Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Demirtaş'a yanıt: Ben değil, sen özür dile

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Demirtaş'a yanıt: Ben değil, sen özür dile
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Demirtaş'a yanıt: Ben değil, sen özür dile
HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'ın, "Beni aramasınlar Türkiye halkından özür dilesinler" sözlerine Cumhurbaşkanı Erdoğan Ağrı'dan yanıt verdi. Erdoğan, "Ben niye özür dileyeceğim? Özür dileyecek biri varsa sensin sen" dedi.

RADİKAL-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Diyarbakır'da HDP mitingine yapılan bombalı saldırı nedeniyle Selahattin Demirtaş'ı aradığını ancak ulaşamadığını söylemişti. Demirtaş da ''Beni aramasınlar Türkiye halkından özür dilesinler" yanıtını vermişti. Ağrı mitinginde HDP liderinin sözünü eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, ''Ben niye özür dileyeceğim. Özür dileyecek biri varsa sensin sen'' dedi.

ERDOĞAN: DEMİRTAŞ'I ARADIM, TELEFONUMA ÇIKMIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , bugün Ardahan'da yaptığı konuşmada dün Diyarbakır'da HDP mitingi sırasında meydana gelen patlamalarla ilgili olarak ''Bunlar herhangi bir partiye yönelik değil. Seçimlere gölge düşürmek için provokatif bir eylem'' dedi. Patlamadan sonra HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ı aradığını belirten Erdoğan, ''Dün akşam kendisini aradım, telefonuma çıkmıyor. Neden çıkmıyorsun? Bu kadar uzaklar işte. Ben insani görevimi yaptım o kadar'' ifadelerini kullandı.

DEMİRTAŞ: TÜRK HALKINDAN ÖZÜR DİLESİNLER

Miting yapmak üzere İstanbul'a gelen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş da Erdoğan'ın bu sözlerine şu yanıtı verdi:
''Kendileri bana ulaşmaya çalışmış olabilir ama önemli olan bana ulaşmaya çalışmaları değil. Orada katliama uğrayan bir halk var arasınlar onlardan özür dilesinler üzüntülerini belirtsinler. Buyursunlar Diyarbakır'a gitsinler.  77 milyonun Cumhurbaşkanı değil mi katliamın olduğu yere gitsin çiçek bıraksın. Mesele ben değil mesele halktır. Halka karşı bir özür borçları var hedef gösterdikleri için yalan iftira üzerine kampanya yürüttükleri için, bizi bu kadar düşmanca saldırının hedefi haline getirdikleri için. Bütün Türkiye'ye özür borçları var seçim sonrası kampanya boyunca kullandıkları dilden üzüntü duyduklarını ve hata yaptıklarını kabul eder ve Türkiye toplumundan özür dilesinler üzüntülerini onlara belirtsinler.''

CUMHURBAŞKANI: BEN NİYE ÖZÜR DİLEYECEĞİM

Ağrı'da Demirtaş'ın 'özür dilesin' sözlerini eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanıtı sert oldu: ''Dün Diyarbakır'da asla tasvip edemeyeceğimiz bir olay gerçekleşti. 2 tane vatandaşımız öldü, Allah'tan rahmet diliyorum. Dün bu konuyla ilgili açıklamalarımı yaptım. Fakat eş başkan beyefendiye ulaşmak mümkün değildi. Daha sonra açıklama yapıyor; 'bana ulaşacağına Diyarbakır halkından özür dilesin.' Ben niye özür dileyeceğim? Eğer özür dileyecek biri varsa sensin sen. Zira 6-7-8 Ekim tarihlerinde benim Kürt kardeşlerimi sokağa döken sendin. 50 kişinin ölümüne neden olan sendin. Ölen Kürt kardeşlerimdi. Öldüren de Kürtlerdi. Bu tür bir vahşete vesile olan sendin. Bizim kitabımızda hiçbir zaman kan yoktur. Ama siz daha siyasette çıraksınız, tehditle yürüyorsunuz. Ben milletimle içiçeyim. Şimdi de bütün güvenlik güçlerimiz bunun araştırmasını, incelemesini yapıyorlar.''

"BAŞKANIMA SORDURDUM MERCEDES'İN FİYATI 320 BİN LİRA"

O millet evlatlarının orada okumasını istiyor. Sanane.  Kılıçdaroğlu  rahatsız oluyor. Türkçe Kuran-ı Kerim’i gösterdim. Eşbaşkan diyor ki 'Özel yapıldı götürüldü.'  Diyanet İşleri Başkanımız çıkardı Türkçe, Kürtçe gösterdi, Doğu’ya gönderdi. Kuran-ı Kerim’in meailinin öğrenilmesini istemiyor. 'Diyanet’i kaldıracağız' diyor. Sana bu yetkiyi kim verdi. Biz halimizden memnunuz kusura bakmasın. 'Mercedes’i alacağım' dedi, 'Satacağım' dedi. Açıkladığı fiyata bak 1 milyon. Başkanıma sordurdum Mercedes’in fiyatı 320 bin lira. Bunlar akşam başka sabah başka. Haberim olsaydı bu arabayı geri verdirtmezdim dedim. Senin makamın sıradan bir makam değil. Başbakanlık havuzundaki bir uçakla birlikte Diyanet Başkanımız da gidebilecek.

"DANIŞTAY KARAR ALDI"

İmam hatip de sıkıntılar vardı kalktı. Bu onları rahatsız ediyor. Ben imam hatip mezunuyum. 4 yavrumun 4’ü de imam hatip mezunu. Burada okuyamadılar. Kızım en önemli üniversitesinde doktorasını bitirdi. İmam hatip mezunu…
Onlar yapamaz diye bir şey yok. Siz yapamazsınız diye bir şey yok. Bu ayrımcılığa gerek yok.  Şimdi Danıştay bir karar aldı. Başörtülü olarak derslere girebilirsiniz. Seçmeli olarak Kuran dersine girebiliyor musunuz?

Tek parti dönemini yaşayanlar var ya, diktatör kelimesini ağzından düşürmeyenler var ya. Hayatlarının en rahat dönemini son 12 yılda yaşadı. Cumhurbaşkanı’na her türlü hakareti et. Diktatörlükte böyle bir şey yapabilinir mi? Seçimlerin hepsine girdik ve hep galibiyetle çıktık. Dün bu insanlar korkudan yurtdışına çıkıyorlardı. Partim kapatılmayla karşı karşıya kaldı yahu. Eyyy bana karşı bildiri yayınlayan 200 sözde aydın. Dün bu ülkede aydınların kendi vatanında can vermesine dahi izin verilmiyordu. Nazım Nazım diyorsunuz Nazım nereye gömüldü Rusya’ya.. Ahmet Kaya… Porselenleri kırdınız.  O Doğan Medyası varya, “vay alçak, vay şerefsiz” diye başlık attı be. Ahmet Kaya gitti Paris’te gömüldü.