Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Mısır'daki idam kararına ilk tepki

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Mısır'daki idam kararına ilk tepki
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Mısır'daki idam kararına ilk tepki
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul'daki bir toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada Mısır mahkemesinin Muhammed Mursi hakkında verdiği idam kararını eleştirdi. Erdoğan, "Batı, darbeci Sisi'ye karşı tavrını ortaya koymuyor. Bu idam kararlarına seyirci kalıyorlar" dedi.

RADİKAL-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Sultangazi Belediyesi'nin toplu açılış törenine katıldı. Törene Erdoğan'ın yanı sıra Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay da katıldı. Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bayrağımızı hazmedemeyeneler var biliyorsunuz. İsteseler de, istemelerde bu bayrak bu ülkede dalgalanmaya Allah'ın izniyle devam edecek. Bu renk şehidimizi kanının rengidir. Hilal bağımsızlığımızın ifadesidir, yıldız şehidimizin ta kendisidir" dedi.

"AZ ÖNCE BURADA VAKIF OLDUM"


Erdoğan, açılışının yapılacağı Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi'ne dikkat çekerek, "Okulumuzun adını da büyük bir kadir şinaslık göstererek Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi koymuşlar. Doğrusu az önce burada vakıf oldum. Şimdi okulumuza bir de yurt binası ekleniyor. Bu okulun hikayesi Türkiye 'nin hikayesidir. Önümüzde ki dönemden itibaren bu okulda eğitim görecek öğrencilerimizde, buranın tarihi seyrinden aldıkları ibretle ülkemizin gelecekte ki yöneticileri, iş adamları, aydınları olarak milletimize hizmet verecek" dedi.


MURSİ'YE İDAM KARARI


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır mahkemesinin Muhammed Mursi hakkında verdiği idam kararla ilgili şunları söyledi:
"Bugün bir olay daha oldu. Az önce onu duydum. Mısır'da halkının yüzde 52 oyuyla Cumhurbaşkanı seçilen Mursi ile ilgili maalesef idam kararı vermişler. Kardeşlerim burada enteresan bir şey var. Mısır eski Mısır'a dönüyor. Eski Mısır'ın ne olduğunu biliyorsunuz değil mi? Oraya dönüyor. Eğer bugün Mursi'ye idam cezası veriliyorsa, bu sandığa verilmiş bir idam cezasıdır.Batı maalesef hala darbeci olan Sisi'ye karşı tavrını ortaya koymuyor. Kendisi idamları kaldırırken, Mısır'da bu idam kararlarına seyirci kalıyor. Buna karşı bir uygulama yapmıyor. Bir de bakıyorsunuz ki kendileri hep beraber onlarla bir araya gelip yine müşterek dayanışma içerisinde pozlarını veriyorlar. Bütün bu gidişe şekil verecek olan bu millet, Türkiye, Türk milleti, burası verecek."

"İBLİSİN AYAĞI NASIL KAYDIYSA, ODA BÖYLE KAYAR"


"Kabe Arapların olsun bize Çankaya yeter" diyen zihniyet vardır. Bizim Kâbe'miz Mekke'dedir" diyen Erdoğan, "Ben şimdi buradan özellikle Güneydoğulu Kürt kardeşlerime sesleniyorum, bu oyuna gelmeyeceksiniz değil mi, bu oyunu bozacaksınız değil mi? Efendim tehdit ediyorlar. Geçenlerde Batman, Diyarbakır, Siirt, Mardin en son Van. Buralara gittim, buraları dolaştım. Hep tehdit, tehdit, tehdit. Ondan sonra da demokrasi diyorlar, barış diyorlar, özgürlük diyorlar. Şimdi 6-7-8 Ekim'de ki olayları bir kenara koymak mümkün mü? 40 tane, 50 tane vatandaşımızın ölümüne neden olanları görmemek mümkün mü? Değerli kardeşlerim 5., 6. kattan Yasin Börü'yü atmak suretiyle onu şehit edenleri görmemek mümkün mü? Öyleyse benim samimi, dürüst olan Kürt kardeşlerim var, dindar Kürt kardeşlerim var. Ama Diyarbakır'da bir bakıyorsun sözde bir müftü bunların adayı oluyor. Yaptığı açıklamaya bakın, 'Eğer partimin dini zerdüştlük olsa, ben yine oradan aday olurdum' diyor. Şu hale bakın, nerden nereye geldik. Ayak kaydı mı kötü kayar, ne olursan ol kayar. Bu işin hiç lamı cimi yok. İblisin ayağı nasıl kaydıysa, oda böyle kayar, hiç şakası yok" ifadelerini kullandı.


BAYRAK SÜRPRİZİ


Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına başladığı sıra töreni izlemeye gelen vatandaşlar tarafından dev bir Türk bayrağı açıldı. Erdoğan bunun üzerine, "Bayrakları bayrak yapan üzerinde ki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandadır. Bu sürpriz sebebiyle tüm gençlerimize teşekkür ediyorum" dedi.Toplu açılış töreninde, Recep Tayyip Erdoğan Anadolu İmam Hatip Lisesi, Engelliler Eğitim ve Kültür Merkezi, Turizm Meslek Lisesi ve Uygulama Oteli, Sultangazi İlçe Sağlık Merkezi, Sabri Ülker Anadolu İmam Hatip Lisesi, Huzur Evi ve Yaşlı Bakım Merkezi, Sultangazi Hükümet Konağı'nın açılışı gerçekleştirildi.

DHA