Cumhurbaşkanı Erdoğan koalisyon şartlarını açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan koalisyon şartlarını açıkladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan koalisyon şartlarını açıkladı
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koalisyon kuracak siyasi partilere dört mesaj gönderdi ve koalisyon şartlarını açıkladı.

RADİKAL- AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun koalisyon görüşmelerine başladığı dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'dan da "koalisyon mesajları" geldi. Hürriyet'ten Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre Erdoğan, katıldığı iki ayrı iftarda, koalisyon konusunda 4 önemli mesaj verdi.Cumhurbaşkanı, koalisyon kuracak siyasi partilere dört  mesaj gönderdi.

Erdoğan'ın mesajları şöyle;

GEÇMİŞİ GÜNDEME GETİRMEYİN

Erdoğan, koalisyon konusundaki ilk önemli mesajını cumartesi günü katıldığı İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nin ev sahipliğindeki iftar programında, "Bugün Türkiye ’nin geçmişini tartışan değil, mevcut sorunların çözümü ve geleceğin inşası konusunda irade ortaya koyacak bir koalisyon hükümetine ihtiyaç var” dedi.
Erdoğan, aynı mesajı farklı sözcüklerle dün katıldığı iftar programında da tekrarlayarak, "Eğer bir koalisyon hükümeti kurulacaksa, milletin burada yer alacak partilerden, geriye doğru değil, ileriye doğru neler yapacaklarını duymak, bunun emarelerini görmek istiyor. Eğer ille geçmiş 12 yıl üzerinden bir koalisyon tartışması yapılacaksa, bu sürede eksik kalmış bulunan, daha iyisi ortaya konabilecek olan işler üzerinde durulmalıdır" dedi.

BÜYÜK YATIRIMLARI DURDURMAYIN

Erdoğan'ın koalisyon konusundaki ikinci önemli mesajı ise dün gece geldi. Erdoğan, İStanbul'da katıldığı TÜMSİAD iftar programında yaptığı konuşmada, kurulacak yeni koalisyon hükümetinin, Türkiye'nin 3. köprü, İstanbul'daki 3. havalimanı gibi büyük projelere karşı durmaması gerektiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı, "3. Havalimanı'nı yaptırmayacaklarmış, 3. Köprü'yü durduracaklarmış. Ne demek o? Büyük projeleri rafa kaldırmayı amaçlayan bir koalisyon görüşmesi yapmak isteyenler, karşılarında beni bulur" diye konuştu.

CUMHURBAŞKANLIĞI ÜZERİNDEN TARTIŞMAYIN
Erdoğan, koalisyonu kuracak siyasi partilere, "Ne birbirleriyle, ne de devletin diğer makamlarıyla didişmeleri" uyarısını da yaptı.
Cumhurbaşkanı şöyle dedi;
"Birbiriyle ve diğer makamlarla didişme halindeki partilerin koalisyonu, Türkiye'ye fayda değil, zarar getirir. Böyle bir zaman ve enerji kaybına milletimiz rıza gösteremez. Koalisyon görüşmelerini daha başlamadan sulandırmaya, kendi sorumluluğunu bırakıp başka partilere akıl vermeye kimsenin hakkı yoktur. Hele hele Cumhurbaşkanlığı makamı ve külliyesi üzerinden bu meseleyi tartışmak, sorumluluktan kaçmanın en sakil şeklidir."

GÖRÜŞMELERİ UZATMAYIN
Cumhurbaşkanı, siyasi partilere koalisyon görüşmelerini uzatmamaları konusunda da mesaj verdi. Erdoğan, "Millet siyasetçilerden, partilerden hizmet bekliyor. Peşrev faslı bırakılmalı, artık hizmet faslına geçilmelidir. Şayet buna imkan yoksa, ülkenin vakti israf edilmeyerek yeniden millete gidilmelidir" dedi.


  http://www.radikal.com.tr/139697513969752

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yüzsüzlük - user793107

  Herkes kendi işine baksın. Ne demek geçmişi gündeme getirmeyin. Çalınan çalındı, ölen öldü mü yani? Hesabı verilecek hepsinin!

  erken seçime doğru - bizeke

  Mualefete diyor ki: AKP iktidardaymış gibi hareket edin.MHP zaten koalisyon ortağı olmayı kesinlikle istemiyor. CHP ile olan durum da şudur:AKP ile CHP arasında bir koalisyon nasıl kurulur? kurulursa nasıl yol alır?.AKP 13 yıldır ülkeyi yönetti ve karşısında da toplam kendinden çok daha fazla oy alan bir partiler topluluğu oluşmasına neden oldu. Bunların başında CHP geliyor. Bu durumda AKP aleyhine verilen yasa teklifleri, meclis araştırmaları, konularında muhalefetin verdiği her teklifin CHP tarafından reddi mümkün değil. Çünkü muhalefet CHP nin seçim meydanlarında halka vedettiği konularda teklifleri meclise getirecek.CHP bu durumda AKP nin tarafında mı? yer alacak.Tabiiki bu mümkün değil.Bu nedenle kurulacak AKPCHP koalisyonunun ömrü çok kısa olacak.Bir de buna aralarındaki görüş ayrılıkları eklenince ülke koalisyonlar krizine ve kaosuna girecek ve eğer AKPHDP koalisyonu tercih edilirseydi belki de en uzun ömürlü koalisyon bu olabilirdi. Bu olmadığı takdirde bitmeyen ve erken seçime giden bir koalisyonlar krizine gideceğimiz mutlaktır. .. Ancak bunu önlemenin tek şartı Adalet, İç işleri ve Ekonomi bakanlığına bağlı birimlerde ortaklık şeklinde her iki partiden eşit sayıda bir heyet oluşturulursa her heyetinde dönüşümlü başkan ve sözcüsü olursa , kararlar dialokla alınırsa yani buna benzer bir yapılanmaya gidilirse , o zaman bu koalisyonun tek parti gibi bir görüntü oluşturarak ömrünün uzun ve ülke için daha yararlı olabileceğini söyleyebilirim.Ancak görünürde böyle bir usul düşünülmüyor bile.Bunlara bir de erken seçimi düşündüğü belirtilen ve eğer koalisyona girerseniz AKP iktidardaymış gibi hareket edin. temennisinde bulunan Sayın Cumhurbaşkanı varken.