Cumhurbaşkanı Erdoğan: Koalisyon hükümetine ihtiyaç var

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Koalisyon hükümetine ihtiyaç var
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Koalisyon hükümetine ihtiyaç var
Hükümeti kurma görevini Ahmet Davutoğlu'na veren Cumhurbaşkanı Erdoğan katıldığı iftar programında önemli koalisyon mesajı verdi: Bugün Türkiye'nin geçmişini tartışan değil, mevcut sorunların çözümü ve geleceğin inşası konusunda irade ortaya koyacak bir koalisyon hükümetine ihtiyaç var. Böyle bir uzlaşma sağlanamadığında çözüm mercii yine millettir.

RADİKAL- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , İstanbul Üniversitesi Beyazıt kampusunda düzenlenen İlahiyat Fakültesi iftar programında konuştu. 

İşte Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları:

'BİR ŞEHRİMİZDE EZAN 7 KEZ TEKRAR EDİLDİ'

- 1933 yılında dini eğitim kurumlarıyla kapatılan bu okulumuz, yaklaşık 60 yıl sonra 1992 yılında ihya edildi. Dini anlayış da adeta gömlek gibi milletimize giydirilmeye çalışıldı. Ezanın aslına döndürülmesi, imam hatip okullarının açılması ve ilahiyat fakültelerinin yaygınlaştırılmasında milletin talebi ve ısrarı vardır. Ezanın Türkçe’den aslına çevrildiğinde milletin yaşadığı sevinçten bahsetmiştim.  Bir şehrimizde ezanın tekrarı 7 kez tekrar okunmuştur.

'AK SAKALLILAR KAPI KAPI DOLAŞIP YARDIM TOPLADI'

- İmam Hatip okullarının kurulmasının önü açıldığında Anadolu’da ak sakallı mübarek insanlar kapı kapı dolaşıp yardım topladılar. Geçen gün de bir yerde söyledim: İmam hatip lisesi tabelasının altından geçmek bile çok şey kazandırıyor. Bu okullara ihtiyacımız var.
Son olarak meclis başkanlık divanının oluşumunu takip ettik.

'KOALİSYON HÜKÜMETİNE İHTİYAÇ VAR'

- Koalisyon görüşmelerinin olgunlaşmaya başladığını gördük. Dün Sayın Davutoğlu’na şimdiden hükümet görüşmeleri konusunda başarılar diliyorum. Bugün Türkiye 'nin geçmişini tartışan değil, mevcut sorunların çözümü ve geleceğin inşası konusunda irade ortaya koyacak bir koalisyon hükümetine ihtiyaç var. Böyle bir uzlaşma sağlanamadığında çözüm mercii yine millettir.

'YAPTIKLARIM ANAYASAYA UYGUN'

- Cumhurbaşkanlığı görevini üstlendiğim günden beri yaptığım her şey anayasaya ve milletime olan taahhütlerime uygundur. Şahsımla ve Cumhurbaşkanlığı makamıyla ilgili ortaya atılan iddialar, iftiradan, yalandan ve yanlıştan ibarettir. Cumhurbaşkanı olarak hukukun dışına çıkan en küçük bir tasarrufum, en küçük bir adımım, en küçük bir girişimim olmadı, olmayacak.

- Ortaya atılan iddiaların bir kısmı Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nı halkın seçmesiyle birlikte yeni dönemin başladığını anlayamayanlardır. Sürekli akıl ve yalanlar ile kendilerince algı operasyonu yapıyorlar, ne yaparlarsa boş.

'TEMEM ÇÜRÜRSE ÜZERİNDEKİ HİÇBİR ŞEY KALMAZ'

- Bugün Millet Camii’nde milletin namaz kılması anlamlıydı. Millet tıklım tıklım bir araya geldi. Milletimize hizmet yolundan kimse alıkoyamayacak. Bu yolda yürümeye devam edeceğiz.

- Temel çürürse üzerindeki hiçbir şey kalmaz. Eğitim de bizim için böyledir. Eğitimde gerilemeye izin vermeyeceğiz. Yüksek lisans ve doktorasına kadar eğitimin hiçbir kademesini boş bırakmayacağız.