Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kardeşim ne Kürt sorunu ya...

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kardeşim ne Kürt sorunu ya...
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kardeşim ne Kürt sorunu ya...
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Balıkesir'de yaptığı konuşmada, ülkede Kürt sorunu olmadığını savunarak, şu ifadeleri kullandı: Şimdi varsa bakıyorsun, Kürt sorunu. Kardeşim ne Kürt sorunu ya. Neyin eksik senin... Ne istiyorsun daha ne istiyorsun? Allah aşkına bizden farklı neyiniz var, her şeye sahipsiniz." Erdoğan, parti kapatmalarla ilgili de partiye değil başkanına ya da sorumlu kişiye ceza verilmesinden yana olduğunu söyledi ve bu düşüncesini ilk kez dile getirdiğini söyledi.

RADİKAL - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , “Balıkesir Ekonomi Ödülleri 2015 Töreni”nde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının satır başları şöyle:

Balıkesir’in ekonomisini güçlendirmek için bu organizasyonda payı olan başta Balıkesir Sanayi ve Ticaret Odası’nı, SGK Müdürlüğü’nü ve Balıkesir Vergi Dairesi Başkanlığı’nı tebrik ediyorum. Ödül alanları da tebrik ediyorum. Bu vesileyle 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçiminde şahsıma gösterdiği teveccüh için sizlere, Balıkesir’e en kalbi şükranlarımı sunuyorum.

Hiç endişe etmeyin çoğu gitti azı kaldı. 2023’ten sonraki Türkiye tıpkı 2002’den sonraki Türkiye gibi bambaşka Türkiye olacak. Soruyorsun peki senin isteğin ne arkadaş söylesene. Ne bir proje var ne bir dikili taşları var. Ama karalama deyince var. Anadolu’da güzel bir söz var “oturarak hızır beklenmez” hedeflerimize ulaşmak için çok çalışacağız.

Erdoğan: Yorgun sistemi değiştirelim

Bu süreçte açık konuşayım, dış güçler kadar içerdeki maşaları da çıktı. Kimi zaman kapatma davalarıyla ortaya çıktılar. Kimi zaman ekonomik siyasi sosyal kriz çıkarma çabalarıyla Türkiye’yi kötü günlerine döndürmenin gayreti içine girdiler. Gezi’den 17-25 Aralık darbe teşebbüsüne kadar yaşadığımız hadiselerin gerisinde bu gayret var.

“BUNLARIN HEPSİ KOSKOCA BİR HİÇ”

Dövizle faizle manipülasyonla, MİT müsteşarıyla ellerine ne geçerse onunla aynı yöndeki gayretlerini sürdürüyorlar. Ekonomide kriz görüntüsü için çalışıyorlar. Ama nafile, bunların hepsi koskoca bir hiç. Dışardan birileri, köşelerinde bir şeyler yazıyorlar. Bunların hiçbirisi bizim aklımıza girmez. Biz ne yaptığımızı nasıl çalıştığımızı aldığımız neticelerle ortaya koyuyoruz. Filanca iş adamının, holdingin, yazarın yazdıkları yazılar bizim aramızdaki muhabbeti ortadan kaldırmaz.

“YAHU BOŞUNA UĞRAŞMAYIN, BUNU YAPAMAZSINIZ”

Birileri köşelerinde yazıyor, sayın Gül ile ilgili, şahsımla ilgili, başbakanımızla ilgili yazıyorlar. Dertleri bunları birbirine düşürebilir miyiz? Yahu boşuna uğraşmayın, bunu yapamazsınız. Eğer üreteceğiniz bir şey varsa gelin bu yarışa girin ve yerinizi alın.

“KARDEŞİM NE KÜRT SORUNU YA”

40 çürük yumurtadan bir sağlam yumurta çıkmaz. Hala bunlar buradalar, böyle yürünmez. Ülkeye zarar veriyorsunuz. Karşımızda tüm umudunu sokak olaylarına, Vandalların eylemlerine bağlamış bir hastalıklı zihniyet var. Buralarda bizim terörle mücadelede neler kaybettiğimiz belli. Eğer biz bu kayıplara uğramamış olsaydık, bugün çok çok farklı yerde olacaktık. Şimdi varsa bakıyorsun, Kürt sorunu. Kardeşim ne Kürt sorunu ya. Artık böyle bir şey yok. 2005’te Diyarbakır konuşmamda açıkladım. Her etnik unsurun kendine has sorunları var. Dün Roman kardeşlerime de söyledim, Türk’ün de Roman kardeşlerimin de sorunu var, Boşnak’ın da sorunu var, Laz’ın da sorunu var. hepsinin sorunu var.

“ALLAH AŞKINA BİZDEN FARKLI NEYİNİZ VAR”

Neyin eksik senin, başbakan çıkardın mı, bakan çıkardın mı çıkardın. TSK da var mısın var, ne istiyorsun daha ne istiyorsun? Allah aşkına bizden farklı neyiniz var, her şeye sahipsiniz. Yol yoktu yolunuzu yaptık, havaalanı yapıyoruz yaptırtmıyorlar. İş adamlarının müteahhitlerinin makinalarını yakıyorlar. E niye yakıyorsun? Iğdır’a yaptık, Ağrı’ya yaptık, Kars’a havalimanı. Bu devlet bir ayrım yaptı mı? Kardeşlerim dert başka. Biz ret politikalarını ayaklarımızın altına aldık. Biz asimilasyon politikalarını ayaklarımızın altına aldık. Çünkü biz şunu söyledik, yaratılanı yaratandan ötürü sevdik, seviyoruz, seveceğiz. Başbakanken de Türk’e kardeşim dediğim gibi Kürt’e de kardeşim dedim, Laza da kardeşim dedim, bugün de öyle.

KAOS ÇIKARMAK İSTİYORLAR


Ama bu işleri köpürterek ülkede bunlar bu işin siyasetini çirkin bir şekilde yapıyorlar. Bu oyuna gelmememiz lazım. Dedim ya bir olmamız lazım. Tek dertleri bu kriz kaos ortamında kendilerine bir rant devşirebilirler mi? Milletvekili sıfatı taşıyan iki zat, kendi ülkesini batı ülkesine mektupla şikayet ediyor, düşünebiliyor musunuz? Bizde böyle bir siyaset anlayışı, muhalefet anlayışı var. dünya değişiyor dönüşüyor. Küreselleşme bile neredeyse eskidi. Bizdeki bir takım kafalar ise ısrarla eski Türkiye’den vazgeçmiyor. Ama boşuna çırpınıyorlar. Bu ülke için hiçbir projeleri teklifleri olmayanların yeni Türkiye’de yeri yoktur.

Başkanlık sistemine karşı çıkanlara bakıyorsunuz, kendileri soğuk savaş dönemi artığı 27 mayıs üretimi 12 eylül darbesiyle tahkim edilmiş bir sistemle Türkiye devam etsin diyorlar. Bu sistemde ısrar etmek milletimize haksızlıktır. Benim derdim ne biliyor musunuz? Bir anonim şirket nasıl yönetiliyorsa Türkiye böyle yönetilmelidir. Yoksa bileklerine bağlıyorlar prangayı yürü yürüyebilirsen.

ABD parlamenter demokrasiyle başlamıştı, fakat yürümedi, başkanlık sistemine geçtiler. Fransa’da öyle. Orada da aynı şekilde bakıyorsunuz ta geçmişe gittiğiniz zaman o zamanlarda, çekildikten sonra peşine düştüler, geldi ve istediği sistemi oturttu orada da yarı başkanlık sistemi çıktı.

YENİ ANAYASA VE BAŞKANLIK SİSTEMİ ŞART

Ve çok daha ilginci, çok basit. Bir iç güvenlik yasasıyla ilgili parlamentoda müzakere süreci var. haftalar geçti, şimdi aylar dönmeye başlayacak neredeyse. Hala iç güvenlik yasası parlamentoda çıkmıyor. Çoğunluk iktidar partisinde. 220 mi büyük 310 mu büyük. E nasıl engelliyorlar bunu? Sistem sakat da onun için. Eğer bir madde 3 saatinizi alacak olursa, bunu güzelce kavga gürültüyle vesaire süslemeye kalkarlarsa oradan yasa çıkar mı? Gece sabahlara kadar bir mücadeledir gidiyor. Bazen de yorulduk ayrıldık diyorlar, gidiyorlar. Bu böyle yürümez. Bunların inanın demokrasiye de kesinlikle inançları yok. Eğer inanıyorsan engelleme, gel düşünceni söyle, projeni ortaya koy netice al. Bütün bunlar bu şekilde devam ederken bizler yeni Türkiye hasreti içerisindeyiz. Ve bu yeni Türkiye inanıyorum ki tabi ki bu yeni anayasayla beraber olacak. Yeni anayasayla beraber de bu başkanlık sisteminin özellikle ülkemizde yerleşmesi gerekiyor. Bunun için de hedef 400 milletvekili. Bunu verdiğiniz zaman, biz size 400 vekil veriyoruz. Siz şimdi buna layık olun, yeni anayasayı yapın ve başkanlık sistemini getirin.

BURADAN İLK DEFA AÇIKLIYORUM, PARTİYE DEĞİL BAŞKANINA CEZA VER

Benim düşüncem ilk defa burada açıklıyorum. Çok daha farklı biçimde açıklıyorum.

Ben partileri madem ki tüzel kişiliktir, gerçek kişiyle tüzel kişiliği birbirine karıştırmayalım. Hep nüktedir biliyorsunuz, tüzel kişiye ceza verilir mi ya? Ceza kime verilmesi lazım gerçek kişiye verilmesi lazım. Bir partinin başkanı suç işlediyse ver. Mesela şuanda iktidar partisinin yaklaşık 22 milyon seçmeni var. Siz bunu kapattığınız anda bu ne demektir 22 milyonu cezalandırıyorsunuz. Bu adalet mi? Ha tekrar yenisi kurulur ayrı mesele. Ama niçin yanlış adımı atıyorsunuz?

Bu şimdi şöyle olması lazım. Bir siyasi partinin kapatılması gibi bir madde gündeme gelse, bunun için söylenmesi gereken, siyasi partinin kapatılması teklif dahi edilemez hükmünün oraya gelmesi. Ancak suçu işleyen kimse onlar bunun bedelini öder. Kökünden bunu kapatılması lazım. Aynı şeyi ben dernek vakıflar için söylüyorum. Suç işleyen kimse gel onları cezalandır. Tabelayı cezalandırmakla bir yere varamazsın, işin kısacası bu.


  http://www.radikal.com.tr/1314052131405218

  YORUMLAR
  (18 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Haklı - user601143

  Doğru söylüyor. Türkiye'nin kürt sorunu yok. Bundan 37 yıl önce de yoktu.. Zeka seviyeleri çok gülünç durumlarda. Gerçek anlamda gülüyorum. Kürtler sırf bu şekil düşünen insanlara bu sorunu göstermek adına dağlara çıktı. Galiba yine 37 sene öncesine dönüyoruz.

  _şimdi - burak akif

  eğri oturalım doğru konuşalım, bu ve benzeri yapılan açıklamalara hatta sayın buldan ın verdiği cevaplara rağmen seçimden sonra hdp başkanılık sistemi için gizli kapaklı yapılacak pazarlıklar sonucu tayyip i destekler mi desteklemez mi?

  Tehlikeli biri - 1000cucarachas

  Bu sözler; Türk-Kürt gerilimini tahrik etmek, etnik siyaseti alevlendirmek, HDP'yi marjinallikle itham etmeye uygun pozisyonlara zorlamak için Erdoğan'ın önümüzdeki dönemde geliştirmesi muhtemel bel altı kampanyasının ilk adımları olabilir. Yanılmış olmayı umut ediyorum.

  yalan rüzgarına devam, durmak yok - efeg27

  ABD de parlamenter sistem hiç olmadı sonradan başkanlık sistemine falan geçilmedi. Başkanı herkesin sandığı gibi halk seçmez, halkın seçtiği delegeler seçer, bu yüzden Al Gore 500,000 fazla oy aldığı halde G.W.Bush seçilmiştir! oy çoğunluk değil delege çoğunluğu önemlidir. Meclisteki iç güvenlik paketi çoğunluk olmadığından değil 132 madde olmasından ve her maddenin görüşülmesinden dolayı bitmedi, yani oda bir tek molotof ve poşu maddesinden oluşmuyordu bir sürü nazivari maddeler vardı ama ne zaman Öcalan çekin dedi, AKP hükümeti yusuf yusuf diyerek çekti. Kısacası RTE nin 400 vekile değil bir Öcalana ihtiyacı varmış gibi görünüyor! Kürt sorunu yoksa bunca talep neden? şu anda çözüm süreci denilen şey marslılarlamı yapılıyor? Bu kadar çok yalan söylemesine inanamıyordum ama doğruyu söyleme yetisini kaybettiğine şahit oldum.

  Diyarbakır'da neden bunları sormuyorsun. - Selimserincan

  O saydığın makamların hiç birine "Kürt" olarak gelemiyorum. Ancak aslımı inkar ederek ve Kürt Halkına her türlü hainliği yaparak gelebilirim.Kürt Halkının özgürlüğünü savunan; yani anadilinde eğitimini,kimliğini,kültürünü,müziğini ve basın-yayın serbestisini savunan kaç kişi o saydığın makamlara gelebildi? Hiç....Benim saydığım özgürlükleri isteyenler zindanlarda çürüdüler. Ama sen bu hakların hepsine sahipsin...fazlasıyla hem de. Neyin eksik deme. Tarihinde, edebiyatında Kürt var mı?...Hayır. Silmiş yok etmişsin. Varlığını inkar ediyordun düne kadar. Şimdi "Neyin Eksik" öyle mi?...Ha sahi bunları Diyarbakır'daki mitinglerinde neden sormuyorsun halka? Orada başka burada başka. "Adalet" ve Kalkınma Partisi'nin "Adaleti" bu mu?

  bu ne perhiz ne lahana turşusu - ex nihilo

  bu hükümetin yaptığı her şeyi atasözleriyle açıklayabilirsiniz. öyle derin analiz yapmaya falan gerek yok. madem kürt sorunu yok o zaman ne diye masaya oturuyorsun? barıştan, yeni ufuklardan bahsediyorsun? madem insanlara sunacağın açıklayacağın çok şey var o zaman neden böyle konuşuyorsun? sayın cumhurbaşkanımız böyle konuşuyor da arınç a ne oluyor? davudoğluna ne oluyor? bu kadar tutarsızlığı insan aklı tahammül gösteremez diyorum ama gel gör ki senin necip halkın daha fazlasını isteriz diyor.

  sorun yok diye kimi kandırıyorsunuz ? - user1036176

  kürt sorunu yoksa nediye müzakere etmeye çalışılıyor ? neden görüşmeler yapılıyor ? neden seçim vaatleri içinde kürt sorununu çözeceğiz deniliyor ?? kürtlerin neyi eksik sayayım kısaca: en önemlisi ana dillerini kullanamıyorlar, kürçet doğup türkçe konuşuyorlar, kültürlerini rahat yaşayamıyorlar, yok sayılıyorlar , doğu güneydoğuda insanlar çarşıda polis gölgesinde şehirin her köşesinde akrep panzerler gölgesinde yaşıyor ... yazarsak daha çok var kürt sorunu yok diyen bidaha deil onlarca kez daha düşünsün biraz empatiyle inanıyorum kürtlerin ne istediğini anlayacaksınız ...