Cumhurbaşkanı Erdoğan: O fotoğrafı görünce yıkıldım

Cumhurbaşkanı Erdoğan: O fotoğrafı görünce yıkıldım
Cumhurbaşkanı Erdoğan: O fotoğrafı görünce yıkıldım
CNN International'a konuk olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bodrum'da kaçakları taşıyan teknenin batması sonucu hayatını kaybeden Suriyeli çocuğun fotoğrafını görünce yıkıldığını söyledi. Erdoğan, "Ben doğrusu tüm Batı dünyasını bu konuda suçlu buluyorum" dedi.

RADİKAL- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , CNN International'a konuk olarak, Bodrum'da kaçakları taşıyan teknenin batması sonucu hayatını kaybeden ve fotoğrafları dünyanın gündemine oturan Suriyeli çocukla ilgili soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CNN muhabirinin, Aylan Kurdi adlı çocuğun cansız bedeninin fotoğrafını gördüğünde nasıl tepki verdiği yönündeki sorusu üzerine, fotoğrafı gördüğünde ailesiyle birlikte olduğunu, çocuklarının ve torunlarının da fotoğrafı gördüğünü ve yıkıldığını söyledi.

Minik Aylan'ın babasından çok acı ifade: Ellerimden kayıp gitti


‘İNSANLIK NEREDE SORUSUNU SORDUK’

Erdoğan, fotoğraf karşısında kendilerine "İnsanlık nerede, insanlığın vicdanı nerede" sorusunu sorduklarını ifade ederek, 3 yaşındaki bir çocuğa ait bu fotoğrafın kendilerini ağlatan bir kare olduğunu ifade etti.

"Daha önce de ne yazık ki Akdeniz'in azgın sularında çok sayıda çocuk, anne ve babanın boğulduğunu" hatırlatan Erdoğan, sadece Türk sahil güvenlik görevlilerinin yıl başından bu yana Akdeniz'de 50 binden fazla kişiyi kurtardığına dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhabirin "Suçlu kim" sorusuna, "Ben doğrusu tüm Batı dünyasını bu konuda suçlu buluyorum" yanıtını verdi. Erdoğan, Batı'yı "Akdeniz'i bir mezarlığa dönüştürmekle mi suçladığı" yönünde soruyu da "gerçeğin bu olduğunu" söyleyerek yanıtladı.

Aylan ve Galip'in o fotoğraftan önceki hikâyesi

Akdeniz'e sınırı olan ülkelerin bu insanları kabul etmek istemediğini ifade eden Erdoğan, öte yandan Türkiye 'nin sınırlarına dayanan insanları misafir olarak kabul ettiğini, onlara ev sahipliği yaptığını, bu nedenle de Suriye ve Irak'tan Türkiye'ye gelenlerin sayısının 2 milyonu aştığını vurguladı.

'BU NASIL BİR YAKLAŞIM'

Yunanistan, İtalya, İspanya, Fransa ve Macaristan gibi ülkelerin de aynı şeyi rahatlıkla yapabileceğini ancak yapmadıklarını ifade eden Erdoğan, aynı şeyin Almanya için de geçerli olduğunu söyledi. Erdoğan, Alman bir bakanın Türk yetkililerin ülkeye kabul ettiği kişilerden bazılarının seçilerek Almanya'ya götürülmesi yönündeki önerisini de eleştirdi ve "Bu nasıl bir yaklaşım, bunu anlamak mümkün değil" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ülke yönetimlerinin de sorumluluk alması ve bu insanlara ortak bir operasyonla yaşama şansı verilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Az önce gösterdiğiniz şu resmi görmek istemiyoruz" ifadesini kullandı.

(AA)


  http://www.radikal.com.tr/142783114278315

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  suçluluk - sofronitsky

  Türk askerleri suriye sınırında iki çocuklu göçmen anneyi vurduğunda ne hissetti acaba.. ya da bütün bu göçmen krizinde Suriye'de savaş kışkırtıcılığı yaptığını nasıl reddedebiliyor. Bütün bu krizin baş sorumlularından biridir Erdoğan.

  İNSANLIK DRAMI MI ? - m.rozbilen

  Sayın C.Başkanının bu olaydan zerre kadar etkilendiğine inanmıyorum. Dünyanın ilgisi ve vicdanı bu yönde depreştiği için öyle söylemek zorunda kalıyor. Yoksa samimiyetine güvenmiyorum. Eğer öyle olsaydı kazaren de olsa polis tarafından vurulan çocuklara da acır ailelerini yuhalatmazdı. Şimdi timsah gözyaşları döktüğü göründüğüne bakmayın. Nedense zatialilerine karşı asla düzelmeyecek büyük bir güven kaybı içindeyiz. Buna sebep biz değil bizzatihi kendileridir. Kurdi ailesine duyduğunu söylediği üzüntü ve yıkıldığını belirttiği olaydan samimi olduğuna bir kere daha inanmadığımı ifade etmek istiyorum. Zira bu şartların hazırlanmasında rol oynayanların başında geliyorlar kendileri. İzlediği Suriye politikasI sonucu bir insanlık dramı yaşanıyor ve hala körüklüyor. Yurt,vatan, ev bark'ı başlarına yıkılmış can telaşiyla ülkeden ülkeye savrulan bu insanlara sebep olanlara lanet olsun.

  İnanmıyorum! - Gılgameş

  Normal bir insan olsa utandım derdi. Çünkü bu tabloya bizzat kendisi neden oldu. Kendisi Doğu'da yaşattıklarının çabuk unutulacağını sanıyordu. Ancak bu fotoğrafın sadece Kürtlerin değil tüm dünyanın belleğine kazınacağını anladığı anda rahatsız oldu. Aslında söylemek istediği buydu. Diğer yandan bu fotoğraf kendisinin gerçekten yıkıldığının kanıtıdır. Kendi söylediği yıkıldım kelimesi ile benim yazdığım yıkıldı kelimesi arasında dağlar kadar fark var. Yakında kendisi de anlayacak!

  Bütün Dünya Suçlu - Selimserincan

  Evet Kesinlikle...Bütün dünya suçlu...Ama en çok şu Işid katillerine destek verenler. Ortadoğu'yu karıştırıp kan gölüne çevirenler. Ve hala savaşta ısrar edenler.

  .. - user1080664

  neden yikildin ki bu senin eserin sayin CB