık hükümetinden çare olmaz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Azınlık hükümetinden çare olmaz
Cumhurbaşkanı Erdoğan, eski milletvekilleriyle iftar sofrasında bir araya geldi. Erdoğan'ın gündeminde koalisyon görüşmeleri vardı: Anayasanın verdiği yetkiler çerçevesinde Türkiye'nin bu dönemi en sıkıntısız şekilde geçirmesini sağlayacağız. Azınlık hükümeti Türkiye'nin sıkıntılarına çare olmaz.

RADİKAL- Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda eski milletvekilleriyle buluştuğu iftar programında hitap etti. Konuşmasında 7 Haziran seçimleriyle birlikte tek parti iktidar döneminin sona erdiğini belirten Erdoğan, " Türkiye 7 Haziran seçimleri ile birlikte yeni bir döneme girdi. 3 Kasım 2002 seçimlerinin ardından başlayan tek parti iktidarları dönemi 7 Haziran'da sona erdi. Her seçim gibi bu seçimde milletimizin takdir ettiği şekilde neticelendi. Bize düşen bu takdire saygı göstermek ortaya çıkan fotoğrafa uygun şekilde yolumuza devam etmektir. Bugün Meclis'te temsil edilen siyasi partilerimiz işte böyle bir imtihan ile karşı karşıyadır. Bu imtihanı başarı ile verenlerin önümüzdeki dönemde milletimizden hak ettiği mükâfatını alacaklarına inanıyorum" dedi. 

Erdoğan, konuşmasında özetle şunları söyledi:

- Bize düşen milletimizin takdirine saygı göstermektir. Anayasanın verdiği yetkiler çerçevesinde Türkiye'nin bu dönemi en sıkıntısız şekilde geçirmesini sağlayacağız. Azınlık hükümeti Türkiye'nin sıkıntılarına çare olmaz.

- Her seçim gibi bu seçimde milletimizin takdir ettiği gibi şekillendi. Bir azınlık hükümetinin bir çare olamayacağı inancındayım. Millet bizi bu makama bizi ülkeyi güvenli limanlara götürmek için seçti. Bu sürecin en sağlıklı şekilde yürümesini diliyorum.

Anayasanın verdiği yetkiler çerçevesinde ve milletimizden aldığımız güçle Türkiye'nin bu dönemi ya yeni hükümeti kurarak ya da kurulmaması halinde seçime giderek en sıkıntısız, hasarsız şekilde geçirmesini inşallah sağlayacağız.

'MECLİS BAŞKANLIĞI'NDA BEKLENEN OLDU'


- Meclis Başkanlığı için birinci turda beklenen oldu. Yarın umut ederim ki meclis başkanımız belli olacak. Daha sonraki günlerde üzerimize düşen görevleri yerine getireceğiz.

- Küresel ekonomik krizi başta Yunanistan olmak üzere takip ediyoruz. Tüm bunlar Türkiye için iyi fotoğraflar değildir.

'ESKİ MİLLETVEKİLLERİMİZ İLE CUMHURBAŞKANLIĞINDA MESAİ YAPIYORUZ'

- Kapımıza dayanan sıkıntıların aşılmasında herkese, hepimize düşen görevler var. Eski milletvekillerimizin tecrübesini çok iyi şekilde değerlendirmemiz gerekiyor. Bunun için bazı arkadaşlarımız ile doğrudan burada cumhurbaşkanlığında mesai yapıyor, yapıyoruz.

ESKİ BAŞBAKANLARINDA DA BULUNDUĞU 527 DAVETLİ

İftar programına, aralarında eski başbakanlardan Yıldırım Akbulut, Mesut Yılmaz, Meclis eski başkanı Cemil Çiçek, adı yolsuzluk iddiaları ile gündeme gelen dört eski bakan Muammer Güler, Egemen Bağış, Erdoğan Bayraktar, Mehmet Zafer Çağlayan ve milletvekillerinin de olduğu 527 davetlinin katıldığı öğrenildi. İftara katılan vekillerden bazıları şunlar:


Hakan Tartan, Oltan Sungurlu, Ekrem Pakdemirli, Ali Talip Özdemir, Recai Kutan, Mehmet Keçeciler, Hasan Celal Güzel, Vehbi Dinçerler, Işın Çelebi, Cavit Çağlar, Eyüp Aşık, Cengiz Altınkaya, Bülent Akarcalı, Cemil Çiçek, Burhan Kuzu, Hamza Yerlikaya, Ali Babacan, Nimet Çubukçu, Zülfükar İzol, Beşir Atalay, Ali Babacan, Binali Yıldırım, Hayati Yazıcı, Sadık Yakut, İdris Şahin, Mehmet Ali Şahin, Mustafa Elitaş, Mevlüt Çavuşoğlu, Nurettin Canikli, Bekir Bozdağ, Güldal Akşit, Abdulkadir Aksu, Yıldırım Akbulut, Nurettin Canikli, Hüseyin Çelik, Taner 

(DHA)