Cumhurbaşkanı Erdoğan: Terörü devreden çıkarana kadar mücadeleyi sürdüreceğiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Terörü devreden çıkarana kadar mücadeleyi sürdüreceğiz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Terörü devreden çıkarana kadar mücadeleyi sürdüreceğiz
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Ülkemizin istikrarını tehdit eden bölücü terör örgütünü, devreden çıkarmak zorundayız. Bunu devreden çıkarıncaya kadar mücadeleyi sürdüreceğiz" dedi.

RADİKAL- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu'nda düzenlenen "Şeb-i Arus İstanbul 2015" töreninde yaptığı konuşmada, "Irak'ta, Suriye'de ve diğer ülkelerde DAEŞ denilen istismar aracını süratle ortadan kaldırmak mecburiyetindeyiz. Aynı şekilde ülkemizin içinde de benim Kürt kardeşlerime en büyük eziyeti yapan, ülkemizin istikrarını tehdit eden bölücü terör örgütünü, en küçük bir müsamahaya izin vermeden devreden çıkarmak zorundayız. Bunu devreden çıkarıncaya kadar silahlı kuvvetlerimiz, emniyet güçlerimiz, gönüllü köy korucularımız hep birlikte bu mücadeleyi sürdüreceğiz" dedi.

Suriye'de 400 bin masum insan katledildiğini belirten Erdoğan, "12 milyon masum insan evinden, yurdundan ediliyor. 'Müslümanım' diyen birileri hala zalimin yanında yer almayı, zulmü teşvik etmeyi sürdürüyor. İslam'a ait söylem, sembollerle, Müslümanlara karşı tarihin en büyük savaşlarından birini yürüten DAEŞ gibi örgütler bahane edilerek, Müslümanlara darbe üstüne darbe vuruluyor" diye konuştu.

Erdoğan "Hemen yanı başımızda Suriye'yi bombalayan bir ülkenin operasyonlarına bakıyoruz. Yüzde 10 oranında DAEŞ'i, yüzde 90 oranında içinde Türkmen kardeşlerimizin de olduğu ülkedeki rejimin muhalifi diğer grupları, yani Müslümanları hedef aldığını görüyoruz. Lütfen artık kimse kimseyi kandırmasın" dedi.

Suriye'de DAEŞ bahanesiyle yürütülen güç mücadelesinin, at izinin it izine karıştığı trajik bir oyuna, bir tiyatroya dönüştüğünü belirten Erdoğan, şunları söyledi:

"Herkes rol yapıyor. Herkes rol çalmanın peşinde koşuyor. Ama ölen insanlar gerçek. Ölen bebekler, çocuklar, ölen kadınlar, ölen ak sakallı ihtiyarlar gerçek. Yıkılan evler, okullar, ibadethaneler, tarihi eserler gerçek. Bombalar bambaşka hesaplar için atılıyor. Ama bunların patladığı yerde dökülen kanlar, kararan hayatlar var."

"TERÖRÜN DİNİ, MİLLETİ, IRKI, VATANI YOKTUR"

Terör örgütlerinin örtülü veya açık olarak aynı yerlerden, aynı kaynaklardan beslendiğini ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

"Ülkemizde PKK, güneyimizde PYD ve YPG, bütün bunlar birbiriyle aynıdır, birbirinden farkları yoktur. Terörün dini, milleti, ırkı, vatanı yoktur. Terör terördür, hepsi kötüdür ve ne acıdır ki şu anda bölgedeki bu terör örgütleri örtülü veya açık olarak aynı yerlerden, aynı kaynaklardan besleniyor. Bölgemizde güya terörle mücadele için yığılan silahlar, terör örgütlerinin elinde birer ölüm makinesine dönüşmüş durumda. Bu mesele Türkiye'nin, bizimle birlikte tüm bölge halklarının, kardeşlerimizin bekası meselesi haline dönüşmüştür" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dünyayı dolaşan bir elçiniz olarak, bir kardeşiniz olarak, şunu bilin: İslam alemi Türkiye'ye bakıyor. Türkiye'yi takip ediyor. Bu bakımdan sorumluluğumuz çok büyük. Millet olarak hem kendimiz hem kardeşlerimiz hem tüm insanlık için süratle hedeflerimize ulaşmak, dostumuza güven, hasmımıza korku veren bir konuma gelmek mecburiyetindeyiz. Allah yar ve yardımcımız olsun" dedi. (AA)