Cumhurbaşkanı Erdoğan: Haberim olsa 'Sakın bu arabayı verme' derdim

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Haberim olsa 'Sakın bu arabayı verme' derdim
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Haberim olsa 'Sakın bu arabayı verme' derdim
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Belçika'da Diyanet İşleri Başkanı'nın 'makam arabası' üzerinden devam eden polemiği gündeme getirdi: Çıkmışlar, Diyanet İşleri Başkanı'nın arabasıyla uğraşıyorlar. Kusura bakmasın Diyanet İşleri Başkanım, haberim olsa ben derdim ki, 'Sakın bu arabayı verme.'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Belçika’daki Hasselt Ethias Arena'da düzenlenen Gençlik Buluşması’nda Avrupa'da yaşayan Türk vatandaşlarla bir araya geldi. Burada bir konuşma yapan Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığı'na tahsis edilmesiyle polemiklere neden olan ve son olarak Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in "İade edeceğim" çıkışıyla gündeme gelen makam aracı tartışmasına değindi. "Eğer benim haberim olsa 'Sakın bu arabayı verme' derdim" ifadesini kullanan Erdoğan, konuşmasında özetle şunları söyledi:

- Çıkmışlar, Diyanet İşleri Başkanı'nın arabasıyla uğraşıyorlar. Kusura bakmasın Diyanet İşleri Başkanım, eğer benim haberim olsa ben derdim ki, 'Sakın bu arabayı verme.' O makam, bu tür bir arabaya fazlasıyla layık. Bugün Türkiye 'de Boko Haram gibi, DAEŞ gibi örgütler varlık gösteremiyorsa bunda en büyük pay Diyanet İşleri Başkanlığımızındır.

Diyanet'in özel yapım aracının fiyatı 1 milyonu TL'yi aşıyormuş!


'MEYDANDA KONUŞMA HÜRRİYETİMİ SİZE YEDİRMEM'

- Konuşmalar yapıyorum, YSK'ya şikayet ediyorlar. 'Cumhurbaşkanını yasaklayın, meydanlara çıkmasın'. Bir, iki, üç müracaat ettiler, hepsinden de oy birliğiyle ret aldılar. Bunlar anayasayı da bilmiyor. Anayasayı açıp okuyun, acaba cumhurbaşkanı nerede suç işler? Cumhurbaşkanının vatana ihanetten başka suçu yoktur. Meydanlarda konuşma hürriyetimi size yedirmem. Alışılmış bir cumhurbaşkanı olmayacağım.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez o makam aracını iade ediyor


- Anadolu'da Diyanet tarafından hazırlanan Kürtçe Kur-an'ı Kerim'i gösterdim. HDP Eş Başkanı ne dese “Diyanet 1 tane Kürtçe baskı yaptı gönderdi' Diyanet gerekli cevabı verdi. Diyanet İşleri Başkanlığı Ermenice Kur-an meali hazırladı.

- Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün isminden rahatsız oldular. 

'Alevilik bir dinse Tayyip Erdoğan orada yok'


- Ağrı'ya havalimanını yaptık, karşı çıktılar. Iğdır'a yaptık, karşı çıktılar. Kars'a yaptık, karşı çıktılar. Muş'a yaptık, karşı çıktılar. Bir de utanmadan, 'Bizden korktukları için yaptılar' diyorlar. Biz size rağmen yaptık, bitirdik, açtık. Siz, müteahhitleri tehdit ettiniz, iş makinelerini yaktınız ama biz buna rağmen yaptık. Çünkü bunlar Kürt kardeşlerimi sadece aldatıyor. Ne diyor, 'Biz sizin temsilciniziz'. Bu nasıl temsilcilik? Ama maalesef benim bazı Kürt kardeşlerim de bunların peşine takılıyor. Bunların yakından uzaktan sizlerle alakası yok.

'ŞAŞIRMIŞLAR, KENDİLERİNE YENİ KABE ARIYORLAR'

- Bizi inancımızdan koparmak için 150 yıl uğraştılar. Dün Türkçe ezanla, Türkçe ibadetle bunu yapmaya çalışıyorlardı, bugün terör örgütünün de arkasında olduğu bir grup, o da bakıyorsunuz Kürtçe ezandan, Kürtçe ibadetten bahsediyor. Öylesine şaşırmışlar ki kendilerine yeni Kabe arıyorlar

'AVRUPA'DA BAŞI ÖNE EĞİK KARDEŞİMİ GÖRMEK İSTEMİYORUM'

- Gurbeti acı vatandan yeni vatana dönüştürmekte sizlere büyük görev düşüyor. Bilhassa gençler, sizler milletimizin bu coğrafyadaki yeni alperenlerisiniz. Bu mücadelenizde, yürüdüğünüz bu kutlu yolda, Türkiye tüm imkanlarıyla her zaman yanınızda olacak. Ben Avrupa'nın hiçbir ülkesinde başı öne eğik bir kardeşimi görmek istemiyorum.

 

 


  http://www.radikal.com.tr/135393513539359

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Efendimis - xrabo74

  Erdoğan Diyanet İşleri Başkanına, Cumhurbaşkanı'mı? Başbakan mı? Yoksa "BAŞCUMHURBAKANI" olarak mı talimat verecekti acaba.

  enteresan - user1083857

  ben verdim geri verin diyorum vermiyorlar neyse canları sağ olsun.suçlu ben olayım yine ben halk

  Beklenen açıklama - user1002376

  Toplumdan kopuk lüks ve şatafata dayalı yönetimin toplum katmanlarında tepki görmesi kaçınılmaz. hele ki bir din adamı yapıyorsa bunu hiç kabul edilemez. "Şatafat lobisi" nin güç kaybetmesi kimin işine yaramaz?

  .. - tlgthrm

  Cumhurbaşkanı'nın vatana ihanetten başka suçu yokmuş. Yani bu isterse gidip banka soyabilir mi demek? Önce cumhurbaşkanı olurken ettiği yemini öğrensin. Tarafsız olmak zorunda!. Cumhurbaşkanıysa, cumhurun başkanı gibi davransın, belli bir kitlenin veya kendi keyfinin değil.

  Halkin Parasi! - user617883

  Tabi nasil olsa beyefendinin cebinden cikmiyor arabanin parasi...halkta zerre umrunda degil cunku kendinin de yedigi her kurus halkin cebinden calinan paradir...

  _doğrudur - burak akif

  efendinin bilmem kaç bin liralık bardaklardan beyaz çay içtiği, altı yüz küsür bin dolarlık mermer ile kaplı banyolarda gezindiği bir ortram da 1 trilyon 41 milyarlık bir mercedesin lafı mı olur. olmamalı, çünkü bunlar lüks değil, o meydanlarda bas bas bağırıp kullandıkları din için de en ufak bir problem yok.

  Tadı aldınız - user1145226

  Muaviye anlayışı islamı kendi iktidarları için araç görma zihniyeti. Iktidara hizmet etiği müddetçe her türlü kurum onlar için kutsal bir araçtır. Gerisi yalan.