Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Harem-i Şerif açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Harem-i Şerif açıklaması
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Harem-i Şerif açıklaması
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Musevilerin Roş Aşana Bayramını tebrik etti. Kutlama mesajında, "İsrail güçlerinin Harem-i Şerif'te Müslümanların yaralanmasına yol açan zulmünü kaygıyla karşılıyoruz" dedi.

RADİKAL- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Musevi vatandaşların Roş Aşana Bayramı'nı tebrik etti. Erdoğan, mesajında İsrail askerlerinin Harem-i Şerif'e girerek içerideki Müslümanlarla çatışmalarını ve yaşananları kınadı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan mesajında şu ifadelere yer verdi:

Musevilik inancının en önemli dini bayramlarından biri olan Roş Aşana, Musevi vatandaşlarımıza kutlu olsun. Farklılıkları zenginlik olarak gören, temel insan haklarına büyük önem veren, tüm etnik ve dini grupların yüzyıllardır barış içinde bir arada yaşamalarına imkan sunan bir geleneğin mensubu olan bizler, tüm vatandaşlarımızın kendi kültür, din ve geleneklerini özgürce yaşayabilmelerinden gurur duyuyoruz. Musevi takvimine göre 'yılbaşı'nı simgeleyen Roş Aşana'da Musevi vatandaşlarımızın kendi gelenekleri doğrultusunda yaptıkları kutlamaları da bu coğrafyanın zenginlikleri arasında görüyoruz. Bununla birlikte, Roş Aşana öncesinde İsrail güvenlik güçlerinin Harem-i Şerif'te Müslümanların yaralanmasına yol açan müdahalelerini şiddetle kınıyor; gerilimin artmasını beraberinde getiren bu zulmü kaygıyla karşılıyoruz. Türkiye 'de farklı dinlerin müntesiplerinin beraberce yaşadıkları barış ortamının Kudüs'te ve bölgede hakim olması temennisi eşliğinde, Musevi vatandaşlarımıza Roş Aşana münasebetiyle esenlik dileklerimi sunuyor, kendilerini en kalbi duygularımla selamlıyorum.

(DHA)