Cumhurbaşkanı Erdoğan: Külliyeyi gören yabancı 'Burası büyük devlet' diyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Külliyeyi gören yabancı 'Burası büyük devlet' diyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Külliyeyi gören yabancı 'Burası büyük devlet' diyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki iftarda vatandaşları ağırladı. Külliyenin önemini bu sözlerle anlattı: Temsilde asla israf olmaz. Temsil çok önemli. Yabancılar burayı görünce "Haa burası büyük bir devlet" diyor.

RADİKAL- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen iftar programında yaklaşık 400 vatandaşla bir araya geldi. Burada yaptığı konuşmada külliyenin önemine değinen Erdoğan şunları söyledi: Temsilde asla israf olmaz. Temsil çok önemli. Yabancılar burayı görünce “Haa burası büyük bir devlet” diyor.

Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

- Her kesimden insanla burada, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde buluşuyoruz. Biz milletimizin çağırdığı her yere gideriz. Çünkü biz milletin içinden çıkarak buralara geldik. Milletimizi buraya davet etmek bizim için şereftir.

- İstanbul ve Türkiye’de gerçekleştirdiğimiz eserlerin şahidi milletimizdir. Biz bu azimle devam ederken bazı saldırılara maruz kalıyoruz. Şu içinde bulunduğumuz külliye de en çok istismar edilen konulardan biri. Biz burada Cumhuriyet tarihinin tarihine vizyonuna yakışır bir şekilde bir bina için yola çıktık. Bu benim şahsi mülküm değil. Burası sizin, milletin. Biz onlara bir kalıcı yatırım gerçekleştirdik. Temsilde asla israf olmaz. Temsil çok önemli. Yabancılar burayı görünce “Haa burası büyük bir devlet” diyor.

'ANKARA'DA GEZİLECEK YERLERİ BİR SORALIM'

- Yabancılar, Topkapı Sarayı’nı Süleymaniye’yi, Fatih Camii’ni geziyor. Göstereceğimiz yerler işte buralar. Ankara’da gezilecek yerleri bir soralım. Acaba Ankara’da kaç tane gezdirebileceğimiz yer var. Soruyorum. Parmak sayılarını bulur mu? Ama bakın şurada Beştepe Millet Camii’ni yaptık. Geçen Cuma’dan bugüne her gün dolup taşıyor. Sadece Ankara’dan değil Türkiye’nin değişik yerlerinden buraya vatandaşlar geliyor. Böyle bir merak oluştu. Mesele bu. Camimizin hemen yanında inşaatı süren bir kongre merkezi var. Türkiye’nin sayılı kongre merkezlerinden biri olacak. Alt tarafında Türkiye’nin en büyük kütüphanesini yapıyoruz. Cumhurbaşkanlığı kütüphanesi.  Gençliğimizin vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. 24 saat gençliğimizin hizmetinde olacak. Bugüne kadar bunlar neden yapılmadı? Biz bu eksiği gördük ve bunu gideriyoruz. Onun yanında çok amaçlı salonlarımız var. Orada da sanat eserleri sergilenecek. Bunun yanında da 1000-2000 kişinin toplanacağı salonlar olacak. Devletin kendine ait bir yeri olsun, bakanlarımız misafirlerini burada ağırlayabilsinler dedik.

'SÜRATLE EN KISA ZAMANDA GÖREVLENDİRMEYİ YAPACAĞIM'

- 7 Haziran seçimleri sonrası ortaya çıkan belirsizliği çözmek zorundayız. Hükümet şuan kendi meclis başkan vekillerini ve grup başkan vekillerini açıklayacaklar ve Meclis’te divan oluşacak. Sonrasında görevlendirmeyi yapacağım ve hükümet kurma süreci başlayacak. 

- Görevi vereceğim de tabii ki en fazla milletvekiline sahip olan partinin genel başkanı olacaktır. Bunu da süratle en kısa zamanda başkanlık divanı belli olduktan sonra bu görevlendirmeyi yapacağım. Temenni ederim ki tüm siyasi partilerimizin ve onların genel başkanlarının bir sorumluluk duygusuyla hareket etmeleri ve bir an önce hükümetin kurulmasıdır. Meclis Başkanlık Divanı'nın kurulmasının ardından başlayacak olan koalisyon görüşmelerinin yapıcı bir şekilde yürütülmesini ve sonuçlandırılmasını temenni ediyorum.

'ŞU MASA MEŞHUR MASADIR ÇOK KOMİK BİR RAKAMLA VE SUNTADIR'

- Bir takım çevreler ısrarla tamamı yalan, iftira olan iddialarla buranın üzerinden bize saldırma çabasından hiç vazgeçmiyor. Değerli arkadaşlar, sevgili kardeşlerim, işte masasında oturduğunuz benim de oturduğum şu masa geçenlerde gazetelerde yazan meşhur masadır. Bunun değerini 1 milyon olarak ilan ettiler. Halbuki bu masayı, çok komik bir rakamla ve suntadır o masa. Böyle yaptı. Ayrılırken bir bakmanızda fayda olur. Üzerinde gördüğünüz çiçekler falan bunlar buraya vinçlerle yerleştirilmiş. Kullanılan bardaklar geçmiş dönemlerden alınmış. Sehpalar rahmetli Süleyman Demirel zamanından kalma. Vurabilmek için ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Tabi tutar mı? Tutmaz. 'Yalancının mumu yatsıya kadar yanar.' Dert şu: İftira at tutmazsa da iz bırakır.

(AA)