Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bana göre yanlış yapılıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bana göre yanlış yapılıyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bana göre yanlış yapılıyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan, AB Konseyi buluşmasında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Parti binalarına düzenlenen saldırılar için "Bana göre yanlış yapılıyor" dedi. Cumhurbaşkanı, "Döşenen mayınlar kimin talimatıyla yapılıyor? Talimatı ben mi veriyorum, Başbakan mı? Yoksa sırtını teröriste dayayanlar mı veriyor?" ifadesini kullandı.

RADİKAL- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , resmi ziyaret için Türkiye ’ye gelen Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk'ı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti. Erdoğan, düzenlenen ortak basın toplantısında gündeme ilişkin konularda açıklamalarda bulundu. 

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları:

- Diyalogların geliştirilmesi gerekiyor. Bugün de Kıbrıs konusunu ele aldık. Mülteciler konusundaki müsbet tavrı takdirle karşılıyoruz. Avrupa'nın mültecilere kendi konforunu bozmadan yaklaşma tavrı ahlaki değildir.

HDP Genel Merkezi'ne yönelik saldırıya bir tutuklama

- Mülteciler sorununun ana kaynağı Suriye rejimidir. Bu göç akınından en fazla etkilenen ülke Türkiye'dir. Irak ve Suriyeli mülteciler olarak 2 milyon insanı ülkemizde misafir ediyoruz. Ülkemiz maalesef Avrupa Birliği'nden maddi katkıyı almamıştır.

'SİYASETÇİLERİN SÖYLEMLERİ MÜCADELEYİ ZORLAŞTIRIYOR'

- Terör her gün yeni canlar almaya devam ediyor. Güvenlik güçlerimiz terör örgütüyle mücadelesini kararlılıkla sürdürüyor. Kimi siyasetçilerin söylemleri, yürütülen mücadeleyi zorlaştırıyor. Bu durum karşısında kendisine siyasetçi diyen, TBMM üyesi olan herkesin sorumlu olması gerekiyor. "Size yazık olur, karşılık vermek hakkınızdır, onları anasından doğduğuna pişman edin" sözleri ülkenin sokaklarını yeniden ateşe boğmak isteyen bir zihniyetin dili olabilir. Türkiye'nin sorumlu siyasetçilere ihtiyacı var.

HDP: İstanbul'daki tüm ilçe binalarımız saldırıya uğradı


'PARTİ BİNASINA SALDIRILARI TASVİP ETMİYORUM'

- Parti binasına yapılan saldırıları tasvip etmiyorum, kınıyorum. Bana göre yanlış yapılıyor. Onların da kamu binalarına, vatandaşlarımıza, kamunun araçlarına, vatandaşların araçlarına karşı duyarlılık göstermelerini bekliyorum. Onlardan böyle bir şey göremedik.

'MİLLETVEKİLİ NASIL İÇ SAVAŞTAN BAHSEDEBİLİR'

- Belediye Başkanları iç savaştan bahsedebilir ya da milletvekili bu ülkede nasıl bir iç savaştan bahsedebilir? Sen bu yetkiyi nereden alıyorsun? Aldığı yetki dağdaki teröristlerdir.

'TALİMATI BEN Mİ VERİYORUM?'

- Buradan tüm milletime sesleniyorum. Güneydoğu, doğu tüm bu bölgelerdeki hendeklerin kazıldığı yerler, buralarda kullanılan iş makinaları hangi belediyeye ait? Bu makinalar hangi belediye tarafından kiralanmış? Bu belediyeler tarafından hendek kazılıyor. Döşenen mayınlar kimin talimatıyla yapılıyor? Talimatı ben mi veriyorum, Başbakan mı? Yoksa sırtını teröriste dayayanlar mı veriyor? Bu hendekleri kapatan ise valiliklerimiz, kaymakamlıklarımızdır. Bunlar camilerimizi, okullarımızı yakacak kadar ambulanslarımızı kurşunlayacak kadar ileri gitmişlerdir. Bunların talimatını Tayyip Erdoğan mı, Başbakan mı veriyor? Yoksa kendileri mi veriyor? Yaşanan durumu Cumhurbaşkanı ve Başbakan'a yükleyerek sorumluluklarından kaçmaya çalışıyorlar.

- Bir kez daha sesleniyorum. Tercihinizi yapın. Mücadelenizi demokrasiyle mi silahla, kanla mı yöneteceksiniz? Terörün yanında saf tutarsanız onun bedelini ödersiniz.

'SIFATINIZ NE OLURSA OLSUN'

- Kürt kardeşlerime sesleniyorum. Bu bölücü terör örgütü sizin temsilciniz olamaz. Bölücü terör örgütünün arkasında olduğu bu siyasi hareket de tamamen illegal görüntü vermeye başlamıştır. Belli saatler arasında sokağa çıkma yasağının olduğu yerlerde bu eş başkanlar gösteri yapmak istediler. Hatta şuanda hükümette olan bir bakan da bir eyleme girişmek istemiş. Şunu bilmeliler ki hukuk neyi gerektiriyorsa hükümet bunun gereğini yerine getirir. Sıfatınız ne olursa olsun. Bu sözlerim sadece bölücü örgütün güdümündeki parti için değil son günlerde ciddi savrulma yaşayan diğer parti için de. Siyasette hesaplaşma yeri sokak değil sandıktır.

- Bir kez daha tüm vatandaşlarımızı devletine güvenmeye davet ediyorum. Devlet olarak millet olarka bu ateşi ülkemizin her tarafına yaymak isteyenlerin oyununa izin vermeyeceğiz.

- Türkiye hem terörle mücadeleyi sürdürecek hem de gelişmeye, güçlenmeye, 2023 hedeflerine ilerlemeye devam edecektir. Milletimize ve kendi kitlelerine sağduyu çağrısı yapanlara teşekkür ediyorum. Bir kez daha tüm şehitlerimize başsağlığı diliyorum.