Cumhurbaşkanı Erdoğan: Haberim olsa 'Sakın bu arabayı verme' derdim

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Haberim olsa 'Sakın bu arabayı verme' derdim
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Haberim olsa 'Sakın bu arabayı verme' derdim
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Belçika'da Diyanet İşleri Başkanı'nın 'makam arabası' üzerinden devam eden polemiği gündeme getirdi: Çıkmışlar, Diyanet İşleri Başkanı'nın arabasıyla uğraşıyorlar. Kusura bakmasın Diyanet İşleri Başkanım, haberim olsa ben derdim ki, 'Sakın bu arabayı verme.'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Belçika’daki Hasselt Ethias Arena'da düzenlenen Gençlik Buluşması’nda Avrupa'da yaşayan Türk vatandaşlarla bir araya geldi. Burada bir konuşma yapan Erdoğan, Diyanet İşleri Başkanlığı'na tahsis edilmesiyle polemiklere neden olan ve son olarak Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in "İade edeceğim" çıkışıyla gündeme gelen makam aracı tartışmasına değindi. "Eğer benim haberim olsa 'Sakın bu arabayı verme' derdim" ifadesini kullanan Erdoğan, konuşmasında özetle şunları söyledi:

- Çıkmışlar, Diyanet İşleri Başkanı'nın arabasıyla uğraşıyorlar. Kusura bakmasın Diyanet İşleri Başkanım, eğer benim haberim olsa ben derdim ki, 'Sakın bu arabayı verme.' O makam, bu tür bir arabaya fazlasıyla layık. Bugün Türkiye 'de Boko Haram gibi, DAEŞ gibi örgütler varlık gösteremiyorsa bunda en büyük pay Diyanet İşleri Başkanlığımızındır.

Diyanet'in özel yapım aracının fiyatı 1 milyonu TL'yi aşıyormuş!


'MEYDANDA KONUŞMA HÜRRİYETİMİ SİZE YEDİRMEM'

- Konuşmalar yapıyorum, YSK'ya şikayet ediyorlar. 'Cumhurbaşkanını yasaklayın, meydanlara çıkmasın'. Bir, iki, üç müracaat ettiler, hepsinden de oy birliğiyle ret aldılar. Bunlar anayasayı da bilmiyor. Anayasayı açıp okuyun, acaba cumhurbaşkanı nerede suç işler? Cumhurbaşkanının vatana ihanetten başka suçu yoktur. Meydanlarda konuşma hürriyetimi size yedirmem. Alışılmış bir cumhurbaşkanı olmayacağım.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez o makam aracını iade ediyor


- Anadolu'da Diyanet tarafından hazırlanan Kürtçe Kur-an'ı Kerim'i gösterdim. HDP Eş Başkanı ne dese “Diyanet 1 tane Kürtçe baskı yaptı gönderdi' Diyanet gerekli cevabı verdi. Diyanet İşleri Başkanlığı Ermenice Kur-an meali hazırladı.

- Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün isminden rahatsız oldular. 

'Alevilik bir dinse Tayyip Erdoğan orada yok'


- Ağrı'ya havalimanını yaptık, karşı çıktılar. Iğdır'a yaptık, karşı çıktılar. Kars'a yaptık, karşı çıktılar. Muş'a yaptık, karşı çıktılar. Bir de utanmadan, 'Bizden korktukları için yaptılar' diyorlar. Biz size rağmen yaptık, bitirdik, açtık. Siz, müteahhitleri tehdit ettiniz, iş makinelerini yaktınız ama biz buna rağmen yaptık. Çünkü bunlar Kürt kardeşlerimi sadece aldatıyor. Ne diyor, 'Biz sizin temsilciniziz'. Bu nasıl temsilcilik? Ama maalesef benim bazı Kürt kardeşlerim de bunların peşine takılıyor. Bunların yakından uzaktan sizlerle alakası yok.

'ŞAŞIRMIŞLAR, KENDİLERİNE YENİ KABE ARIYORLAR'

- Bizi inancımızdan koparmak için 150 yıl uğraştılar. Dün Türkçe ezanla, Türkçe ibadetle bunu yapmaya çalışıyorlardı, bugün terör örgütünün de arkasında olduğu bir grup, o da bakıyorsunuz Kürtçe ezandan, Kürtçe ibadetten bahsediyor. Öylesine şaşırmışlar ki kendilerine yeni Kabe arıyorlar

'AVRUPA'DA BAŞI ÖNE EĞİK KARDEŞİMİ GÖRMEK İSTEMİYORUM'

- Gurbeti acı vatandan yeni vatana dönüştürmekte sizlere büyük görev düşüyor. Bilhassa gençler, sizler milletimizin bu coğrafyadaki yeni alperenlerisiniz. Bu mücadelenizde, yürüdüğünüz bu kutlu yolda, Türkiye tüm imkanlarıyla her zaman yanınızda olacak. Ben Avrupa'nın hiçbir ülkesinde başı öne eğik bir kardeşimi görmek istemiyorum.